Wysypka u dziecka wymaga odpowiedniego dbania o skórę. Prawidłowy sposób postępowania zależy jednak od rodzaju wysypki, gdyż powody zmian skórnych mogą być różne. Poniżej znajdziesz kilka informacji o wysypkach alergicznych: jak wyglądają, w jakich miejscach mogą się pojawić, czy są groźne? Te informacje przydadzą się każdemu rodzicowi i opiekunowi.
Wysypka u dzieci – rodzaje
Drobne krostki na ciele dziecka, pęcherzyki, ogniska rumieniowe, bąble – alergiczna wysypka ma różne oblicza, a jej wygląd jest wskazówką co do przyczyn uczulenia. Rzecz jasna pamiętaj, że diagnozę powinien postawić lekarz, który na podstawie objawów dobierze sposób leczenia.
– Pokrzywka: to rodzaj wysypki, która wygląda jak bąble po ukąszeniu owada albo poparzeniu pokrzywą. Zmiany są płaskie, o porcelanowym lub różowym odcieniu i mogą pojawić się w różnych lokalizacjach. Uciążliwym objawem towarzyszącym pokrzywce jest swędzenie. Jaki jest powód wystąpienia bąbli? Może być nim spożycie uczulającego pokarmu, na przykład mleka, jajka, ryby, soi, orzechów, glutenu. Dziecko może też być uczulone na pyłki drzew, traw, roztocza kurzu domowego albo alergeny zwierzęce. Uczulać mogą także leki, w tym antybiotyki (zwłaszcza penicyliny) i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zwykle wysypka ustępuje po podaniu dziecku leków przeciwhistaminowych. Aby problem nie nawracał, trzeba unikać substancji alergizujących.
– Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry: w jego przebiegu zmiany skórne występują dobę lub dwie po zetknięciu z alergenem. Na skórze dziecka pojawiają się drobne, czerwone krostki, które przekształcają się w pęcherzyki i nadżerki. Ponadto samopoczucie dziecka psuje swędzenie, a na etapie gojenia można zaobserwować łuszczenie się skóry. Krostki alergiczne u dziecka pojawiają się w tych miejscach, w których skóra miała kontakt z alergenem, np. gdy za wysypkę odpowiada nikiel, obecny w zapinkach ubrań lub zegarków, wysypka pojawia się na plecach, nadgarstku, typowe są też czerwone krostki na brzuchu u dziecka, w okolicach pępka.
– Wysypka atopowa: swędzące krostki na ciele mogą być związane z atopowym zapaleniem skóry (AZS), które przeważnie ujawnia się już w 1. roku życia. Podobnie jak w przypadku pokrzywki, może mieć związek z alergią pokarmową lub wziewną. Jak wygląda wysypka alergiczna w tym przypadku? Na ciele dziecka pojawiają się ogniska rumieniowe, a na nich grudki, czasami nadżerki. Towarzyszy im uporczywe swędzenie. Wysypka grudkowa często pojawia się na buzi dziecka, głowie, rękach, tułowiu, w okolicach nadgarstków, zgięć łokciowych i kolanowych. Typowym objawem jest również suchość skóry, czasami złuszczanie się naskórka.
Uczulenie u niemowlaka – czym smarować wrażliwą skórę?
Chociaż choroby alergiczne są częste, nie można ich bagatelizować, bo w poważnych przypadkach zagrażają życiu. Dlatego, gdy dziecko ma na ciele krostki, bąble, pęcherzyki, nadżerki, koniecznie udaj się z nim do lekarza. Trzeba bowiem zidentyfikować alergen, by chronić przed nim dziecko w przyszłości. Istotny jest też dobór preparatów do mycia i nawilżania ciała. Nie powinny to być te same produkty, których używają dorośli, gdyż mogą zawierać w składzie substancje uczulające lub drażniące, w tym stosowane powszechnie siarczany. W wyjątkowy sposób trzeba się zająć skórą atopową, gdyż w tym przypadku suchość, zaczerwienienia, grudki i nadżerki mają tendencję do częstych nawrotów ze względu na wadliwą budowę naskórka. Sięganie po wyroby medyczne do skóry wrażliwej i atopowej umożliwia też zredukowanie świądu, a tym samym przywrócenie dziecku komfortu.
Preparat 3 w 1 intensywnie natłuszczający Emotopic to wybór, który zaspokoi potrzeby skóry suchej i atopowej. Ma 3 zastosowania: służy do przygotowania kąpieli emoliencyjnych dla dorosłych i dzieci od 1. dnia życia, można go używać do mycia ciała pod prysznicem oraz natłuszczania skóry (od. 6 miesiąca życia). Aby suchość, nieprzyjemne uczucie napięcia i swędzące krostki na całym ciele lub ograniczonych obszarach już się nie pojawiały, warto stosować go także profilaktycznie. To sprawi, że skóra będzie nawilżona, mocniejsza i bardziej odporna na czynniki, które mogą jej szkodzić.