jak chronić skórę w czasie lata aby uniknąć poparzeń i podrażnień

Lato jest cudowną porą roku, a gdy świeci słońce, mamy pozytywny nastrój i więcej energii do działania. Promienie UV pomagają też wytworzyć w organizmie niezbędną dla zachowania zdrowia witaminę D. Jednak pomimo licznych zalet, słońce może oddziaływać na nas także negatywnie. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, lepiej nie robić sobie wakacji od rozsądnego korzystania z uroków słońca. Poniższe wskazówki, podpowiedzą ci, jak chronić skórę w czasie lata przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Ochrona skóry latem – podstawowe zalecenia

Na temat niebezpieczeństwa związanego z nadmiernym opalaniem się, zarówno naturalnym, jak i w solarium, mówi się bardzo dużo. Jednak nie oznacza to, że mamy chować się przed słońcem całkowicie. Wręcz przeciwnie. Nawet u osób z atopowym zapaleniem skóry stan zwykle poprawia się letnią porą. Kluczem jest więc umiar. Warto również pamiętać, że poszczególne typy, a dokładniej: fototypy skóry inaczej tolerują słońce. Osoby obdarzone bardzo jasną karnacją i włosami są bardziej narażone na podrażnienia i poparzenia niż osoby śniade i ciemnowłose, u których występuje większa tolerancja na słońce, jednak one również powinny stosować odpowiednią ochronę. Krąży także opinia, że osoby, które już nabyły opaleniznę, są uodpornione na szkodliwe działanie promieni UVA i UVB, dlatego nie muszą już sięgać po krem z filtrem. To nie do końca prawidłowe myślenie, bo chociaż skóra do słońca się przyzwyczaja, nadmiar promieni nadal jej szkodzi.

Krem na lato, wyposażony w wysoki filtr, to podstawy produkt, jaki warto mieć pod ręką w słoneczne dni. Oprócz tego należy unikać przebywania na słońcu w godzinach 11.00-16.00, kiedy świeci najostrzej, oraz pamiętać o czapce lub kapeluszu i okularach przeciwsłonecznych.

Kremy z filtrem – czy na pewno używasz ich właściwie?

Czasami wyjeżdżamy na urlop zaopatrzeni w krem z wysokim filtrem do twarzy i ciała, a mimo to zdarzają się poparzenia. Ich przyczyną nie musi być zła jakość preparatu, ale błędy w jego użytkowaniu. Przede wszystkim po balsam lub krem z filtrem na dzień trzeba sięgać nie tylko przed wyjściem na plażę, ale także na każdy dzienny spacer, również w mieście, gdyż kremy z filtrami nie są zarezerwowane wyłącznie na czas urlopu. Ponadto skórę należy przyzwyczajać do słońca stopniowo i kierować się zdrowiem, a nie chęcią osiągnięcia błyskawicznej opalenizny. Kremem warto nasmarować się już na około 30 minut przed wyjściem z domu i pamiętać o tym również w pochmurny dzień, bo tylko pozornie promienie UV nie docierają do nas przez chmury. W trakcie plażowania czy przedłużonej ekspozycji na słońce, aplikację należy powtarzać co 2 godziny oraz po każdym wyjściu z wody. Ilość kremu również ma znaczenie, ochronna warstwa powinna dokładnie pokrywać ciało, bowiem mniejsze niż zalecane stosowanie może zmniejszyć poziom ochrony skóry.

Krem z filtrem 50 - kiedy go stosować?

Krem SPF 50 daje bardzo wysoką ochronę przed słońcem, dlatego jest zalecany szczególnie dla dzieci oraz osób podatnych na podrażnienia słoneczne. Warto również stosować go na twarz, dekolt i ramiona, które są szczególnie narażone na działanie promieni UV. Po jaki preparat sięgnąć w przypadku skóry atopowej? Odpowiedni będzie Dermo-ochronny krem mineralny SPF 50+ Emotopic, który można stosować nawet u niemowląt od 1. dnia życia. Preparat zapobiega zmianom skórnym spowodowanym nie tylko przez słońce (poparzenia, wypryski, podrażnienia), ale też wiatr i mróz, można więc używać go przez cały rok. Jego formuła opiera się na olejach: konopnym, canola oraz złotej aldze, które mają właściwości natłuszczające, nawilżające i odżywcze. Jest to więc dobry krem nawilżający z filtrem do skóry alergicznej, wrażliwej i przesuszonej, które mają szczególne wymagania.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady