W czapeczce czy bez? Pierwsze dni niemowlęcia w domu

Noworodek w domu wywraca życie rodzinne do góry nogami i wzbudza szczególną troskę o bezpieczeństwo. Ze względu na wyjątkową wrażliwość łatwo mu bowiem niechcący zaszkodzić. Jedną z kwestii, która budzi sporo kontrowersji, jest konieczność zakładania maluchowi w domu czapeczki. Czy faktycznie noworodek musi mieć ją na głowie cały czas?

Pierwsze dni noworodka w domu – czy musi mieć czapkę?

Maleńkie dzieci są zwykle ciepło ubrane, a jednym ze stałych elementów garderoby wydaje się czapeczka. Często zakłada się dziecku czapeczkę już w szpitalu, aby się nie wychłodziło. Jednak czy po powrocie do domu to naprawdę konieczne? Otóż jeżeli dziecko urodziło się o czasie i w domu ma zapewnioną odpowiednią temperaturę, nie ma takiej potrzeby. Powodów, dla których główka niemowlaka może pozostać odsłonięta, jest natomiast kilka. Po pierwsze dziecko wydziela specyficzny zapach, który stymuluje u matki wydzielanie oksytocyny, nazywanej hormonem miłości. Oksytocyna pomaga wytworzyć więź emocjonalną, dlatego specjaliści rekomendują mamom, żeby pamiętały o kontakcie „skóra ze skórą”, który daje możliwość stworzenia niezwykłej bliskości i nacieszenia się unikalnym zapachem maleństwa. Przytulanie malca pomaga również wyregulować jego temperaturę ciała, dzięki czemu czapeczka nie będzie mu potrzebna. Jeżeli w mieszkaniu panuje wysoka temperatura, w czapce będzie dziecku zwyczajnie zbyt ciepło i może się zapocić.

Kiedy czapeczka w domu jest konieczna? Noworodek lub niemowlak w domu potrzebuje jej bezpośrednio po kąpieli, jednak nie na dłużej niż pół godziny. Ponadto szczególne zasady obowiązują dzieci urodzone przedwcześnie, które mają większe problemy z termoregulacją i powinny mieć na główce czapeczkę również w domu. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj temat z lekarzem.

Na pierwsze dni dziecka zakup maluchowi cienką, przewiewną czapeczkę, która nie będzie ani zbyt luźna (może się zsuwać), ani zbyt ciasna, aby nie uciskała maleństwa.

Niezbędne rzeczy dla noworodka – jak zatroszczyć się o jego skórę?

Co jest potrzebne dla noworodka w domu? Lista niezbędnych rzeczy jest bardzo długa, a wśród nich znajdują się na pewno bezpieczne preparaty do mycia i natłuszczania ciała. Pamiętaj, że noworodka nie trzeba kąpać codziennie, a zabiegi nie powinny być zbyt długie, aby uchronić organizm maleństwa przed wychłodzeniem. Ponadto skórę trzeba nawilżać, a w przypadku dzieci obarczonych atopowym zapaleniem skóry stosowanie preparatów nawilżająco-natłuszczających konieczne jest nawet kilka razy dziennie, ponieważ skóra jest pozbawiona naturalnych funkcji barierowych i przez to skłonna do podrażnień oraz swędzenia. Gdy skóra maleństwa jest bardzo przesuszona, można zafundować mu kąpiel emoliencyjną z wykorzystaniem Preparatu intensywnie natłuszczającego 3w1 Emotopic. Taki zabieg działa również profilaktycznie wobec nawrotów suchości.

Co przygotować dla noworodka w domu? Kilka słów o odpowiednim szamponie

Kolejnym niezbędnikiem na łazienkowej półce jest delikatny szampon dla dzieci. Ze względu na szeroki wybór warto wcześniej dokładnie zapoznać się z ofertą i wybrać produkt, który nie podrażni dziecięcej skóry ani oczu. Najlepiej szukać go w aptece. Do mycia główki odpowiednia jest także specjalistyczna pianka dla dzieci, która sprawdzi się w łagodzeniu podrażnień, suchości i nadmiernego złuszczania.

Wyrobem medycznym przeznaczonym do stosowania już od pierwszego dnia życia jest Szampon nawilżający w piance Emotopic. Cechuje się zgodnością z fizjologicznym pH skóry, działa na nią kojąco, a ze względu na delikatną formułę, która nie szczypie w oczy, jego stosowanie to czysta przyjemność. Co ważne, ten wyjątkowy szampon do suchej skóry głowy jest odpowiednią opcją również dla dzieci i dorosłych obarczonych atopią.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady