łupież czy łuszczyca jak rozróżnić te problemy skórne u niemowlęcia

Łuszcząca się skóra u noworodka nie zawsze musi świadczyć o ciężkiej chorobie dermatologicznej, jednak problem zawsze warto skonsultować z lekarzem. Specjalista na podstawie objawów może stwierdzić, czy maluchowi doskwiera łupież, czy może choruje na łuszczycę. Poznaj kilka informacji o tym, czym różnią się te dwie przypadłości.

Co to jest łupież skóry głowy?

Łupież jest bardzo częstym objawem, z którym prawie każdy miał do czynienia. Dosyć często pojawia się u dzieci, zwłaszcza we wczesnych latach szkolnych. Jak wygląda łupież? W przebiegu tej choroby zrogowaciała warstwa naskórka intensywnie się złuszcza, czemu towarzyszy mniej lub bardziej nasilony łojotok. Ponadto skóra głowy często swędzi, a włosy mają większą niż zwykle tendencję do wypadania.

Za łupież może odpowiadać wiele czynników, jak łojotokowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, grzyb drożdżopodobny Pityrosporum ovale (lub Malassezia furfur), sucha skóra głowy, zbyt rzadkie mycie lub inne błędy pielęgnacyjne, zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego, hormony męskie (mężczyźni częściej doświadczają łupieżu niż kobiety).

Łupież u niemowlaka, który ma kilka tygodni, często ma postać ciemieniuchy. Na główce malca tworzy się wówczas żółtawa lub pomarańczowa skorupka. Charakterystyczne jest, że przeważnie nie pokrywa całej głowy, a jedynie ciemiączko. Obecnie specjaliści są zgodni, że ciemieniucha ma podłoże hormonalne i przy odpowiedniej trosce o skórę (zmiękczanie i wyczesywanie łusek) powinna z czasem ustąpić bez specjalistycznego leczenia.

Łupież czy łuszczyca?

Łuszczyca, choć może przypominać łupież, jest poważniejszą chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Objawy w wielu przypadkach są wyzwalane przez stres lub infekcję. Wówczas na skórze chorego pojawiają się grudki, pokryte suchymi łuskami. Skóra jest objęta stanem zapalnym i zaczerwieniona, a zmianom może towarzyszyć swędzenie i pieczenie. Między łuszczycą a łupieżem istnieje kilka zasadniczych różnic. Łuszczyca, w przeciwieństwie do łupieżu, jest chorobą przewlekłą, z okresami zaostrzeń i remisji. Może się też rozprzestrzeniać na czoło, szyję, plecy, skórę wokół uszu, łokcie, kolana, stopy, dłonie. Leczenie łuszczycy jest też dużo bardziej złożone, bo obejmuje leki, odpowiednią troskę o skórę, wymaga również zmian związanych z dietą i stylem życia. Zdyscyplinowani pacjenci są jednak mniej narażeni na nawroty choroby i łuszczyca ma u nich łagodniejszy przebieg.

Po zauważeniu u niemowlęcia objawów łuszczycy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Dermatolog powinien ją rozpoznać po charakterystycznym wyglądzie zmian, w niektórych przypadkach są jednak potrzebne badania laboratoryjne.

Delikatne szampony zmniejszające tendencję do łupieżu – co wybrać?

Niemowlęta obarczone problemami skórnymi powinny mieć zapewnione odpowiednie preparaty, bezpieczne dla skóry głowy. Taki jest Hydro-micelarny szampon kojący Emotopic, polecany dla dzieci od 1. dnia życia oraz dorosłych z tendencją nie tylko do łupieżu, ale też świądu, alergii, atopowego zapalenia skóry czy nadwrażliwością na substancje drażniące, obecne w wielu środkach myjących. Ma łagodną recepturę i zabezpiecza skórę przed działaniem szkodliwych czynników. To odpowiedni szampon dla dzieci, gdyż nie szczypie w oczy, nie obciąża ich delikatnych włosków oraz ułatwia ich rozczesywanie.

Pamiętaj, że delikatny szampon to tylko środek wspierający leczenie problemów skórnych. Podstawą powinno być stosowanie leków lub preparatów zaleconych przez lekarza. Specjalistyczny szampon warto też stosować profilaktycznie, w celu zapobiegania nawrotom suchości, swędzenia i podrażnień.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady