Suchość dłoni łokci i kolan jak sobie z nią radzić

Dłonie, łokcie i kolana to obszary skóry wyjątkowo mocno narażone na przesuszenie i podrażnienia. U osób z atopowym zapaleniem skóry problem może być szczególnie nasilony i lepiej nie pozwalać sobie na zaniedbania w tym zakresie, bo działania profilaktyczne są znacznie łatwiejsze i pomagają uniknąć typowych problemów. Skorzystaj z poniższego poradnika, który podpowie ci, jakich prepa-ratów używać i jakich błędów nie popełniać na co dzień.

Sucha skóra na dłoniach – co jej sprzyja?

Suche dłonie to problem bardzo rozpowszechniony, prawdopodobnie trudno byłoby spotkać osobę, która choć raz nie doświadczyła nieprzyjemnej suchości i uczucia ściągnięcia. Dlaczego tak często doskwiera nam sucha skóra dłoni? Ponieważ są nieustannie odsłonięte, wykonujemy nimi praktycznie wszystkie czynności, mają styczność z detergentami, a przez konieczność częstego mycia – także z mydłem oraz twardą wodą. To sprawia, że bariera ochronna na cienkiej i delikatnej skórze dłoni jest nieustanie naruszana. Bardzo suche dłonie to nie tylko dyskomfort, ale też problem estetyczny, bo przez kontakt z szkodliwymi czynnikami skóra może stać się szorstka, popękana i szybciej się starzeje. U dorosłych z atopowym zapaleniem skóry problem ten doskwiera jeszcze bardziej. Sucha skóra na rękach jest typowym objawem choroby, a oprócz tego występują na niej grudki, pęcherzyki zapalne, nawet sączące się ranki. Zwykły, nawet mocno nawilżający krem nie daje rady zapobiec kolejnym zmianom, niezbędne są dostępne w aptekach emolienty do rąk.

Suche łokcie i kolana – przyczyny

Przesuszona i popękana skóra łokci i kolan jest rzadszym problemem niż suche dłonie. Jeżeli jednak objawy suchości się utrzymują, a obszary skórne są szorstkie, powodem może być choroba, na przykład niedoczynność tarczycy. Zmiany skórne, swędzenie i suchość okolic łokci i kolan mogą również świadczyć o atopowym zapaleniu skóry – na tych obszarach (a także na nadgarstkach) choroba ujawnia się szczególnie u dzieci powyżej 2. roku życia. Czasami jednak powody są bardziej prozaiczne: częste chodzenie na basen i kontakt z chlorowaną wodą, gorące kąpiele (tym bardziej długie wylegiwanie się w wannie), źle dobrane preparaty do ciała, mroźna pogoda. Warto więc przeanalizować te czynniki, bo tylko znalezienie przyczyny umożliwia złagodzenie problemu. Jeżeli objawy są nasilone, wówczas wskazana jest konsultacja lekarska.

Krem na suche dłonie, – łokcie, kolana – co powinien zawierać?

Jeżeli suchość skóry jest spowodowana kontaktem z detergentami, mydłem lub chlorem, wówczas podstawą jest eliminacja tych czynników. Jeżeli oczywiście jest to możliwe. Gumowe rękawice zakładane na czas mycia naczyń i prac domowych działają ochronnie i ograniczają suchość skóry dłoni. Dobrze jest też unikać wylegiwania się w wannie z gorącą wodą, a zwłaszcza z dodatkiem pieniących się płynów, które zawierają siarczany, a nie każda skóra dobrze je toleruje. Oprócz tego trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty: emolientowy krem do bardzo suchych rąk oraz preparat na kolana i łokcie. Wygodnym rozwiązaniem jest produkt przeznaczony do wszystkich tych stref, taki jak Emolientowy krem barierowy do twarzy i ciała Emotopic, polecany szczególnie do smarowania dłoni, łokci i kolan. Łagodzi suchość skóry, zaczerwienienia, podrażnienia. Aplikowany na dłonie, łokcie i kolana stanowi barierę przed wiatrem, mrozem, suchym powietrzem i substancjami drażniącymi. Krem zawiera naturalne oleje i ceramidy, a jego systematyczne stosowanie wyraźnie poprawia kondycję skóry. Co ważne, nadaje się do stosowania nawet u dzieci od 1. dnia życia, które mają objawy AZS lub wyprysku kontaktowego.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady