Emolienty - zastosowanie i wskazania

Przesuszona, skłonna do podrażnień i swędząca skóra to coraz bardziej rozpowszechniony problem. Jeśli ma podłoże alergiczne, możemy wówczas mówić o atopowym zapaleniu skóry, które w przypadku zaniedbania leczenia i prawidłowej profilaktyki może się pogłębiać i mieć nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego wzrasta zapotrzebowanie na emolienty, czyli preparatyo właściwościach nawilżających, natłuszczających i przywracających skórze szczelność. Dowiedz się więcej, kiedy warto, a nawet trzeba po nie sięgnąć.

Emolienty – co to takiego?

Emolient nie jest zwykłym kosmetykiem, jest specjalistycznym preparatem odpowiednio natłuszczającym i nawilżającym skórę, często o statusie wyrobu medycznego, co oznacza, że musi spełnić szereg wymagań, aby skóra świetnie go tolerowała i mogła dzięki niemu odbudować naturalne funkcje ochronne. Emolienty dla dzieci i dorosłych muszą być bezpieczne, nie powodować uczuleń oraz przynosić skórze komfort i ukojenie. Nie kryją w składzie konserwantów, sztucznych barwników, aromatów ani substancji spieniających.

Jakie wobec tego składniki są obecne w emolientach? To przede wszystkim oleje roślinne. Najlepsze emolienty powinny zawierać w składzie na przykład:

• olej canola – jest źródłem witaminy E, pełniącej funkcje antyoksydacyjne, czyli ochronne wobec szkodliwego działania wolnych rodników, odżywia i wygładza skórę,
• olej konopny – ma bogaty skład i wiele właściwości korzystnych dla zdrowia, w tym działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające i przeciwzapalne,
• olej z awokado – jeden z najpopularniejszych olejów, wykorzystywanych w pielęgnacji skóry, gdyż nawilża, odżywia, koi stan zapalny w przypadku egzemy czy łuszczycy; warto zainwestować również w szampon emolientowy, zawierający go w składzie, gdyż pozytywnie wpływa na stan skóry głowy i pomaga zlikwidować łupież (1,2,3,4).

Emolienty do twarzy, ciała, a także szampon z emolientamiwarto stosować nie tylko w przypadku zaostrzenia problemów skórnych, ale również w ramach ich profilaktyki.

Emolienty do mycia i smarowania ciała – jakie są wskazania do ich stosowania?

Wiesz już, co to jest emolient i być może zastanawiasz się, kiedy trzeba zainwestować w emolienty do kąpieli dla dzieci lub dorosłych albo specjalistyczne kremy. Otóż są sytuacje, kiedy ich używanie może wspomóc terapię uciążliwych chorób skóry, takich jak łuszczyca albo atopowe zapalenie skóry. Preparaty emolientowe pomagają bowiem złagodzić uporczywy świąd lub pieczenie, głęboko nawilżają skórę, pomagają odbudować płaszcz hydrolipidowy, zapobiegają zaczerwienieniom i podrażnieniom. Jednak nie tylko choroba skóry jest wskazaniem do sięgnięcia po emolient. Czasami błędy pielęgnacyjne sprawiają, że skóra staje się przesuszona i nadwrażliwa na czynniki zewnętrzne. Nawet długie kąpiele z dodatkiem pieniących się i intensywnie pachnących płynów mogą przynieść więcej złego niż dobrego i jeśli stanowią częstą praktykę, podrażniają i osłabiają skórę. Skutkiem jest dyskomfort, uczucie ściągnięcia, suchość, rogowacenie, swędzenie. Wtedy również jak najbardziej warto wykorzystać właściwości emolientów. Propozycją wartą uwagi jest krem emolientowy kojąco-zmiękczający do ciała Emotopic. Można go stosować bez ograniczeń wiekowych, dlatego jest to odpowiedni krem z emolientami dla noworodka i osoby dorosłej, która chce właściwie zadbać o swoją skórę i zapewnić jej odpowiednią ochronę. Zawiera w składzie oleje znane z pozytywnego działania na skórę oraz lanolinę, która pozostawia ciało miękkie, gładkie i ukojone.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady