Emolient nie jest zwykłym kosmetykiem, jest specjalistycznym preparatem odpowiednio natłuszczającym i nawilżającym skórę, często o statusie wyrobu medycznego, co oznacza, że musi spełnić szereg wymagań, aby skóra świetnie go tolerowała i mogła dzięki niemu odbudować naturalne funkcje ochronne. Emolienty dla dzieci i dorosłych muszą być bezpieczne, nie powodować uczuleń oraz przynosić skórze komfort i ukojenie. Nie kryją w składzie konserwantów, sztucznych barwników, aromatów ani substancji spieniających.
Jakie wobec tego składniki są obecne w emolientach? To przede wszystkim oleje roślinne. Najlepsze emolienty powinny zawierać w składzie na przykład:
• olej canola – jest źródłem witaminy E, pełniącej funkcje antyoksydacyjne, czyli ochronne wobec szkodliwego działania wolnych rodników, odżywia i wygładza skórę,
• olej konopny – ma bogaty skład i wiele właściwości korzystnych dla zdrowia, w tym działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające i przeciwzapalne,
• olej z awokado – jeden z najpopularniejszych olejów, wykorzystywanych w pielęgnacji skóry, gdyż nawilża, odżywia, koi stan zapalny w przypadku egzemy czy łuszczycy; warto zainwestować również w szampon emolientowy, zawierający go w składzie, gdyż pozytywnie wpływa na stan skóry głowy i pomaga zlikwidować łupież (1,2,3,4).
Emolienty do twarzy, ciała, a także szampon z emolientamiwarto stosować nie tylko w przypadku zaostrzenia problemów skórnych, ale również w ramach ich profilaktyki.