Jak złagodzić uczulenie na buzi niemowlęcia?

Jak wygląda uczulenie u dziecka? Zaczerwienienie, podrażnienie, wysypka, świąd – to typowe dla alergii zmiany skórne. U małych dzieci objawy bardzo często pojawiają się na buzi. Ważne, aby szybko zareagować, podając maluchowi lek wskazany przez lekarza oraz wesprzeć terapię specjalistycznymi preparatami.

Czy objawy uczulenia na twarzy mogą świadczyć o AZS?

Tak, atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, ma podłoże alergiczne i w jego przebiegu dochodzi do stanu zapalnego skóry. Bardzo typową lokalizacją zmian jest właśnie buzia dziecka: policzki, czoło, powieki, skóra głowy, chociaż w niektórych przypadkach zmiany atakują tułów, ręce, powierzchnie stawowe. Dziecko z AZS może być nadwrażliwe na różne alergeny, w tym te występujące w żywności i w powietrzu.

Skąd mieć pewność, że to AZS? Diagnozę powinien postawić dermatolog, jednak jeśli maluch ma na skórze ogniska rumieniowe, na których pojawiają się grudki (czasami z wysiękiem), a do tego jest niespokojne, płaczliwe i ma problemy ze snem (wysypka alergiczna powoduje świąd), wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma skórę atopową.

Jak pozbyć się uczulenia na buzi dziecka?

Podstawą jest opieka specjalisty i w razie konieczności miejscowe aplikowanie leków przeciwzapalnych, często konieczne są także leki przeciwhistaminowe. Dzieci i dorośli z AZS nie tolerują wełny, dlatego ważne, aby maluch nie miał z nią kontaktu. Ponadto trzeba wyeliminować kontakt z wszelkimi substancjami drażniącymi, jak zawarte w niektórych preparatach konserwanty, barwniki, perfumy, spieniacze. Nawet wyglądający na bezpieczny krem dla dzieci może kryć w składzie substancje nieprzyjazne dla skóry, dlatego zawsze trzeba sprawdzać etykietę.

Uczulenie u niemowlaka – jaki krem do twarzy dla niemowląt wybrać, aby złagodzić objawy?

Dobry krem do twarzy dla niemowląt to niezbędny preparat na co dzień, a gdy dziecko ma „trudną” i nadwrażliwą cerę, powinien być odpowiedni nawet do stosowania kilka razy w ciągu dnia. U maluchów z AZS najbardziej zalecane są preparaty emolientowe. Ich kluczowymi składnikami są oleje, np. olej canola, konopny, sojowy, które wzmacniają właściwości barierowe naskórka i przywracają skórze zdolność do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą jej zaszkodzić. Nawilżający krem dla dzieci z objawami alergii może też zawierać hialuronian sodu o silnie nawilżającym działaniu, który zapewnia skórze optymalne warunki do regeneracji.

Zwykły krem do twarzy czy wyrób medyczny z apteki?

Jaki krem dla niemowlaka z alergią wybrać? Oczywiście przebadany dermatologicznie, hipoalergiczny, skuteczny. W doborze preparatów liczy się bezpieczeństwo i potwierdzone działanie. Takie cechy posiada specjalny krem natłuszczający Emotopic do stosowania na twarz, powieki i ciało, który został stworzony z myślą o dzieciach już od ich pierwszego dnia życia. Regeneruje mikrouszkodzenia, nawilża, natłuszcza i wspiera fizjologiczne funkcje ochronne skóry, dlatego nie jest zwykłym kremem, a wyrobem medycznym, łagodzącym przebieg AZS. Można go stosować w trakcie leczenia farmakologicznego, jako wsparcie terapii, a także po jego zakończeniu, aby zapobiec nawrotom suchości i podrażnień skóry. Choć to odpowiedni krem dla niemowlaka, jest przeznaczony do używania bez ograniczeń wiekowych, również u dorosłych borykających się z AZS.

Jak jeszcze złagodzić reakcje uczuleniowe u dziecka?

Aby sposoby na uczulenie działały, trzeba podejść do tematu wielokierunkowo. Opieka specjalisty, leki oraz wysokiej jakości krem to podstawa. Oprócz tego trzeba myć buzię dziecka specjalistycznym preparatem, na przykład emolientową kostką myjącą Emotopic. Temperatura wody do mycia też ma znaczenie, bo powinna być letnia, zarówno zimna, jak i gorąca wysuszają skórę. Buzię dziecka trzeba też chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Dermo-ochronny krem mineralny Emotopic przed wyjściem z domu to podstawa, ponadto warto osłonić dziecko przed wiatrem czy promieniami UV. Zmian na skórze nie można też drapać, pocierać, dezynfekować drażniącymi środkami. Systematyczna troska na pewno wkrótce przyniesie efekty i maluch poczuje się lepiej.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady