Jak złagodzić swędzenie u dziecka i zapobiec drapaniu się?

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS u dzieci, powoduje uporczywy, intensywny świąd, nad którym trudno jest zapanować. Zwykły balsam nawilżający niestety nie poradzi sobie z problemem, a jeśli ma w składzie dodatki drażniące, może go wręcz nasilać. Tutaj z pomocą idą emolienty dla dzieci, dostępne w aptekach. Sprawdź, jak jeszcze złagodzić swędzenie skóry.

Dlaczego skóra atopowa u dzieci tak silnie swędzi?

Skóra zdrowej osoby jest zaopatrzona w mechanizmy, które chronią przed czynnikami zewnętrznymi, jednocześnie zapewniając odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skórze. Niewidzialna powłoka, tak zwany płaszcz hydrolipidowy pełni ogromnie ważną funkcję barierową. Kiedy dojdzie do naruszenia równowagi hydrolipidowej, skóra przesusza się, łuszczy i pęka, a wówczas obecne w środowisku czynniki drażniące i alergeny łatwiej przenikają do jej głębszych warstw, co prowadzi do kolejnych problemów. Tak właśnie wygląda atopowe zapalenie skóry. Ciągła suchość i skłonność do podrażnień sprawiają, że skóra mocno swędzi, również w nocy, a ciągłe drapanie się jeszcze bardziej ów świąd nasila.

Choroba zwykle ujawnia się w trakcie pierwszych miesięcy życia dziecka. Choć według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) u znacznego odsetka małych pacjentów objawy mijają samoistnie w wieku 5-8 lat, u niektórych mogą utrzymywać się jeszcze w okresie dorosłości.

Co robić, gdy zmiany skórne u dzieci uporczywie swędzą?

Swędzące łokcie, nadgarstki, głowa, twarz, tułów – w przypadku AZS świąd może ograniczać się do niewielkiego obszaru ciała lub mieć charakter rozległy, wiele zależy od wieku dziecka i przebiegu choroby. Trzeba pamiętać, że gdy szorstka skóra u niemowlaka lub starszego dziecka ciągle swędzi i zmusza malca do drapania się, problemy z AZS mogą się pogłębiać, a powstałe ranki stanowią ryzyko infekcji skórnej. Dlatego:

– aplikuj na skórę dziecka krem lub maść zaleconą przez lekarza – warto pamiętać, że preparaty te mogą mieć skutki uboczne, dlatego należy zawsze stosować się do wskazań specjalisty;
– po nałożeniu leku miejscowego owiń skórę dziecka mokrymi bandażami – lekarz lub pielęgniarka powinni udzielić Ci instrukcji, jak prawidłowo robić opatrunki;
– często przycinaj dziecku paznokietki, żeby zmniejszyć ryzyko głębokich zadrapań;
– zaopatrz dziecko w cienkie rękawiczki, które warto zakładać szczególnie na noc;
– jeżeli dziecko ma alergię pokarmową, ważne jest wyeliminowanie z diety alergizujących produktów;
– chroń dziecko przed skrajnymi temperaturami – kąpiele powinny być letnie, nie należy też dziecka przegrzewać wielowarstwowym ubraniem, gdyż pot nasila dolegliwości;
– kilka razy dziennie nawilżaj skórę malca – swędząca wysypka u dziecka zawsze wymaga specjalistycznych preparatów.

Sucha skóra u dziecka – czym ją smarować, żeby ograniczyć swędzenie?

Emolienty dla noworodka, niemowlaka lub kilkuletniego dziecka to najlepszy wybór do codziennej troski o skórę. Przywracają jej równowagę wodno-lipidową i łagodzą świąd. Pod warunkiem że są aplikowane regularnie. Krem emolientowy kojąco-zmiękczający do ciała Emotopic posiada wszystkie cechy, jakie powinien mieć idealny preparat do skóry atopowej. Można go stosować w trakcie leczenia farmakologicznego oraz między cyklami zewnętrznej terapii stredowej, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, zapobiec jej suchości, łuszczeniu się i rogowaceniu. Krem niweluje podrażnienia i przynosi ulgę, gdy swędzenie i pieczenie skóry spędza dziecku sen z powiek w nocy i powoduje rozdrażnienie w ciągu dnia. Jaki krem dla noworodka będzie odpowiedni? Również preparat Emotopic, gdyż można go stosować bez ograniczeń wiekowych.

Odpowiedni krem lub balsam do ciała dla dzieci z AZS stanowi niezbędne uzupełnienie leczenia, a w okresach remisji jest podstawą profilaktyki ciężkich nawrotów. Tego rodzaju preparaty sprawdzą się również u wszystkich osób obdarzonych suchą i wrażliwą skórą, która ma tendencje do swędzenia i pieczenia.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady