Budowa skóry suchej i wrażliwej

Skóra jest jednym z najważniejszych i największych narządów ciała, umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Odpowiada za ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników -zarówno chemicznych, biologicznych jak i urazów mechanicznych. Stanowi barierę dla szkodliwego promieniowania ultrafioletowego promieni słonecznych. Jako, że jest jedną z najbardziej zewnętrznych warstw naszego działa, bierze udział w budowaniu odporności organizmu przed drobnoustrojami i mikroorganizmami. W skórze znajdują się receptory i gruczoły potowe odpowiedzialne za regulację cieplną i utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej.

CO TO JEST SKÓRA SUCHA?

Skóra sucha to nie tylko zmiana jej wyglądu zewnętrznego (szorstkość, zaczerwienienie, złuszczanie, popękania), towarzyszące uczucie świądu, ściągania, mrowienia i pieczenia, ale przede wszystkim upośledzenie podstawowych funkcji bariery ochronnej skóry (tj. zapobieganie nadmiernej utracie wody z organizmu i ochrona przed przenikaniem niepożądanych substancji ze środowiska zewnętrznego) i związana z tym nadwrażliwość na działanie czynników zewnętrznych.

Przyczyną suchości skóry mogą być: czynniki środowiskowe (tj. wysoka temperatura, niska wilgotność powietrza, klimatyzacja, centralne ogrzewanie), nieprawidłowa pielęgnacja skóry (np. zbyt częste, długie lub gorące kąpiele z zastosowaniem drażniących detergentów np. mydeł o zasadowym pH), stałe narażenie na czynniki drażniące (np. praca w gospodarstwie domowym), jak również stosowanie leków odwadniających lub powodujących przesuszenie skóry (retinoidy).

Skóra dorosłych jest już całkowicie wykształcona, ale podlega nieustannym procesom odnowy. Niewłaściwe dbanie o nią może zaburzyć naturalne procesy regeneracji, a w rezultacie skóra może stać się podatna na uszkodzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie się do zasad prawidłowej pielęgnacji skóry.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja do kąpieli
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Emotopic - krem emolientowy kojąco-zmiękczający do ciała
Krem emolientowy kojąco-zmiękczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady