Letni weekend z małym dzieckiem – gdzie wyjechać, co spakować, jak ochronić skórę malucha przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UV? Dla niedoświadczonych rodziców te zagadnienia mogą być bardzo problematyczne. Dobre przygotowanie gwarantuje natomiast udany wyjazd i może pomóc w uniknięciu przykrych niespodzianek. Przeczytaj koniecznie tych kilka przydatnych porad.
Gdzie na wycieczkę niemowlakiem?
Fundamentalnym pytaniem rodziców, którzy planują wycieczkę z dziećmi, jest: gdzie wyjechać? W przypadku większych dzieci kluczowe są lokalne atrakcje, place zabaw, parki rozrywki. Jeżeli jednak w grę wchodzi wyjazd z niemowlęciem, takie niespodzianki jeszcze go nie interesują. Co nie znaczy, że wyjazdy nie mają sensu, bo całej rodzinie należy się chwila odpoczynku. Na pierwszy wyjazd z małym dzieckiem dobrze jest jednak wybrać się gdzieś w pobliżu miejsca zamieszkania. Długa podróż może bowiem być męcząca i kłopotliwa. Tymczasem pobliskie tereny zielone pozwolą spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, zmienić otoczenie i odetchnąć bez konieczności organizowania wielkiej wyprawy. Idealnie, jeśli miejsce jest spokojne i ciche, a warunki, w których zatrzymuje się rodzina (jeśli w grę wchodzi nocowanie) – komfortowe. Trzeba pamiętać, że niemowlęta nie mogą przebywać bezpośrednio na słońcu, dlatego lepiej postawić na miejsca, gdzie bez trudu znajdzie się trochę cienia. Kwestię, gdzie wyjechać z dzieckiem, warto więc zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem lub odwiedzić już sprawdzone miejsce.
Krótki wyjazd z dzieckiem – co spakować?
Pakowanie walizki na pierwszą wycieczkę malucha nie musi być stresujące, jeśli wcześniej zrobisz listę potrzebnych rzeczy. Oczywiście muszą się na niej znaleźć:
Jeśli jednak latem panuje upalna pogoda, dziecko nie potrzebuje wcale kilku warstw, a grzeje je już sama pieluszka. Bardzo wygodnym ubrankiem na tę porę roku jest „rampers”, czyli pajacyk bez rękawków i długich nogawek, wygodny i łatwy do przebierania. Co z czapeczką? Czy noworodek faktycznie musi nosić ją przez cały czas? Na pierwszy, krótki spacer możesz ją założyć – ważne, żeby była cienka i przewiewna. Jednak przegrzewanie maleństwa przez cały czas będzie dla niego bardzo męczące, dlatego gdy panują wysokie temperatury, lepiej zrezygnować z nakrycia głowy. Oczywiście ważne, żeby główka dziecka zawsze była zabezpieczona przed słońcem, na przykład gondolą wózka lub parasolką.
- pieluchy i podkład do przewijania,
- preparaty do higieny (nieocenioną pomocą są chusteczki oczyszczająco-nawilżające, które w czasie podróży ułatwiają czynności higieniczne),
- ubranka (maluch powinien być ubrany na cebulkę, chociaż trzeba pamiętać, że latem nie można go przegrzewać), czapeczka,
- przybory do karmienia, jeżeli dziecko jest karmione butelką,
- kocyk,
- smoczek.
Na zużyte pieluszki i inne odpady przydadzą się również plastikowe worki. Trzeba też przygotować się na ewentualne kłopoty zdrowotne, dlatego dobrze wyposażona apteczka to podstawa. Przed dłuższym wyjazdem rozsądnie jest skonsultować się z pediatrą, czy nie ma przeciwwskazań do wyjazdu i jakie leki ewentualnie spakować. Mogą przydać się: termometr, czopki lub syrop przeciwgorączkowy, środek na wzdęcia. Obowiązkowo należy spakować książeczkę zdrowia dziecka, legitymację ubezpieczeniową, a w telefonie zapisać numer do lekarza.
Niemowlę nie jest w stanie korzystać z lokalnych atrakcji, dlatego trzeba pamiętać o grzechotkach lub innych ulubionych zabawkach malca.
Krem z filtrem dla niemowląt – cenna ochrona podczas letnich spacerów i wyjazdów
Ochronny krem do twarzy z filtrem to preparat, który troszczy się nie tylko o skórę dorosłych. Małe dzieci potrzebują ochrony jeszcze bardziej, gdyż ich skóra jest delikatna, wrażliwa na szkodliwe czynniki zewnętrzne, skłonna do podrażnień. Letnie dni często są bardzo gorące, a promienie UV mogą łatwo poparzyć skórę maleństwa. Dlatego nigdy nie należy przebywać z nim na słońcu, powinno się natomiast dodatkowo zastosować krem z filtrem 50 dla dzieci, którym trzeba posmarować buzię i inne odkryte części ciała dziecka (około 30 minut przed wyjściem z domu oraz ponawiać co 2 godziny). Co ważne, dobry krem z filtrem należy stosować także w dni pochmurne, gdyż promienie UV łatwo przenikają przez chmury, mimo iż możemy tego nie odczuwać.
Jaki krem na słońce dla niemowląt wybrać? O każdej porze roku sprawdzi się Dermo-ochronny krem mineralny SPF 50+ Emotopic, który można stosować już od 1. dnia życia. To krem z filtrem mineralnym dla niemowląt, większych dzieci oraz osób dorosłych, które poszukują silnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, wiatru, a zimową porą również mrozu. Preparat zapobiega powstawaniu poparzeń, wyprysków, podrażnień słonecznych i odczynów fotoalergicznych. Jego formuła jest wzbogacona o oleje: konopny i canola, a także złotą algę. Składniki te troszczą się o skórę i zapewniają jej optymalne nawilżenie. Ten krem mineralny jest odpowiedni również dla dzieci obarczonych AZS, których skóra wymaga szczególnej ochrony. Sprawdzi się podczas letnich wyjazdów, ale też na codziennych spacerach, dlatego warto zawsze mieć go pod ręką.