kompleksowa ochrona skóry atopowej

AZS to choroba skóry, którą lekarze diagnozują coraz częściej. U ponad połowy chorych pierwsze zmiany występują przed ukończeniem pierwszego roku życia, jednak mogą się ujawnić w każdym wieku. Przebieg nie zawsze jest tak samo nasilony, ale niektóre przypadki są ciężkie i wymagają złożonej terapii. Jak dbać o skórę atopową na co dzień, aby złagodzić przebieg AZS?

Leczenie AZS pod okiem dermatologa

Sposób leczenia atopowego zapalenia skóry zależy od różnych czynników, którymi są wiek pacjenta, zaawansowanie zmian i ich rozległość. Gdy w grę wchodzą mocno swędzące grudki albo skóra ulega zliszajowaceniu (jest pogrubiona, są na niej wyraźnie widoczne bruzdy i zmarszczenia), wówczas konieczne są leki przeciwzapalne, na przykład preparaty na atopowe zapalenie skóry ze sterydami, inhibitory kalcyneuryny, leki przeciwhistaminowe, które ograniczają świąd. Rozległe i trudne w terapii zmiany mogą wymagać fototerapii, która przynosi dobre efekty. U dzieci z AZS często występują różnego rodzaju alergie, na przykład na niektóre pokarmy lub alergeny wziewne, jak roztocza czy pleśnie – wówczas konieczna jest eliminacja uczulających substancji (1). Stała opieka specjalistyczna pozwala na indywidualne opracowanie planu leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że terapia farmakologiczna nie wystarczy.

Skóra atopowa a emolienty

Krem lub maść na atopowe zapalenie skóry odgrywają bardzo istotną rolę w leczeniu, jednak choroba wymaga przede wszystkim sięgania po preparaty, które pomogą skórze odbudować jej naturalne funkcje barierowe. W ten sposób stanie się ona „szczelna” i odporna na drażniące czynniki z zewnątrz. To zadanie spełniają emolienty, które należy stosować w okresie zaostrzeń objawów oraz zapobiegawczo, aby zmniejszyć ryzyko ciężkich nawrotów.

Emolienty dostępne są w różnych postaciach: jako żele pod prysznic, kremy, balsamy do ciała, emulsje do kąpieli, szampony. Niektóre z nich są natomiast wielofunkcyjne, a dobry przykład stanowi preparat 3w1 intensywnie natłuszczający Emotopic. Jego stosowanie zalecane jest w przypadku AZS, łuszczycy i egzemy, mogą także sięgać po niego osoby ze skórą przesuszoną i wrażliwą. Preparat 3w1 sprawdza się jako emulsja do kąpieli (od 1. dnia życia) oraz preparat do mycia pod prysznicem lub natłuszczania ciała (od 6. miesiąca życia). Swoje intensywnie natłuszczające właściwości zawdzięcza skoncentrowanej dawce lipidów. Jego formuła opiera się na naturalnych olejach, które łagodzą uporczywe dolegliwości. Warto stosować go profilaktycznie oraz w sytuacjach, gdy suchość, napięcie i świąd wymagają produktu, który przyniesie ulgę.

Co na atopowe zapalenie skóry oprócz leków i emolientów?

Aby terapia atopii wykazała jak największą skuteczność, powinna być kompleksowa. Dlatego trzeba pamiętać, że istotne jest także unikanie czynników zaostrzających zmiany. Przykładem są niektóre materiały, na przykład wełna, której osoby z AZS nie tolerują. Najbardziej przyjazne dla skóry są naturalne, miękkie i delikatne tkaniny, w tym bawełna. Pewną rolę w łagodzeniu zmian związanych z AZS odgrywa też zapewnienie skórze odpowiedniej temperatury, przede wszystkim unikanie gorąca i pocenia się. Dobrze jest więc przebywać w chłodniejszych pomieszczeniach oraz stronić od gorących kąpieli.

Nawykiem, który może doprowadzić do nasilenia objawów, jest drapanie zmian. Niestety w przypadku uporczywego swędzenia powstrzymanie się od drapania jest bardzo trudne. Dlatego czasami lekarze rekomendują stosowanie specjalnych mokrych bandaży. Takie opatrunki są dobrym rozwiązaniem do momentu pojawienia się efektów terapii.

Nawet jeżeli AZS ma łagodny przebieg, wrażliwa skóra wymaga szczególnej uwagi, bo zaniedbanie choroby może prowadzić do pogorszenia jej stanu. Nawet drobne ranki na skórze stwarzają ryzyko infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, które komplikują leczenie. U większych dzieci i osób dojrzałych widoczne zmiany skórne mogą być natomiast źródłem kompleksów. Obecne możliwości terapeutyczne oraz dyscyplina w stosowaniu emolientów pomagają jednak przywrócić skórze komfort i uniknąć powikłań.

1. Jenerowicz D., Polańska A. Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady