w czym prac ubrania dziecka z AZS

Nadwrażliwa atopowa skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji. W łagodzeniu zmian skórnych oraz w zapobieganiu kolejnym objawom pomogą nie tylko emolienty, ale i właściwie dobrane środki do prania.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba zapalna, która objawia się suchością, świądem i ewentualnymi wypryskami. Ma podłoże alergiczne i często jest dziedziczna. Za gorzej funkcjonującą u osób z AZS barierę skórną oraz nadmierną suchość odpowiada m.in. białko filagryna. U osób zdrowych produkowana jest ona w dostatecznej ilości, natomiast u atopików, z powodu mutacji genu filagryny, produkcja ta jest znacznie ograniczona. Filagryna wraz z keratyną stanowi główny składnik białkowy naskórka. Odpowiada za jego ciągłość i spójność. Wchodzi też w skład tzw. „koperty rogowej” tworzącej się na powierzchni skóry i umożliwiającej prawidłową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, np. detergentami. Silna bariera ochronna niezbędna jest też dla zapewnienia odpowiedniego stanu nawilżenia naskórka, do obrony przed patogenami czy szkodliwym działaniem promieni UV. Zapewnia ona skórze prawidłowe funkcjonowanie. Skórę osób z AZS charakteryzuje też obniżona synteza lipidów oraz AMP, czyli materiału energetycznego dla komórek.

Atopowe zapalenie skóry u dziecka – typowe objawy

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – objawy
Atopowe zapalenie skóry może być widoczne od razu po urodzeniu. Objawia się przede wszystkim dużą suchością skóry całego ciała oprócz rejonu pieluszkowego (tam zwykle przesuszenie nie występuje). Zmiany atopowe u niemowląt to przede wszystkim: zaczerwienione ogniska zapalne, które pojawiają się na rękach, brzuchu, pośladkach, klatce piersiowej lub przedramionach (mogą też objąć całe ciało). Charakterystyczne dla malutkich dzieci są też czerwone policzki i łuszcząca się na nich skóra.

Atopowe zapalenie skóry u dziecka – jak je rozpoznać
AZS u dzieci starszych objawia się głównie szorstkością i suchością. Zmiany wypryskowe pojawiają się w zagięciach łokci, pod kolanami, na skórze szyi, powiek, na nadgarstkach czy za uszami. W cięższych przypadkach zmiany mogą umiejscowić się także na skórze głowy. Zmianom tym towarzyszy świąd. U niektórych dzieci daje się też zauważyć zapalenie czerwieni wargowej oraz przebarwienia na skórze powiek. Widoczna jest też lichenizacja (nadmierne zgrubienie skóry) na karku oraz szarobrązowe zabarwienie skóry na szyi. Pozostałymi objawami AZS, które mogą pojawiać się też w późniejszym wieku, są: bladość skóry w centralnej części twarzy, sińce lub worki pod oczami, przerzedzenie bocznych odcinków brwi, „gęsia skórka”, rybia łuska, poprzeczna zmarszczka, która występuje u nasady nosa.

Jakie ubrania kupować dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry?

Skóra dziecka z atopowym zapaleniem skóry wymaga specjalnego traktowania. Dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na to, w co ubieramy nasze pociechy. Odzież dzieci z AZS powinna być wykonana z naturalnych i przewiewnych materiałów. Dobrze sprawdzą się więc rzeczy z bawełny, a najmniej korzystne będą wełniane i wykonane w większości z syntetyków. Ubrania powinny być pozbawione szwów czy cekinów, gdyż będą one drażnić skórę i zaostrzać objawy związane z AZS, takie jak zaczerwienienie czy świąd. Atopowa skóra nie lubi też wszelkiego rodzaju barwników. Ubrania nie powinny więc zawierać zbyt wielu sztucznych pigmentów, a bielizna do spania powinna być biała. Obecnie na rynku produkuje się już specjalne ubrania dla osób z atopowym zapaleniem skóry. W tym również komplety do spania, które są bezpieczne dla skóry dziecka.

W czym prać ubrania dzieci z atopowym zapaleniem skóry?

Środki z atestem
Tak jak odpadają wszelkiego rodzaju syntetyki w przypadku ubrań, tak przy praniu odzieży dzieci z AZS należy zrezygnować z tradycyjnych proszków, które zawierają agresywne składniki i substancje mogące nasilać świąd i zmiany atopowe. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku płyny do prania i proszki ze specjalnym atestem i informacją, że przeznaczone są dla alergików. Nie zawierają one tylu wybielaczy, nadboranów sodu, rozjaśniaczy chemicznych itd., co tradycyjne proszki, w związku z czym nie będą podrażniały skóry. Substancją czyszczącą jest w nich zwykle aktywny tlen, a nie detergent czy też bioaktywny enzym. Pozbawione są też zwykle substancji zapachowych, co również ogranicza ryzyko wywołania alergii. Należy pamiętać, że do stworzenia kompozycji zapachowych także stosuje się sztuczne substancje, które mogą powodować nadreaktywność organizmu. Zwróćmy więc uwagę, czy kupowany przez nas płyn lub proszek jest ich pozbawiony.

Ekologiczne środki piorące
Ekologiczne środki piorące również mogą sprawdzić się u dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Ponieważ nie posiadają fosforanów czy fosfonatów uważanych za szkodliwe dla zdrowia. Zwykle w ich składzie znajdziemy czyste mydło roślinne, krzemiany czy też olej kokosowy. Mogą się w nich znajdować także inne naturalne składniki, np. kwas cytrynowy czy też soda. Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z proszkiem ekologicznym, szukajmy certyfikatów w stylu: EcoControl, Ecolabel.

Orzechy piorące oraz kule piorące Ekoballs
Ubrania osób z AZS są zwykle pobrudzone przez tłuste maści i kremy, w związku z czym potrzebują silnego środka do usunięcia tłuszczu i zabrudzeń. Skoro detergenty odpadają, rodzice dzieci z atopowym zapaleniem skóry sięgają po orzechy i kule, jednak te nie są w stanie doprać ubrań. Efekty takiego prania porównywalne są do prania w samej wodzie. I jest to udowodnione naukowo. Przeprowadzono w tym celu specjalny eksperyment, który jednoznacznie wykazał, że piorąc rzeczy w samej wodzie lub też w wodzie z dodatkiem orzechów czy kul piorących, uzyskuje się ten sam efekt.

Pralka ze specjalnym programem dla alergików
Płyny i proszki pozbawione silnych, chemicznych substancji to jedna linia obrony przed podrażnieniami skóry. Drugą z nich jest pranie w odpowiednim programie dla alergików. Nowoczesne pralki posiadają już specjalny program dla osób z alergiami wziewnymi i nadwrażliwą skórą, który umożliwia dokładne wypłukanie tkaniny nie tylko z resztek proszku, lecz również z pyłków drzew, traw, czy resztek sierści zwierząt (czyli potencjalnych alergenów). Jeśli ktoś nie posiada takiego programu, powinien po wypraniu odzieży, włączyć opcję dodatkowego płukania materiałów.

Jak jeszcze dbać o skórę dzieci z AZS?

Do łagodzenia objawów u osób z atopową skórą niezbędne jest, oprócz prania ubrań w płynach i proszkach z odpowiednim atestem, również używanie emolientów. Emolienty pielęgnują bowiem skórę, natłuszczają ją i nawilżają jednocześnie. Zwykle są hipoalergiczne, więc bardzo dobrze sprawdzają w przypadku niemowląt i dzieci z nadwrażliwą skórą. Jak głosi zalecenie ekspertów Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, powinny one stanowić pierwszą linię terapeutyczną dla osób z atopowym zapalenie skóry. Emolienty, takie jak specjalny krem natłuszczający Emotopic czy , krem barierowy Emotopic, pomagają np. odbudować uszkodzoną barierę naskórka i ją uszczelnić. Ponadto zawarte w nich niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe pobudzają syntezę własnych lipidów i mają wykazane działanie przeciwzapalne. Wyciszają więc objawy i hamują świąd.

Atopowe zapalenie skóry – niemowlę i emolienty
Wielu rodziców zastanawia się, czy mogą stosować emolienty u niemowląt. Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Emolienty Emotopic śmiało można stosować od pierwszego dnia życia. Przede wszystkim sprawdzą się przy kąpieli, gdzie tak łatwo o zmycie płaszcza hydrolipidowego, który pokrywa naskórek. Używanie np. Emulsji do kąpieli Emotopic lub też Kremowego żelu myjącego tej marki wzmacnia naturalną barierę skóry maluszka, a także wspomaga utrzymanie prawidłowego pH jego naskórka. Z kolei stosowanie po kąpieli Kremu emolientowego kojąco-zmiękczającego do ciała Emotopic umożliwia odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry dzidziusia.

Uwaga! Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej. W przypadku problemów ze zdrowiem udaj się na konsultację do specjalisty!

  1. A.D. Michalska, Atopowe zapalenie skóry w ujęciu dermatologicznym i kosmetologicznym [w:] Problemy Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, pod red. K. Pujer, t. 10, Wrocław 2019, s.38.
  2. „Mały alergik”, oprac. H. Kubicz-Urzykowska, Warszawa 2019, s. 52–53.
  3. M. Kurowski, M. L. Kowalski, Filagryna i jej rola w patomechanizmie chorób alergicznych, „Alergia Astma Immunologia” 2009, t. 15, nr 2, s. 95–100. Dostęp online 02.03.2020: http://www.mediton.nazwa.pl/library/aai_volume-14_issue-2_article-825.pdf
  4. Pranie alergika. Czy orzechy do prania i kule do prania są skuteczne? Dostęp online 02.03.2020:
    https://www.dermatopik.pl/2019/02/pranie-alergika-orzechy-piorace/

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady