Łagodzenie objawów łuszczycy u dzieci i dorosłych

Leczenie łuszczycy jest bardzo złożone, a metody terapeutyczne trzeba dostosować do wieku pacjenta. Oprócz farmakoterapii ważna jest także codzienna troska o skórę oraz unikanie czynników, które mogą sprzyjać zmianom łuszczycowym. Po jakie preparaty sięgać na co dzień?

Łuszczyca – objawy u dzieci i dorosłych

Jak rozpoznać łuszczycę? Istnieją różne odmiany łuszczycy, w tym: zwyczajna, krostkowa, uogólniona, stawowa. Dokładne objawy łuszczycy zależą więc od tego, na jaką odmianę choruje pacjent. Bardzo charakterystyczne dla choroby są czerwonobrunatne, drobne grudki, rozsiane na rozległych obszarach skóry, które mogą wystąpić po przebytej infekcji. Kiedy zmiany te w pełni się rozwiną, są większe, mają po parę centymetrów i pokrywają je srebrzyste łuski (blaszki łuszczycowe), stąd nazwa choroby. Typowy dla tego schorzenia jest także objaw Koebnera, który występuje tylko w przypadku łuszczycy aktywnej i polega na tym, że nawet niewielki uraz naskórka (otarcie, zadrapanie) wywołuje po upływie kilku lub kilkunastu dni zmiany łuszczycowe w tym miejscu.

Czy łuszczyca u dzieci ma specyficzną lokalizację? Wykwity mogą wystąpić w okolicy pieluszkowej, na łokciach i kolanach, czasami obserwowana jest łuszczyca głowy u dziecka. U osób dorosłych zmiany typowo występują na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy, jednak mogą pojawić się właściwie wszędzie. Oprócz stawów choroba nie atakuje jednak innych narządów wewnętrznych.

Jak leczyć łuszczycę?

Choroby skóry u niemowląt, większych dzieci czy dorosłych zawsze trzeba leczyć pod nadzorem lekarza i unikać sposobów, które nie mają potwierdzonej skuteczności. Jeżeli łuszczyca zajmuje niewielki obszar ciała, wówczas można ograniczyć się do leczenia miejscowego. Zastosowanie mają tutaj preparaty keratolityczne z kwasem salicylowym lub mocznikiem, dziegcie w postaci past i maści, glikokortykosteroidy i analogi witaminy D3. Gdy objawy łuszczycy skóry są ciężkie i zajmują dużą powierzchnię, wówczas wskazane jest leczenie skojarzone. Ważną rolę wciąż odgrywają preparaty miejscowe, jednak w połączeniu z leczeniem ogólnym, czyli fototerapią lub/i przyjmowaniem leków. Oprócz tego w poprawie stanu pacjenta duże znaczenie mają dieta, styl życia i systematyczna troska o skórę. Warto pamiętać, że łuszczyca to choroba, która wymaga sięgania po specjalistyczne preparaty.

Krem na łuszczycę – jaki sprawdzi się najlepiej?

Zwykły balsam do ciała to dla chorego na łuszczycę zbyt słaba ochrona, a jeśli produkt zawiera w składzie substancje drażniące, może tylko pogorszyć stan skóry. Dlatego preparaty do łagodzenia zmian łuszczycowych należy kupować w aptece. Powinny one koić skórę, intensywnie ją natłuszczać, aby nie traciła wilgoci i była bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Produktem, który ma wielokierunkowe, pozytywne działanie na skórę łuszczycową, jest Preparat 3w1 Intensywnie natłuszczający Emotopic, który można stosować bez ograniczeń wiekowych i jest wskazany w przypadku takich schorzeń jak łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry. Preparatu można używać do mycia pod prysznicem (od 6. miesiąca życia) oraz do przygotowywania kąpieli emoliencyjnych (od 1. dnia życia). Czym smarować łuszczycę? W tym celu również warto wykorzystać Preparat 3w1 (od 6. miesiąca życia). Dzięki skoncentrowanej zawartości lipidów wzmacnia funkcje barierowe skóry, łagodząc dolegliwości towarzyszące stanom zapalnym.

Trzeba pamiętać, że łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nawracającą. W trakcie remisji choroby również ważna jest odpowiednia dieta, unikanie intensywnego stresu oraz troska o prawidłowy stan skóry przy pomocy specjalistycznych preparatów. Kompleksowe dbanie o siebie to łagodniejszy przebieg choroby i mniejsze ryzyko częstych nawrotów.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady