Wysypka na dłoniach, twarzy, szyi, ramionach albo korpusie dziecka – to objaw, który za każdym razem martwi rodziców. Wysypka jest jednym z symptomów niektórych chorób infekcyjnych, jednak poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji na temat wysypki alergicznej. Wygląd zmian jest ważnym wskaźnikiem informującym o ich przyczynie.
Alergiczna wysypka u dziecka – kiedy może wystąpić?
Wysypka na ciele z reguły pojawia się wówczas, gdy skóra miała kontakt z uczulającą lub drażniącą substancją. Przykładem może być lateks, nikiel, detergenty albo chemikalia w kosmetykach. Czasami jednak skóra reaguje wysypką mimo braku bezpośredniego kontaktu z alergenem. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy dziecko spożyje pokarm albo lek, na który ma uczulenie. Musisz jednak wiedzieć, że wykwity często mają skomplikowane przyczyny i nawet lekarze nie są pewni, dlaczego na ciele dziecka występują plamy i grudki.
Wysypka u niemowlaka – podstawowe rodzaje
Wysypka alergiczna nie zawsze wygląda tak samo, a często znaczenie w rozpoznaniu przyczyny ma także lokalizacja zmian i objawy towarzyszące problemom skórnym.
Bąble
Są charakterystyczne dla pokrzywki. W tym wypadku wysypka u dzieci ma postać bąbli o różnej wielkości – od kilku milimetrów do kilku, a czasami nawet kilkunastu centymetrów. Bąble są płaskie, nieznacznie wystają ponad powierzchnię skóry, mają porcelanowy lub różowy kolor. Wygląd malucha kojarzy się z poparzeniem pokrzywą, skóra jest zaczerwieniona i bardzo swędzi. Pokrzywka może wystąpić na różnych obszarach ciała, na przykład jako wysypka na plecach, rękach, nogach. Zazwyczaj za pokrzywkę odpowiada zjedzenie uczulającego pokarmu albo nadwrażliwość na alergeny wziewne, jak roztocza kurzu domowego lub pyłki roślin. Często ustalenie przyczyny sprawia jednak niemałe trudności.
Jak leczy się pokrzywkę? Podstawą leczenia są leki przeciwhistaminowe. Aby swędząca wysypka już się nie pojawiła, konieczne jest unikanie czynnika, który ją wywołał.
Grudki i pęcherzyki
Są typowe w przebiegu atopowego zapalenia skóry lub wyprysku kontaktowego (gdy skóra dziecka miała styczność z uczulającą substancją, jak nikiel lub formaldehyd). W obu przypadkach grudki i pęcherzyki pojawiają się na rumieniowym podłożu. Czasami skórę dziecka mogą pokryć nawet sączące się nadżerki i strupy. Lokalizacja zmian związanych z AZS jest w pewnym stopniu zależna od wieku. U niemowląt i małych dzieci rumień oraz wysypka zazwyczaj występują na policzkach, czole i skórze głowy. Wyprysk kontaktowy pojawia się w miejscach, w których skóra miała styczność z czynnikiem uczulającym (jak czerwone plamy na nogach, pleckach czy w okolicach pępka).
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry i wyprysk kontaktowy? Oba problemy wymagają ustalenia, jakie czynniki wywołują objawy, gdyż należy je wyeliminować. W leczeniu zmian skórnych wykorzystywane są często maści sterydowe, jednak o przebiegu terapii decyduje lekarz. Swędząca wysypka u dziecka to znak, aby zamiast tradycyjnych kosmetyków wybrać emolienty. Nie powinny one zawierać w składzie konserwantów, barwników i dodatków zapachowych. Bezpiecznym wyrobem medycznym na skórę alergiczną, jest preparat 3w1 Emotopic, który łagodzi uporczywe dolegliwości związane z wykwitami i który można stosować do kąpieli emoliencyjnej oraz mycia i natłuszczania ciała.
Jak widzisz, czerwone plamy na brzuchu lub innych częściach ciała, a także związane z nimi bąble, grudki lub krostki, a do tego uporczywe swędzenie skóry, to możliwe objawy alergii. Chociaż w ostatnich latach alergie są bardzo częste, nie można ich ignorować, gdyż wiąże się z nimi ryzyko powikłań. Co ważne, wysypka na szyi, twarzy, rękach, korpusie – za każdym razem wymaga udania się z dzieckiem do lekarza, aby ustalić jej powody i uniknąć problemów w przyszłości.