Suche powieki maleństwa

Suche, zaczerwienione i podrażnione powieki to przypadłość, która może sprawiać pewne trudności w doborze preparatów do natłuszczania skóry. Zwykłe kremy nie nadają się bowiem do tych delikatnych i wymagających okolic. Czym nawilżyć skórę powiek maluszka, żeby przynieść mu ulgę, oraz jak zapobiegać temu problemowi w przyszłości? Oto kilka wskazówek.

Sucha skóra na powiekach – przyczyny

Skóra powiek jest mocno unaczyniona, a także cieńsza i delikatniejsza w porównaniu z innymi obszarami ciała. Istnieje też wiele czynników, które mogą ją wysuszać lub podrażniać. Należą do nich:
– niekorzystne warunki klimatyczne (intensywne słońce, mróz, wiatr),
– niska wilgotność powietrza w domu (zwłaszcza zimą),
– ekspozycja na gorącą lub zimną wodę.

Czasami powód jest jednak poważniejszy i sucha skóra powiek wynika z zapalenia brzegów powiek lub egzemy, na przykład związanej z atopowym zapaleniem skóry. Jeśli w grę wchodzi atopia, wówczas obszary przesuszonej skóry występują również na innych częściach ciała. We wczesnym dzieciństwie zmiany skórne charakterystyczne dla AZS obejmują zwykle twarz (czoło, policzki), owłosioną skórę głowy, tułów, nadgarstki, dłonie, kostki, grzbiety stóp, czasami zgięcia stawowe (okolice stawów są też zwykle zmienione chorobowo w późniejszych latach życia).

W niektórych przypadkach kłopoty z powiekami występują na skutek kontaktu z kurzem lub drażniącymi substancjami, obecnymi w szamponach lub innych produktach zawierających chemikalia (dodatki zapachowe, barwniki).

Sucha skóra u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

Jeśli niepokoi cię sucha skóra u dziecka, również na jego powiekach, warto jak najszybciej podjąć kroki, aby ją nawilżyć i zabezpieczyć przed nawrotami suchości. Gdy objawy są nasilone, konieczna będzie wizyta u lekarza. Na co dzień niezbędny jest natomiast dobry krem na powieki, odpowiedni dla niemowląt. Powinien z jednej strony ukoić i nawilżyć skórę, z drugiej zaś stworzyć na jej powierzchni barierę ochronną wobec czynników, które mogą jej zaszkodzić. Takim preparatem jest Specjalny krem natłuszczający Emotopic na twarz, powieki i ciało, który można stosować już od pierwszego dnia życia. Zawiera naturalne oleje oraz hialuronian sodu, dzięki czemu zapewnia skórze odpowiednie warunki do regeneracji, przynosi ukojenie oraz łagodzi świąd. Suchość i dyskomfort są zredukowane już po jednej aplikacji. Ten dobrze tolerowany krem na powieki spełnia nawet potrzeby alergików. Co ważne, ze względu na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych na skórę warto aplikować krem zawsze przed wyjściem z domu. Wcześniej należy umyć dłonie, aby uniknąć przedostania się do oczu zarazków.

Jak zapobiegać suchości powiek?

Odpowiedni krem natłuszczający dla niemowląt to podstawowy element troski o skórę. Jednak, aby zapobiec problemowi, trzeba pamiętać o ograniczeniu szkodliwych czynników. Poniższe zasady dotyczą nie tylko powiek, ale też całego ciała maluszka:
– sięgaj wyłącznie po sprawdzone, o wysokim stopniu tolerancji preparaty: do mycia, natłuszczania ciała i skóry twarzy oraz delikatne szampony – takie produkty znajdziesz w ofercie Emotopic, a zakupisz je w aptece,
– zadbaj o dobre nawilżenie powietrza w domu, gdyż jeśli jest suche, negatywnie wpływa na stan skóry,
– myj dziecko w ciepłej, ale nie gorącej ani zimnej wodzie,
– nie dotykaj oczu dziecka, a kiedy podrośnie, naucz je, żeby ich nie pocierało,
– zawsze przed nasmarowaniem powiek dziecka kremem dokładnie umyj ręce.

Jeśli suche, czerwone powieki i inne objawy skórne mają związek z alergią, rzecz jasna konieczne jest wyeliminowanie substancji uczulającej z otoczenia oraz leczenie przeciwalergiczne zalecone przez lekarza.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady