Są dzieci, które rodzą się z burzą włosów na głowie, inne mają uroczy, delikatny meszek, jeszcze inne witają świat zupełnie łyse. Jednak bez względu na to, do której grupy zalicza się twój maluch, o skórę głowy trzeba dbać od pierwszego miesiąca życia, tak samo, jak o resztę ciała. Przeczytaj jaki szampon dla dzieci wybrać oraz jak zadbać o włosy i delikatną skórę głowy niemowlęcia.

Bardzo sucha skóra głowy u dzieci – jakie mogą być tego przyczyny?

Skóra małych dzieci jest bardzo wrażliwa i delikatna, co może dotyczyć również głowy. Problem ten jest szczególnie nasilony u maluchów z atopowym zapaleniem skóry, które oprócz suchości powoduje swędzenie, pieczenie, a nawet powstawanie grudek zapalnych i krostek. AZS stanowi więc duże wyzwanie związane z troską o skórę. Znaczenie ma dobór preparatów i systematyczność ich stosowania. Jak złagodzić swędzenie skóry u dziecka? Aby sobie z nim poradzić, trzeba uderzyć w przyczynę, czyli wzmocnić naturalną barierę hydrolipidową skóry, do czego służą specjalistyczne, apteczne preparaty.

Dosyć często występującym problemem u niemowląt jest ciemieniucha, która przypomina tłusty łupież na główce dziecka. Ciemieniucha nie wynika z niewłaściwej troski czy zaniedbań, bo najprawdopodobniej ma podłoże hormonalne. Problem powinien minąć samoistnie, jednak wymaga odpowiedniego postępowania. „Skorupkę” na główce dziecka trzeba zmiękczać, a następnie delikatnie wyczesywać łuski.

Jak wybrać dobry szampon do skóry wrażliwej?

Szampon do włosów dla dzieci powinien mieć łagodną formułę, opartą na naturalnych olejach, np. konopnym, canola, wówczas główka maleństwa będzie wystarczająco nawilżona, a stan zapalny się zmniejszy, co zredukuje świąd. Delikatny szampon do włosów nie powinien natomiast zawierać w składzie składników drażniących, takich jak SLS i SLES, gdyż nietolerancja siarczanów jest częstym powodem świądu, zaczerwienienia skóry, łuszczenia się. Przykładem bezpiecznego preparatu do mycia głowy dzieci jest hydro-micelarny szampon kojący Emotopic. To odpowiedni szampon dla niemowląt od 1. dnia życia, ale także większych dzieci, młodzieży i osób dorosłych, jeżeli mają suchą i podatną na podrażnienia skórę głowy. Zaletą szamponu jest delikatna formuła, która nie szczypie w oczy, nie obciąża włosów oraz ułatwia ich rozczesywanie. Aby umyć główkę maleństwa, wystarczy niewielka ilość szamponu. Po zabiegu włoski dziecka powinny wyschnąć naturalnie – nie używaj suszarki, która może osłabić cienkie i delikatne włókna.

Pamiętaj, że jeżeli dziecko swędzi głowa, przez co jest niespokojne i płaczliwe, nie należy jej drapać ani czesać ostrą szczotką! Ten sposób nie przyniesie maleństwu ulgi, wręcz pogorszy problem. Delikatne mycie szamponem o nawilżającej formule pomoże uporać się z problemem swędzenia. Ponadto objawy AZS wymagają konsultacji z lekarzem i jeśli są nasilone, specjalista przepisze odpowiedni lek.

Czesanie włosów maleństwa – dlaczego jest takie ważne?

Czesanie włosów maleństwa – dlaczego jest takie ważne?

Oprócz regularnego mycia głowy ważnym zabiegiem uzupełniającym troskę o włosy jest czesanie. Do tego celu nie nadają się jednak grzebienie ani szczotki, których używają dorośli. Potrzebna jest specjalna szczotka dla dzieci z miękkiego, naturalnego włosia. Włoski maleństwa warto czesać nią codziennie, bo to bardzo przyjemny zabieg, połączony z masażem głowy, który poprawia ukrwienie skóry, reguluje produkcję sebum, stymuluje włosy do wzrostu. Pomimo tych wszystkich zalet nie przesadzaj z częstotliwością czesania, bo skutek może być odwrotny do zamierzonego. Wystarczy, że raz lub dwa w ciągu dnia kilkanaście razy przeczeszesz włoski malca.

Gdy czupryna dziecka zaczyna intensywnie rosnąć, włosy potrzebują też regularnego podcinania, bo mogą malcowi przeszkadzać i są bardziej problematyczne w pielęgnacji. Możesz je skrócić samodzielnie, najlepiej przed myciem włosów, po uprzednim ich zwilżeniu.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady