Drobne krostki na ciele dziecka, pęcherzyki, ogniska rumieniowe, bąble – alergiczna wysypka ma różne oblicza, a jej wygląd jest wskazówką co do przyczyn uczulenia. Rzecz jasna pamiętaj, że diagnozę powinien postawić lekarz, który na podstawie objawów dobierze sposób leczenia.
– Pokrzywka: to rodzaj wysypki, która wygląda jak bąble po ukąszeniu owada albo poparzeniu pokrzywą. Zmiany są płaskie, o porcelanowym lub różowym odcieniu i mogą pojawić się w różnych lokalizacjach. Uciążliwym objawem towarzyszącym pokrzywce jest swędzenie. Jaki jest powód wystąpienia bąbli? Może być nim spożycie uczulającego pokarmu, na przykład mleka, jajka, ryby, soi, orzechów, glutenu. Dziecko może też być uczulone na pyłki drzew, traw, roztocza kurzu domowego albo alergeny zwierzęce. Uczulać mogą także leki, w tym antybiotyki (zwłaszcza penicyliny) i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zwykle wysypka ustępuje po podaniu dziecku leków przeciwhistaminowych. Aby problem nie nawracał, trzeba unikać substancji alergizujących.
– Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry: w jego przebiegu zmiany skórne występują dobę lub dwie po zetknięciu z alergenem. Na skórze dziecka pojawiają się drobne, czerwone krostki, które przekształcają się w pęcherzyki i nadżerki. Ponadto samopoczucie dziecka psuje swędzenie, a na etapie gojenia można zaobserwować łuszczenie się skóry. Krostki alergiczne u dziecka pojawiają się w tych miejscach, w których skóra miała kontakt z alergenem, np. gdy za wysypkę odpowiada nikiel, obecny w zapinkach ubrań lub zegarków, wysypka pojawia się na plecach, nadgarstku, typowe są też czerwone krostki na brzuchu u dziecka, w okolicach pępka.
– Wysypka atopowa: swędzące krostki na ciele mogą być związane z atopowym zapaleniem skóry (AZS), które przeważnie ujawnia się już w 1. roku życia. Podobnie jak w przypadku pokrzywki, może mieć związek z alergią pokarmową lub wziewną. Jak wygląda wysypka alergiczna w tym przypadku? Na ciele dziecka pojawiają się ogniska rumieniowe, a na nich grudki, czasami nadżerki. Towarzyszy im uporczywe swędzenie. Wysypka grudkowa często pojawia się na buzi dziecka, głowie, rękach, tułowiu, w okolicach nadgarstków, zgięć łokciowych i kolanowych. Typowym objawem jest również suchość skóry, czasami złuszczanie się naskórka.