Kąpiel emoliencyjna – jakie przynosi korzyści i kiedy ją stosować?

Coraz częstsze występowanie nadmiernej wrażliwości lub atopowego zapalenia skóry wpłynęło na znaczący wzrost popularności emolientów. Są to preparaty natłuszczające skórę i pozostawiające na jej powierzchni film, który przeciwdziała odparowywaniu wody z naskórka. Wśród nich można natknąć się na produkty przeznaczone do przygotowywania kąpieli emoliencyjnych. Jakie efekty daje taki zabieg i jak go przygotować?

Emolienty do kąpieli – wskazania

Emolienty mogą mieć różną postać – w aptekach dostępne są jako balsamy, kremy, szampony, żele pod prysznic, a także emulsje, które służą do przygotowania specjalistycznych kąpieli. Bez względu na formę, emolienty są wskazane głównie dla osób, borykających się z atopowym zapaleniem skóry, czyli stanem polegającym na utracie właściwości ochronnych skóry. AZS diagnozuje się przede wszystkim u dzieci, jednak boryka się z nim także pewien odsetek ludzi dorosłych. Emolienty na AZS umożliwiają przywrócenie naturalnych funkcji ochronnych naszej skóry, co ma kluczowe znaczenie w terapii. Jednak po tego rodzaju preparaty mogą sięgać również osoby obarczone innymi problemami skórnymi: łuszczycą, nadwrażliwością, nadmierną suchością, skłonnością do podrażnień i świądu, gdyż preparaty emolientowe mają na celu ich łagodzenie.

Dlaczego emolienty pod prysznic lub do kąpieli są bardzo wskazane w terapii powyższych problemów skórnych? Ponieważ „zwykłe” żele, mydła i płyny nie mają takich właściwości, a ich składy często wzbogacone są o dodatki zapachowe, barwniki, spieniacze lub inne komponenty, które zdrowa skóra może akceptować, jednak skóra wrażliwa i alergiczna często źle na nie reaguje.

Emolienty do kąpieli dla dzieci i dorosłych – jak przygotować kojącą kąpiel emoliencyjną?

Preparatem, który umożliwia przygotowanie kojącego zabiegu, jest Emulsja do kąpieli Emotopic. Przygotowując kąpiel dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia, wystarczy dodać do wy-pełnionej wodą wanienki 1-2 nakrętki emulsji. Warto pamiętać, że woda nie powinna mieć temperatury wyższej niż 37 stopni C. W trakcie zabiegu należy delikatnie umyć ciało i główkę dziecka – nie ma potrzeby stosowania dodatkowych preparatów, nie trzeba też spłukiwać emulsji czystą wodą. Po zabiegu ciało maleństwa trzeba natomiast delikatnie osuszyć (nie pocierać, aby nie pozbawiać skóry ochronnej warstwy). Jeżeli dziecko jest starsze lub kąpiel ma być przeznaczona dla oso-by dorosłej, do wanny z wodą należy dodać 4 nakrętki emulsji, natomiast pozostałe instrukcje są niezmienne. Alternatywnie kąpiel można przygotować z użyciem preparatu 3w1 Emotopic, który nadaje się również do mycia pod prysznicem i natłuszczania ciała (dla dorosłych i dzieci po 6. miesiącu życia). Każdy z produktów powstał pod nadzorem dermatologicznym i ma starannie skomponowany skład.

Jakich efektów można się spodziewać po kąpieli emoliencyjnej?

Natłuszczająca baza emoliencyjna do kąpieli umożliwia przeprowadzenie podstawowego zabiegu higienicznego bez konieczności sięgania po drażniące mydła lub płyny. Pomaga przywrócić skórze naturalną barierę ochronną, łagodzi suchość, świąd i podrażnienia. Ciało staje się też bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Skóra jest lepiej nawilżona i natłuszczona. Emolienty do kąpieli dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych umożliwiają więc nie tylko poprawę stanu skóry i zmniejszenie ryzyka kolejnych problemów, ale też wpływają pozytywnie na samopoczucie, gdyż ściągnięcie i świąd skóry wiążą się z ogromnym dyskomfortem.

Taką kąpiel emoliencyjną można stosować codziennie lub raz na kilka dni, a uzupełniająco warto sięgać po inne emolienty do ciała, które umożliwią kompleksową troskę o wymagającą i suchą skórę.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady