Sposoby na suchą skórę głowy niemowląt

Skóra na główce niemowlęcia jest wyjątkowo delikatna i skłonna do przesuszeń. Dodatkowo wielu rodzicównie wie jak dbać o miejsca, w których występuje ciemieniucha – miejsce zrastania się kości czaszki maleństwa, na którym często pojawiają się zmiany, podrażnienia, a nawet strupki. Jak zadbać o suchą skórę głowy dziecka, by uprzyjemnić mu pierwsze tygodnie życia, pozostawiając skórę głowy miękką i odporną na działanie czynników zewnętrznych?

Niemowlę podczas przebywania jeszcze w brzuchu mamy pływało w wodach płodowych, utrzymujących jego delikatną, formującą się dopiero skórę ciała i główki na odpowiednim poziomie nawilżenia, wolną od podrażnień i wpływu zewnętrznych czynników drażniących. Po urodzeniu skóra dziecka ma kontakt z drażniącymi ją materiałami, suchym powietrzem, zmienną temperaturą oraz preparatami do mycia, które nieodpowiednio dobrane, również mogą ją podrażniać i przesuszać.

Na główce niemowląt występuje ciemiączko – miejsce zrastania się kości czaszki, które do porodu połączone są jedynie cienką błoną, która zrastać zaczyna się już po urodzeniu. Ciemieniucha pozwala na sprawne przeciśnięcie się główki dziecka przez drogi rodne matki podczas porodu. Z czasem kości zrastają się, jednak zanim to nastąpi, ważne jest szczególne dbanie o to miejsce na główce niemowlęcia, unikanie naciskania okolic ciemiączka. Na skórze pokrywającej ciemiączko występować może ciemieniucha, czyli przesuszona, łuszcząca się, a czasem nawet sącząca i pozostawiająca strupy zmiana skórna. Przesuszenie i podrażnienie skóry głowy maleństwa wywołuje u niego dyskomfort, zaburza spokojny sen dziecka oraz wygodę jego leżenia i wypoczynku.

Przesuszenie skóry głowy niemowląt może być wywołane również przez nieodpowiednio dobrane produkty higieniczne. Zbyt mocne detergenty oraz barwniki i zapachy, a także składniki mogące wywołać uczulenie u dziecka mogą doprowadzić w kontakcie ze skórą głowy niemowlęcia do podrażnienia, łuszczenia i przesuszania tej wrażliwej części ciała naszego maleństwa.

Jak nawilżyć suchą skórę głowy niemowlęcia?

Walkę z suchą skórą głowy warto zacząć od doboru odpowiedniego produktu do mycia. Szampon dla dziecka powinien być wolny od drażniących detergentów, mieć naturalny i prosty skład pozbawiony silnych konserwantów, barwników i aromatów mogących wywołać reakcję alergiczną. Preparat do mycia skóry głowy niemowlęcia powinien delikatnie myć oraz nawilżać skórę głowy, zapobiegając jej przesuszaniu. Główkę niemowlęcia należy myć podczas kąpieli, co kilka dni. Dziecko większość czasu leży na pleckach, opierając tylną część główki o materiał pościeli lub czapeczki, co również może powodować podrażnienie lub nadmierne łuszczenie się skóry głowy.

Po umyciu głowy niemowlęcia warto zastosować na suchą skórę odpowiedni krem nawilżający, który pomoże złagodzić podrażnienia oraz przywrócić równowagę hydrolipidową warstwy ochronnej skóry, utrzymującą w skórze wodę, regulującą poziom nawilżenia skóry oraz chroniącą ją przed drażniącymi czynnikami. Odpowiednim preparatem do nawilżania suchej skóry głowy niemowlęcia będzie Specjalny krem natłuszczający Emotopic, który jest wskazany do stosowania w przypadku świądu i suchości skóry, również będących objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). Specjalny krem natłuszczający Emotopic stosować można na ciało i twarz, w tym na powieki, które często ulegają zatarciu, podrażnieniom lub łuszczeniu, nie tylko u noworodków. Produkt ten jest delikatny, nie podrażnia oraz łagodzi i koi swędzącą i łuszczącą się skórę na ciele, twarzy, a także główce niemowlaka. Stosowanie kremu pozwala uniknąć nawrotom stanów zapalnych oraz świądu. Specjalny krem natłuszczający Emotopic, dzięki prostemu składowi może być stosowany przez najmłodszych, ale również, jak cała seria Emotopic, przez osoby dorosłe cierpiące na AZS.

Sucha skóry głowy niemowlęcia przy odpowiednim dbaniu o nią powinna szybko odzyskać równowagę i odwdzięczyć się zdrowym wyglądem i odpowiednim poziomem nawilżenia.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady