Pokrzywka u dziecka to dosyć częsty objaw skórny, który może być reakcją na ciepło, zimno, ucisk, czasami pojawia się bez wyraźnego powodu (pokrzywka idiopatyczna), ale w niektórych przypadkach ma związek z alergią. Przykrym problemem, związanym z pokrzywką, jest uporczywy świąd. Jak zatroszczyć się o skórę małego alergika, żeby przynieść mu ulgę? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.
Pokrzywka – objawy
Jeśli na ciele dziecka zauważysz wysiew bąbli, przypominających ślady po ukąszeniu owada albo poparzeniu pokrzywą, to znak, że jego skórę zaatakowała pokrzywka. Przyczyny alergiczne powstawania zmian to zazwyczaj uczulenie na pokarmy lub leki. Wykwity skórne mają odcień porcelanowobiały, różowy albo czerwony. Mogą być bardzo małe i mają wtedy zaledwie kilka milimetrów, jednak czasami ich rozmiary są znacznie większe. Ponadto charakterystycznym objawem pokrzywki jest swędzenie lub pieczenie skóry, które w nocy utrudnia dziecku zasypianie.
Zwykle pokrzywka ma charakter ostry i powinna ustąpić po kilku godzinach bez pozostawiania śladu. Są jednak sytuacje, kiedy może być groźna. Jeżeli u dziecka wystąpi obrzęk naczynioruchowy, tym bardziej duszność, wówczas sytuacja wymaga wezwania pogotowia. Takie przypadki zdarzają się jednak rzadko, a u większości maluchów pokrzywka nie jest niebezpieczna, za to bardzo uciążliwa.
Gdy objawy skórne się utrzymują lub nawracają, trzeba rozpocząć leczenie farmakologiczne. Kluczowe jest jednak unikanie pokarmów lub leków, będących źródłem alergenu.
Pokrzywka alergiczna – jak złagodzić jej objawy i zapobiegać nawrotom?
Uczulenie skórne wymaga specjalnego postępowania. Skóra malucha nie powinna mieć styczności z preparatami, które mogą ją podrażniać, wywoływać uczulenia lub nasilać świąd. Dlatego do ochrony skóry najmłodszych nie zaleca się preparatów z dodatkiem barwników, substancji zapachowych i spieniających. Jednocześnie odpowiednio dobrane produkty powinny zapewniać wrażliwej skórze optymalne nawilżenie, natłuszczenie i odżywienie, aby była bardziej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
Czym więc smarować skórę maleństwa? Z myślą o potrzebach najmłodszych powstał wyrób medyczny Emotopic 3 w 1. To intensywnie natłuszczający ciało preparat, który do kąpieli emoliencyjnej można stosować już od pierwszego dnia życia, natomiast do natłuszczania ciała od 6. miesiąca życia. Produkt jest odpowiedni dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą oraz świądem, również tym wynikającym z alergii. Po Emotopic 3 w 1 mogą również sięgać osoby dorosłe, obdarzone wrażliwą i wymagającą skórą.
Pokrzywka na ciele dziecka – dodatkowe wskazówki, jak dbać o skórę alergika
Gdy skóra malucha ma tendencję do przesuszania się i swędzenia, przede wszystkim kontroluj temperaturę i czas kąpieli, gdyż długotrwałe leżenie w wannie z gorącą albo zimną wodą może nasilić problem suchości. Woda powinna być ciepła lub letnia i nie należy dodawać do niej pieniących się płynów. Wystarczy, jeśli zabieg trwa 3-5 minut (2). Po zakończeniu kąpieli ciało dziecka należy nawilżyć.
W przypadku alergii skórnych problemem jest także uporczywe swędzenie lub pieczenie. Kiedy natomiast pokrzywka u dzieci powoduje silny świąd, naturalnym odruchem jest drapanie się, które tylko nasila dolegliwości i pozostawia na skórze ślady. Aby temu zapobiec, zawsze krótko obcinaj dziecku paznokcie, jeżeli zaś drapie się przez sen, możesz założyć mu na noc bawełniane rękawiczki. Miękka bawełna sprawdza się też idealnie do ubierania dzieci o wrażliwej skórze, gdyż nie podrażnia i nie nasila świądu.
Uwaga na infekcje!
Zdarza się, że pokrzywka na nogach, rękach, tułowiu lub inne postacie alergii skórnej kończą się infekcją, gdy do ranek na skórze dostają się zarazki. Jak rozpoznać zakażenie? Typowymi objawami są: silne zaczerwienienie skóry, obrzęk, obolałość, pękanie i ocieplenie skóry na zakażonym obszarze . W takim przypadku trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem!