Są typowe w przebiegu atopowego zapalenia skóry lub wyprysku kontaktowego (gdy skóra dziecka miała styczność z uczulającą substancją, jak nikiel lub formaldehyd). W obu przypadkach grudki i pęcherzyki pojawiają się na rumieniowym podłożu. Czasami skórę dziecka mogą pokryć nawet sączące się nadżerki i strupy. Lokalizacja zmian związanych z AZS jest w pewnym stopniu zależna od wieku. U niemowląt i małych dzieci rumień oraz wysypka zazwyczaj występują na policzkach, czole i skórze głowy. Wyprysk kontaktowy pojawia się w miejscach, w których skóra miała styczność z czynnikiem uczulającym (jak czerwone plamy na nogach, pleckach czy w okolicach pępka).
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry i wyprysk kontaktowy? Oba problemy wymagają ustalenia, jakie czynniki wywołują objawy, gdyż należy je wyeliminować. W leczeniu zmian skórnych wykorzystywane są często maści sterydowe, jednak o przebiegu terapii decyduje lekarz. Swędząca wysypka u dziecka to znak, aby zamiast tradycyjnych kosmetyków wybrać emolienty. Nie powinny one zawierać w składzie konserwantów, barwników i dodatków zapachowych. Bezpiecznym wyrobem medycznym na skórę alergiczną, jest preparat 3w1 Emotopic, który łagodzi uporczywe dolegliwości związane z wykwitami i który można stosować do kąpieli emoliencyjnej oraz mycia i natłuszczania ciała.
Jak widzisz, czerwone plamy na brzuchu lub innych częściach ciała, a także związane z nimi bąble, grudki lub krostki, a do tego uporczywe swędzenie skóry, to możliwe objawy alergii. Chociaż w ostatnich latach alergie są bardzo częste, nie można ich ignorować, gdyż wiąże się z nimi ryzyko powikłań. Co ważne, wysypka na szyi, twarzy, rękach, korpusie – za każdym razem wymaga udania się z dzieckiem do lekarza, aby ustalić jej powody i uniknąć problemów w przyszłości.