Powtarzające się i uporczywe swędzenie głowy to objaw bardzo nieprzyjemny, dlatego warto znaleźć jego przyczynę. Częstymi powodami przypadłości są łupież i łojotokowe zapalenie skóry, któremu sprzyjają huśtawki hormonalne, stres, przerost drożdżaków, a nawet zmiany sezonów. Tendencję do łupieżu nasila natomiast sucha skóra głowy, przetłuszczanie się włosów i cała lista innych czynników. Bardzo silny świąd skóry i drapanie się, czasami nawet do krwi, może też świadczyć o wszawicy, która wciąż jest poważnym problemem, nie tylko wśród dzieci. Są też przypadki, gdy skóra głowy swędzi na przykład po farbowaniu włosów i wówczas może świadczyć o alergii na dany preparat. Czasami zaś za dolegliwość odpowiadają zawarte w szamponie siarczany, powodujące też zaczerwienienie, łuszczenie się i miejscowy stan zapalny. Są nawet przypadki, że świąd skóry głowy może mieć podłoże nerwowe, a poprawę przynosi redukcja stresu.
Możliwą chorobową przyczyną tego objawu jest także łuszczyca. To przewlekła choroba układowa, należąca do zaburzeń autoimmunologicznych, na którą niestety nie ma lekarstwa. Zmiany skórne, świadczące o łuszczycy, mają postać grudek o wyraźnie zaznaczonych brzegach, pokrytych srebrzystą łuską. Zmiany te czasami zlewają się ze sobą w duże plamy.
Swędząca i wrażliwa skóra głowy częściej jest jednak związana z atopowym zapaleniem skóry. Objawy na główce (głównie w postaci zaczerwienienia, strupków i łusek) tworzą się zwłaszcza u małych dzieci i dotyczą też czoła oraz policzków.
Potencjalnych powodów swędzenia skóry głowy jest jednak znacznie więcej, dlatego potrzebna jest specjalistyczna diagnoza.