Mycie główki nie jest ulubionym zabiegiem noworodków i małych dzieci. Jest to jednak konieczny i niezbędny element dbania o dziecko. Warto dowiedzieć się, jak sprawić, aby mycie główki dobrze kojarzyło się maleństwu, a sam zabieg był wykonywany w odpowiedni sposób.
Dla wielu dzieci kąpiel jest stresującym i generującym płacze i krzyki elementem codziennej rutyny. Kiedy już oswoimy niemowlę z kąpielą, problemem pozostać może mycie główki. Woda spływająca po buzi nie jest przyjemna dla maleństwa, które może bardzo buntować się i płakać podczas mycia główki.
Ważnym elementem główki noworodka jest ciemiączko, czyli zrastające się dopiero miejsce połączenia kości czaszki. Ciemiączko jest często powodem zmartwień młodych rodziców, zdarza się, że pulsuje. W miejscu ciemiączka skóra również może zachowywać się w specyficzny sposób. To miejsce na główce dziecka jest bardzo wrażliwe i delikatne, a na skórze je okrywającej pojawiać się mogą podrażnienia, łuszczenie oraz przypominająca łupież tak zwana ciemieniucha, czyli przesuszona warstwa skóry na ciemiączku, mogąca łuszczyć się i zamieniać w strupki. Mycie główki, na której występuje ciemieniucha, ale także każdej innej maleńkiej główki niemowlaka warto przeprowadzić przy pomocy odpowiednich preparatów, tworzonych specjalnie z myślą o delikatnej skórze głowy maleństwa. Na rynku jest ogromny wybór szamponów i odżywek do włosów i skóry głowy najmłodszych – ilość opcji możliwych do wyboru może przyprawić rodziców noworodka o prawdziwy zawrót głowy! Jak zatem wybrać odpowiedni dla noworodka produkt?