Skóra atopowa w okresie pylenia i alergii

Osoby uczulone na pyłki roślin co roku śledzą kalendarz pylenia, który pomaga im przygotować się na trudny czas. Dla chorych na atopowe zapalenie skóry, któremu zwykle towarzyszy też alergia na pyłki, najczęstszy jej objaw w postaci kataru siennego jest szczególnie uciążliwy. Jak zatroszczyć się o skórę, aby złagodzić uciążliwe dolegliwości?

Skóra atopowa – krótka charakterystyka

Atopowe zapalenie skóry zwykle ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie i wymaga wspierania naturalnych funkcji barierowych, które w przypadku skóry atopowej są zaburzone. Brak odpowiedniego nawodnienia oraz nieprawidłowa budowa anatomiczna naturalnej warstwy ochronnej sprawiają, że naskórek jest bardziej przenikliwy dla drobnoustrojów, w tym bakterii, wirusów, alergenów oraz innych szkodliwych czynników. Objawami AZS są zwykle zaczerwienienie, grudki, pęcherzyki, pękanie skóry, wysięk. Z biegiem czasu naskórek ulega widocznemu pogrubieniu, wysusza się oraz wykazuje objawy nadmiernego łuszczenia. Atopia zwykle idzie w parze z alergią pokarmową, jednak u osób obciążonych AZS może też występować uczulenie na pyłki roślin, co sprawia, że w sezonie pylenia osoby te mają podwójny problem.

Objawy alergii na pyłki obejmują bowiem katar, zatkany nos, kichanie, drapanie w gardle, ucisk w okolicy zatok przynosowych, a także łzawienie, pieczenie i swędzenie oczu. Szereg tak uciążliwych objawów sprawia, że samo wychodzenie z domu staje się problematyczne. Zwłaszcza w suchą i wietrzną pogodę, gdy pyłki traw, drzew i innych roślin są właściwie wszechobecne. Aby złagodzić symptomy i zapobiegać pogarszaniu się istniejących objawów, potrzebne są specjalistyczne preparaty i kompleksowa troska o skórę.

Alergia na pyłki – jak chronić się przed alergenami?

Okres pylenia jest więc szczególnie trudnym czasem, kiedy alergik musi ograniczyć wyjścia z domu, a nawet wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa, bo pyłki łatwo mogą przedostawać się do wnętrz. Po powrocie do domu warto również jak najszybciej się przebrać (pyłki są obecne na ubraniach), wziąć prysznic i opróżnić nos, co ograniczy kontakt z alergenem. Na rynku dostępne są także filtry do nosa i maseczki ochronne – po taką pomoc można sięgnąć szczególnie w sytuacji, gdy przebywanie w strefie pylenia roślin jest nieuniknione. Oczywiście warto pozostawać pod opieką poradni alergologicznej i dermatologicznej oraz jeśli to konieczne, przyjmować leki przeciwhistaminowe, które łagodzą nadmierną reakcję organizmu.

Dobry krem nawilżający – nieocenione wsparcie dla skóry atopowej

Obecnie, gdy wiedza na temat potrzeb skóry atopowej jest już bardzo szeroka, w aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty, w tym wyroby medyczne, które wspierają funkcje barierowe skóry, tym samym chronią ją przed szkodliwymi czynnikami. Krem z filtrem, przeznaczony do stosowania w celu ochrony przed promieniami UV, wiatrem oraz mrozem, to specjalistyczna pomoc dla skóry narażonej na trudne warunki pogodowe, które wiosną mogą mocno dawać się we znaki. Przykładem bezpiecznego preparatu, stworzonego z myślą o alergikach, jest Dermo-ochronny krem mineralny SPF 50+ Emotopic, wskazany dla osób ze skórą wrażliwą, atopową i podatną na reakcje uczuleniowe. Dzięki niemu alergia wiosenna, idąca w parze z AZS, nie będzie aż tak uciążliwa, a podrażnienia skóry wywołane promieniowaniem UV i silnym wiatrem nie będą stanowiły dodatkowego problemu.

Preparatu można używać bez ograniczeń wiekowych, to dobry krem ochronny nawet dla noworodków i niemowląt (to właśnie dzieci najczęściej dotyczy atopia). Warto pamiętać, że okresy pylenia nie są tak uciążliwe dla osób dobrze na nie przygotowanych, dlatego w preparaty łagodzące objawy najlepiej jest zaopatrzyć się z wyprzedzeniem.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady