Skórne testy alergiczne u dzieci

Zanieczyszczone środowisko, chemiczne dodatki do żywności, osłabienie organizmu – wszystkie te czynniki wpływają na skłonność delikatnej i wrażliwej skóry dzieci do alergii. W przypadku powtarzających się objawów alergii warto wybrać się z dzieckiem do alergologa, by wykonać odpowiednie testy alergiczne.

W przypadku obserwacji nawracających objawów takich jak wymioty, biegunki, nawracające pokrzywki i wysypki na skórze, spadek wydolności organizmu, kaszel, zapalenie spojówek, przewlekły katar i nieżyt nosa, kaszel, świszczący oddech i swędzenie skóry warto wykonać testy alergiczne, pozwalające na wykrycie alergenu oraz eliminację go z otoczenia i kontaktu z dzieckiem.

Skórne testy alergiczne u dzieci – wykrywanie alergenu

Wizyta u alergologa powinna składać się z trzech etapów, które mają na celu wykrycie alergenu i jego eliminację. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad z pacjentem i jego rodzicem. Dziecko jest badane, a alergolog uzyskuje informacje na temat diety dziecka i warunków mieszkaniowych – kontaktu ze zwierzętami, dymem tytoniowym, zanieczyszczeniami i roślinami kwitnącymi sezonowo. Lekarz powinien uzyskać również informacje na temat przebytych przez dziecko chorób i skłonności alergicznych osób bliskich.

Alergolog przeprowadza również testy alergiczne, które pozwalają na identyfikację czynnika uczulającego – alergenu. Rodzaj zastosowanych testów alergicznych zależny jest od wieku pacjenta. U dzieci stosuje się najczęściej alergiczne testy skórne typu prick test – punktowe. Ta metoda diagnostyki alergologicznej powinna być stosowana u pacjentów po ukończeniu trzeciego roku życia. Alergiczny test punktowy wykonywany jest zwykle na środkowej części przedramienia dziecka. Na skórę nanoszony jest preparat – substancja zawierająca alergen. Skóra w miejscu naniesienia preparatu jest nakłuwana w celu kontaktu substancji z układem odpornościowym. Obok miejsca nakłucia na skórę podawana jest tak zwana pierwsza próba kontrolna – rozcieńczony alergen. Próba kontrolna powinna mieć w badaniu wynik ujemny.

Druga próba kontrolna to naniesienie na skórę histaminy, w wyniku czego powinien pojawić się dodatni odczyn alergiczny – na skórze powstać powinien bąbel – reakcja na alergen. Jeśli średnica bąbla alergicznego wynosi więcej niż trzy milimetry względem próby kontrolnej, mamy do czynienia z alergenem.

Alergiczne testy skórne wykonywane są również za pomocą specjalnego nożyka zanurzanego w preparacie z alergenami. Skórne testy alergiczne pozwalają na wykrycie alergenów powietrznopochodnych, czyli takich, których pyłki i cząsteczki są zawieszone w powietrzu, którym oddycha dziecko. Alergiczne testy skórne wykrywają alergię na pylące rośliny: drzewa takie jak lipa, topola, wierzba, brzoza, buk, platan, jesion i dąb szypułkowy; pyłki traw i chwastów, pyłki zbóż, roztocza kurzu domowego, grzyby i pleśnie oraz sierść i naskórek zwierząt domowych.

Wyniki skórnych testów alergicznych pozwalają również na wykrycie alergii pokarmowych, często będących problemem u najmłodszych, u których składniki pokarmowe zostają dopiero wprowadzone. Alergiczne testy skórne pozwalają wyeliminować uczulające dziecko substancje już na początku poznawania smaków i wyrabiania nawyków żywieniowych.

Alergiczne testy skórne obejmują także naskórkowe testy płatkowe, NTP, polegające na przyklejaniu preparatów z alergenem za pomocą plastrów na skórę pleców badanego. Zestaw do testów NTP ma również swoją odmianę przeznaczoną specjalnie dla dzieci.

Alergiczne testy skórne wywołują podrażnienia i tak delikatnej skóry dziecka. Pielęgnacja skóry poddanej nakłuciom i wywołaniu swędzących bąbli powstających w wyniku reakcji alergicznej podczas testu wymaga specjalnego podejścia.

Do profilaktyki podrażnień powstałych na skórze podczas badania oraz do codziennego mycia skóry skłonnej do alergii odpowiedni będzie kremowy żel myjący Emotopic. Jego specjalna, delikatna i niepieniąca się formuła bez mydła i środków drażniących oraz mocnych detergentów SLS i SLES jest idealnym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej.
Kremowy żel myjący Emotopic może być stosowany już od pierwszego dnia życia dziecka. Natłuszczające i łagodzące właściwości żelu nie przerywają i nie uszkadzają bariery hydrolipidowej skóry, utrzymując ją gładką, miękką i odporną na działanie czynników zewnętrznych, co pozwala na unikanie alergii kontaktowych i podrażnień skóry maleństwa. Kremowy żel myjący Emotopic może być stosowany również przez starsze dzieci oraz dorosłych ze skłonnościami do alergii skórnych.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady