Kąpiel małego dziecka jest zwykle wielkim wyzwaniem dla świeżo upieczonego rodzica. Małe dzieci są ruchliwe, ciekawskie, a jednocześnie bardzo wrażliwe. Jak z powodzeniem wykąpać pociechę, unikając przy tym buntu, krzyku i płaczu? Stosując się do kilku prostych wskazówek, możemy sprawić, że każdorazowa kąpiel będzie dla dziecka przyjemnością i świetną zabawą.
Kąpiel – obowiązek czy przyjemność?
Kąpiel noworodka bywa wyzwaniem z powodu kruchości i wrażliwości maleńkiego ciałka dziecka. Kąpiel małego dziecka, które potrafi już siedzieć i lepiej komunikować się z rodzicem, łączy się z innymi problemami do rozwiązania przez opiekunów. Jeśli nie zachodzi konieczność częstszej kąpieli z powodu choroby, pocenia lub ubrudzenia się dziecka, należy je kąpać co około dwa, nawet trzy dni. Młoda skóra dopiero buduje swoją naturalną, hydrolipidową barierę ochronną, która chroni naskórek przed przesuszaniem i wpływem czynników zewnętrznych. Zbyt częste kąpiele uszkadzają tę warstwę chroniącą skórę, co doprowadzić może do powstawania podrażnień, wysypek i wysuszania delikatnej skóry dziecka.
Wanna czy prysznic?
Noworodka należało kąpać w specjalnej wanience. Dziecko, które potrafi już siadać, kąpać można w dużej, „dorosłej” wannie. Wystarczy niewielka ilość wody, aby uniknąć zachłyśnięcia się dziecka. Dla uatrakcyjnienia kąpieli i zachęcenia do niej malucha warto dać mu coś do zabawy w wodzie – specjalne zabawki do kąpieli lub takie, którymi bawić się można na co dzień, a którym nie zaszkodzi kontakt z wodą.
Dziecko możemy kąpać także pod prysznicem, jeśli mamy do dyspozycji wysoki brodzik, do którego można nalać wody – nie wszystkie dzieci lubią kontakt z bieżącą wodą z prysznica, a siedzenie w zimnym, pustym brodziku nie jest dla malucha ani zdrowe, ani przyjemne. Zdarza się, że podczas wyjazdów nie mamy możliwości wykąpania pociechy w wannie, a brodzik w hotelowej łazience może pozostawiać wiele do życzenia w kwestii czystości i bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem na wyjazdy z dzieckiem może więc być składana, przenośna wanienka, przypominająca duże, nieprzemakalne pudełko. Wanienkę można rozłożyć w brodziku dowolnego prysznica i spokojnie umyć dziecko, umieszczając je w środku.
Preparaty do kąpieli i kilka wskazówek
Do kąpieli małego dziecka używamy specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów, odpowiednich dla delikatnej skóry malucha. Dobrym wyborem są emolienty, czyli środki delikatnie myjące, przy czym natłuszczające skórę. Preparaty te świetnie sprawdzają się podczas kąpieli dzieci, a także polecane są osobom borykającym się z atopowym zapaleniem skóry i egzemą oraz wszelkimi alergiami skórnymi. Przykładem takiego produktu jest emulsja do kąpieli Emotopic, odpowiednia do stosowania już od pierwszego dnia życia dziecka. Emulsja Emotopic łagodzi zaczerwienienia, podrażnienia i dzięki naturalnemu składowi nie wywołuje reakcji alergicznych, a także nie szczypie w przypadku dostania się do oczu. Preparat ten w połączeniu z wodą tworzy delikatną emulsje myjącą, długotrwale nawilżając skórę i zapobiegając utracie wody, co zapewnia jej zdrowy wygląd i utrzymanie prawidłowej kondycji. Emulsja zawiera emolienty: olej konopny, olej sojowy i olej canola, które natłuszczają skórę, nie zaburzając jej bariery ochronnej. Produkty z serii Emotopic są odpowiednie dla dzieci oraz dorosłych, bez ograniczeń wiekowych.
Kąpiąc dziecko, należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu jego ciała oraz w razie potrzeby umyciu włosów. Do mycia dziecka nie należy używać klasycznych gąbek z tworzywa nienadającego się do prania lub wygotowania: takie gąbki są siedliskiem bakterii i mogą niepotrzebnie wywoływać podrażnienia skóry malucha.