Zmiany skórne u niemowląt – jak łagodzić objawy uczuleń, egzemę i potówki?

Potówki u niemowlaka, uczulenie kontaktowe, objawy atopowego zapalenia skóry – to problemy, które często budzą obawy rodziców. Warto jednak pamiętać, że na wiele z nich istnieją skuteczne sposoby. Jak sobie z nimi radzić na co dzień? Oto garść ważnych informacji na temat wykwitów skórnych u najmłodszych.

Zmiany skórne u dzieci: pokrzywka

Pokrzywka jest jednym z możliwych objawów reakcji alergicznej u dziecka. Objawia się wysiewem bąbli, które szybko powstają, ale też szybko powinny ustąpić (zazwyczaj po kilku lub kilkunastu godzinach). Bąble przypominają reakcję skóry po poparzeniu pokrzywą, stąd nazwa wysypki. Pokrzywka może być wynikiem uczulenia na lek, pokarm albo inne alergeny, jednak weź pod uwagę, że nie w każdym przypadku bąble świadczą o uczuleniu. U wielu dzieci przyczyną wystąpienia pokrzywki jest infekcja lub zakażenie pasożytnicze, możliwym powodem jest też reakcja na ciepło lub zimno. Czasami jednak nawet lekarzom trudno jest stwierdzić, dlaczego wystąpiła, mówimy wtedy o pokrzywce idiopatycznej.

Podstawą leczenia pokrzywki są leki przeciwhistaminowe, natomiast aby zapobiec nawrotom, trzeba ustrzec dziecko przed kontaktem z alergizującą substancją. Pamiętaj, by wybierając preparaty dla malca, postawić na te przebadane dermatologicznie, hipoalergiczne i przeznaczonedla skóry najmłodszych.

Dziecka z pokrzywką nie należy leczyć bez konsultacji lekarskiej.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – jak leczyć egzemę i troszczyć się o skórę atopową?

Egzema u niemowlaka to przypadłość dosyć powszechna i przeważnie związana z atopowym zapaleniem skóry. W 60% przypadków choroba ujawnia się już w pierwszym roku życia.

AZS ma związek z alergią, gdyż układ immunologiczny chorych nie funkcjonuje prawidłowo, co w tym przypadku objawia się problemami skórnymi. Jak wygląda atopowe zapalenia skóry? Dziecko z AZS ma skórę bardzo suchą i skłonną do podrażnień, typowe są też grudki na rumieniowym podłożu. Czynnikami, które mogą wywołać objawy, są: kosmetyki, pot, wełniane ubrania, alergeny. Typowym umiejscowieniem wykwitów są powierzchnie zgięciowe kończyn, a u małych dzieci także twarz i skóra głowy. Ważnym objawem, świadczącym o egzemie, jest również uporczywy świąd, przez który dziecko jest bardzo rozdrażnione.

Leczenie egzemy to temat bardzo złożony. Filarami terapii są jednak eliminacja czynników wywołujących dolegliwości oraz systematyczna dermopielęgnacja. Egzema u dzieci,podobnie jak u dorosłych, wymaga stosowania emolientów. Są to preparaty, które natłuszczają skórę oraz tworzą na jej powierzchni film, zapobiegający odparowywaniu wody z naskórka. Emolienty nie powodują alergii ani podrażnień. Wartym uwagi wyrobem medycznym jest preparat 3w1 Emotopic, który intensywnie natłuszcza przesuszoną, atopową skórę i jest przez nią dobrze tolerowany.

Potówki u dziecka – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Potówki zwykłe, czyli jasne pęcherzyki na skórze, powstają w wyniku przegrzania organizmu, gdy dziecko jest szczelnie opatulane i skóra ma utrudnione oddychanie. Innym rodzajem są tak zwane potówki czerwone – ich przyczyną są błędy pielęgnacyjne, a drobne wykwity mogą pojawić się na przykład po zastosowaniu oliwki. Potówki u niemowlaka nie wymagają stosowania leków, trzeba jednak wyeliminować czynnik, który je wywołał. Dobrze, jeśli maluch jest zawsze ubrany stosownie do panującej temperatury i nie przebywa w przegrzanych pomieszczeniach.

Uwaga, jeśli mimo wszystko zmiany nie ustępują lub wycieka z nich żółtawa wydzielina, koniecznie zgłoś się z malcem do lekarza, aby zapobiec powikłaniom.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady