ukojenie dla podrażnionej skóry

Podrażniona skóra swędzi, piecze, jest zaczerwieniona. Chociaż problem może wydawać się błahy, tego rodzaju problemy skórne powodują duży dyskomfort, a czasami są objawem choroby dermatologicznej. Na szczęście istnieją metody na przyniesienie skórze ukojenia. Jak zatroszczyć się o nią na co dzień i jakich preparatów używać?

Problemy ze skórą – jakie są możliwe przyczyny podrażnień?

Jeżeli od czasu do czasu skóra jest podrażniona, na przykład po użyciu nowego żelu pod prysznic albo balsamu (podrażniać mogą zawarte w nich substancje zapachowe lub spieniające), wówczas dolegliwości mijają po odstawieniu problematycznego preparatu i nie ma potrzeby zgłaszania się do lekarza. Bardzo powszechnym powodem podrażnienia jest nadmierna suchość skóry. W zaawansowanych przypadkach skóra może nawet łuszczyć się i pękać, tym bardziej pod wpływem intensywnego drapania. Sprzyja temu twarda woda, długie kąpiele, szczególnie z dodatkiem pieniących się płynów, zaniedbywanie nawilżania ciała po kąpieli, a także błędy dietetyczne, bo o skórę należy zadbać także od środka.

Bardziej skomplikowana sytuacja występuje wówczas, gdy konkretny powód dolegliwości nie jest do końca jasny, skóra wykazuje dużą nadwrażliwość na czynniki drażniące, a objawy utrzymują się długotrwale. Czy w takiej sytuacji dowolny krem do suchej skóry wystarczy? Otóż najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, bo za objawami może stać schorzenie ogólnoustrojowe, na przykład chora tarczyca lub problem dermatologiczny, taki jak alergia kontaktowa albo atopowe zapalenie skóry. W większości przypadków ujawniają się one w dzieciństwie, jeżeli więc zauważysz suchość i podrażnienie skóry u swojego malca, istnieje ryzyko, że mogą mieć podłoże alergiczne i wymagają leczenia.

Krem do skóry atopowej, alergicznej, wrażliwej – który wybrać?

Wysokiej jakości krem kojący to podstawowy produkt, który przynosi ulgę w problemach skórnych. Bez względu na to, czy powodem podrażnienia jest tymczasowo sucha skóra, czy AZS, aplikacja preparatu przynosi ulgę i czyni skórę odporną na czynniki drażniące, które mogą jeszcze bardziej pogarszać jej stan. Idealnie sprawdzają się emolienty, które natłuszczają skórę i tworzą na jej powierzchni barierę zapobiegającą utracie wody. W przypadku AZS preparaty emoliencyjne należy aplikować nawet kilka razy w ciągu dnia, również profilaktycznie. Składnikami, które decydują o ich wyjątkowych właściwościach, są przede wszystkim naturalne oleje: konopny, canola i awokado. Ich stosowanie zapewnia optymalne nawilżenie skóry, ogranicza stan zapalny, łagodzi świąd oraz przyjemnie wygładza.

Jaki krem do bardzo suchej skóry, w tym skóry alergicznej i atopowej, można bezpiecznie stosować bez względu na wiek? Dobrym przykładem jest krem emolientowy kojąco-zmiękczający do ciała Emotopic. Ma bogatą konsystencję, a jego formuła została opracowana z myślą o dzieciach i dorosłych z nasilonymi zmianami skórnymi. Można go stosować w trakcie leczenia farmakologicznego oraz między cyklami zewnętrznej terapii sterydowej. Przywraca on naturalną, fizjologiczną odporność na podrażnienia. Jednocześnie odżywia skórę, zmiękcza ją, wygładza i tym samym zapewnia komfort.

Skóra wrażliwa – jak jeszcze zadbać o nią na co dzień?

Pozostawanie pod opieką dermatologa, stosowanie zaleconych przez niego leków oraz aplikowanie na skórę emolientów powinny być filarami postępowania. Ponadto delikatna skóra wymaga delikatnego traktowania w każdej sytuacji. Ważnym zabiegiem jest kąpiel, która może pogorszyć swędzenie i podrażnienie, jeśli jest zbyt długa, woda ma niewłaściwą temperaturę (powinna być ciepła, ale nie gorąca) lub dodano kolorowych i perfumowanych płynów albo mydła (tutaj również lepiej sprawdzą się emolienty).

Nawet jeżeli problemy ustąpią, trzeba pamiętać o zapobieganiu im w przyszłości. Odpowiedni krem na podrażnienia pełni także funkcję profilaktyczną, dlatego warto go stosować każdego dnia.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady