Jak prawidłowo zadbać o skórę maluszka z odparzeniem pieluszkowym?

Odparzenie pieluszkowe może wystąpić u dzieci w każdym wieku, a także u dorosłych, których skóra jest narażona na kontakt z podkładami medycznymi, pieluchami i innymi materiałami nieprzepuszczającymi powietrza i płynów. Jak właściwie zadbać o skórę z odparzeniem pieluszkowym, by przywrócić jej gładkość, miękkość i równowagę?

W przypadku wystąpienia odparzeń pieluszkowych pierwszym w kolejności działaniem powinno być wykluczenie uczulenia dziecka na same pieluszki: jednorazowe pieluchy ze sztucznego materiału zawierają często substancje chemiczne wspomagające wchłanianie płynów lub wiążące je, a także elementy z gumy i plastiku, mogące podrażniać i ograniczać dostęp powietrza do delikatnej skóry niemowlaka. Kontakt z wydzielinami organizmu, poruszanie nóżkami i ocieranie się o twardy materiał pieluszki również mogą przyczynić się do powstania odparzeń pieluszkowych. Warto rozważyć korzystanie z pieluch wielorazowych, wykonanych z delikatniejszego dla skóry materiału. Obecnie pieluchy te występują w przeróżnych rodzajach, kształtach i w bogactwie różnorodnych wzorów: w niczym nie przypominają klasycznych, białych tetrowych pieluch. Trend na powrót do naturalnych, bliższych skórze i organizmowi rozwiązań oferuje mnóstwo wariantów akcesoriów dla dzieci, niwelujących przykre skutki kontaktu z plastikowymi, sztucznymi pieluchami.

Odparzenie pieluszkowe – domowe sposoby

Wyjątkowo wrażliwa i delikatna skóra niemowlaka może jednak źle reagować na każdy rodzaj pieluch, a także odparzać się bardzo szybko i łatwo ulegać podrażnieniom. Od lat znane są domowe sposoby na odparzenia, takie jak posypywanie pupy dziecka najzwyklejszą mąką ziemniaczaną lub talkiem. Sposoby te oczywiście mają potwierdzone działanie i grono zwolenników, czasami jednak nawet one nie wystarczają. Alergiczna skóra noworodka może reagować bardzo źle na kontakt z substancjami aplikowanymi na odparzone miejsca z powodu zniszczenia w wyniku odparzenia zewnętrznej warstwy wodno-lipidowej skóry, mającej za zadanie chronić ją i zabezpieczać.

Nieodpowiednio zadbane odparzenie pieluszkowe może doprowadzić do powstania ogniska zapalnego w miejscu występowania odparzenia, a także wywołać egzemę – nieprzyjemną, nawracającą dolegliwość objawiającą się plackowatymi wykwitami na skórze, powodującymi uczucie dyskomfortu, napięcia i swędzenia skóry, połączonymi z jej łuszczeniem się.

SOS w walce z odparzeniem pieluszkowym

Prawdziwym ratunkiem w przypadku zaawansowanych odparzeń pieluszkowych może być produkt do zadań specjalnych – intensywnie natłuszczający preparat do ciała 3w1 EMOTOPIC. Preparat ten ma trzy rodzaje zastosowania: może być używany zarówno jako preparat do kąpieli, jak i do mycia ciała pod prysznicem i natłuszczania go poza momentami higieny. Intensywnie natłuszczający preparat 3w1 może być stosowany już od pierwszego dnia życia dziecka (w formie preparatu do kąpieli), jednak jest również świetnym środkiem na problemy skóry dorosłej, dla osób borykających się z nawracającą łuszczycą, egzemą czy objawami atopowego zapalenia skóry. Intensywnie natłuszczający preparat 3w1 Emotopic zawiera naturalne emolienty – substancje delikatnie oczyszczające i natłuszczające skórę, oraz skoncentrowane lipidy, co wspomaga odbudowę i wzmocnienie naturalnej, wodno-tłuszczowej bariery ochronnej naskórka, niwelując nawroty podrażnień, łagodząc już powstałe odparzenia i chroniąc przed powstawaniem kolejnych.

Prosty skład preparatu gwarantuje jego neutralność dla skóry i minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Zawarte w preparacie intensywnie natłuszczającym 3w1 naturalne związki: masło shea, olej konopny i olej canola, a także ekstrakty z wiciokrzewów pozwalają w bliski naturze sposób zadbać o kondycję skóry, jej wygląd i odpowiednie nawilżenie oraz natłuszczenie.

Intensywnie natłuszczający preparat 3w1 jako emulsję do kąpieli stosować można już od pierwszego dnia życia niemowlęcia. 1-2 łyżki preparatu należy rozpuścić we wrzącej wodzie i mieszać aż do uzyskania mlecznej konsystencji emulsji do kąpieli. Po wystudzeniu emulsji dodajemy ją do kąpieli przygotowanej dla dziecka, uzyskując temperaturę nie wyższą i nie niższą niż 36-37 stopni Celsjusza – odpowiednią do kąpieli noworodka.

Jako preparat myjący do ciała oraz środek natłuszczający produkt ten może być stosowany od szóstego miesiąca życia dziecka, ze względu na stopień skoncentrowania jego składników.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady