Jak zachęcić kilkulatka do kąpieli?

Twoje dziecko nie chce się kąpać i nie masz pomysłów, jak je do tego przekonać? Niestety, proszenie, usilne przekonywanie, a tym bardziej zmuszanie malca może okazać się nieskuteczne, bo dzieci lubią buntować się przeciwko nakazom rodziców. Lepiej znaleźć sposoby, które sprawią, że maluch sam będzie dopominał się o kąpiel. Oto wskazówki.

Jak często kąpać dziecko?

Kąpiel to podstawowy zabieg higieniczny, w którego trakcie oczyszczamy ciało z zabrudzeń i potu, a także dbamy o skórę. Pomagają nam w tym specjalistyczne preparaty dodawane do wody i aplikowane na ciało po kąpieli. Jednak trzeba pamiętać, że kąpiel nie powinna być zbyt częsta. Skóra jest bowiem zaopatrzona w naturalny płaszcz hydrolipidowy, który chroni ją przed utratą cennej wilgoci oraz drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Częste mycie narusza ten płaszcz, przez co skóra łatwo się przesusza i ulega podrażnieniom. Objawami są wówczas świąd, pieczenie, zaczerwienienie.

Czy kąpać dziecko codziennie? Odpowiedź na to pytanie brzmi: kąpać należy według potrzeb. Niemowlęta mogą być wprawdzie kąpane każdego dnia, jednak niektórzy specjaliści uważają, że wystarczy wykonać ten zabieg trzy razy w tygodniu, natomiast na co dzień wystarczy myć buzię, rączki, nóżki i okolice krocza dziecka. Kilkuletnie dzieci, które już chodzą do przedszkola i bawią się na placu zabaw, potrzebują codziennej kąpieli. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba i dziecko zabrudzi się w ciągu dnia, nie zaszkodzi dodatkowa kąpiel.

Gdy dziecko płacze podczas kąpieli

Dzieci w kąpieli nie zawsze wyglądają słodko i uroczo, bo spora grupa kilkulatków tego zabiegu nie lubi. Dlaczego dziecko płacze podczas kąpieli, albo buntuje się i nie chce wejść do wanny? Powody mogą być różne, a czasem w grę wchodzi zwyczajna chęć sprzeciwu wobec nakazu rodziców. Chcąc jednak uatrakcyjnić dziecku kąpiel, łatwo popełnić błędy, które mogą źle odbić się na kondycji jego skóry. Rodzice na przykład zastanawiają się jak zrobić pianę w wannie albo zabarwić wodę, żeby maluch chętniej się w niej kąpał. Problem w tym, że wiele mocno pieniących się, kolorowych lub intensywnie pachnących płynów z reguły zawiera w składzie substancje drażniące. Dla dziecka ze zdrową skórą kontakt z nimi raz na jakiś czas nie jest groźny, jednak gdy maluch ma suchą, wrażliwą, a tym bardziej atopową skórę, takie dodatki do kąpieli mogą mu zaszkodzić.

Lepszym pomysłem są więc gadżety do kąpieli dla dzieci, które zamienią rutynowy zabieg w zabawę. W sklepach znajdziesz zmywalne kredki do malowania wanny i kafelek, kolorowe myjki czy klasyczne, piszczące kaczki albo żaby. Gdy dziecko nie chce myć głowy, możesz wzbogacić kolekcję kąpielowych akcesoriów o „sprytny” kubek w np. kształcie rybki lub wieloryba, który umożliwia płukanie główki dziecka w taki sposób, by woda nie spływała na buzię i nie dostała się do oczu. Innym pomysłem jest przyniesienie do łazienki odtwarzacza płyt i włączenie malcowi muzyki, aby kąpiel przebiegła w weselszym klimacie. Możecie też wspólnie śpiewać ulubione piosenki.

Emolienty dla dzieci – dodatek do wieczornych rytuałów

Emolienty do kąpieli do specjalistyczne preparaty na bazie olejów, których zadaniem jest nawilżenie i natłuszczenie skóry. Zwalczają i przeciwdziałają suchości skóry, zaczerwienieniom i podrażnieniom. Są więc polecane do skóry wrażliwej, delikatnej, atopowej. Oprócz dobroczynnego działania na skórę emolienty do kąpieli dla dzieci mają jeszcze jedną, ważną zaletę – ich stosowanie jest bardzo przyjemne. Na przykład emulsja do kąpieli Emotopic sprawia, że woda staje się delikatna i mleczna, a kąpiel bardzo kojąca. Emulsja myje skórę i jednocześnie troszczy się o nią, nawilżając i uzupełniając poziom lipidów.

Kąpiel w przyjaznej dla skóry dziecka emulsji będzie dla niego rozkosznym rytuałem, a dzięki właściwościom kojącym i ochronnym maluch odczuje jej pozytywne efekty przez dłuższy czas.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady