Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą o podłożu alergicznym, która wymaga systematycznej troski o przywrócenie skórze funkcji barierowych. Zaniedbanie AZS skutkuje nadmierną suchością, podrażnieniem, uporczywym swędzeniem, a nawet sączącymi się rankami, co może skończyć się infekcją. Czy w słoneczne dni konieczna jest szczególna ochrona skóry? Kiedy promienie UV wspomagają terapię atopii, a kiedy mogą pogorszyć objawy? Przeczytaj o tym w poniższym tekście.

Atopowa skóra – kiedy promienie ultrafioletowe poprawiają jej stan, a kiedy mogą zaszkodzić?

Wiele osób z AZS zauważa poprawę stanu skóry w trakcie miesięcy letnich, natomiast zimą wręcz odwrotnie – mroźne i suche powietrze negatywnie odbija się na jej kondycji. Medycyna wykorzystuje to zjawisko do leczenia objawów atopii przy pomocy fototerapii, zwłaszcza u pacjentów, u których standardowe postępowanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Taka terapia musi się jednak odbywać pod nadzorem lekarza, bo nie oznacza, że pacjenta przestaje dotyczyć ryzyko skutków ubocznych ekspozycji na promieniowanie UV. Należy więc wykorzystywać ich pozytywne właściwości z umiarem. Szkodliwy wpływ słońca na skórę obejmuje możliwość podrażnień, poparzeń, a nawet w konsekwencji wieloletniej ekspozycji i kumulacji promieniowania UV raka skóry. Przesadnie długie spędzanie czasu na słońcu prowadzi także do przegrzania organizmu i wzmożonej potliwości, a oba czynniki mogą być szkodliwe dla skóry z AZS.

Czym jest alergia na słońce?

Warto wyjaśnić, co to alergia słoneczna, jakie są jej przyczyny i objawy. Osoby, które są nadwrażliwe na promienie słoneczne, po ekspozycji na słońce mają takie objawy jak pokrzywka, plamy, pęcherze. Zmiany te wynikają z nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, jednak zazwyczaj ustępują samoistnie po ograniczeniu kontaktu skóry z promieniami UV. Czasami za wystąpieniem objawów stoją substancje fotouczulające, które są obecne w lekach lub preparatach ziołowych. Przykładami są niektóre leki na nadciśnienie, leki hormonalne, moczopędne, przeciwbólowe, antybiotyki, wyciąg z dziurawca. Jeśli lek jest na receptę, lekarz powinien poinformować o tego rodzaju działaniach niepożądanych, ponadto zawsze wskazane jest przeczytanie ulotki. Alergia na słońce u dzieci i dorosłych wymaga unikania promieni UV oraz stosowania kremów z wysokimi filtrami.

Uczulenie po słońcu – jak go uniknąć?

Każdy z nas powinien rozsądnie korzystać ze słońca, nie tylko ze względu na ryzyko raka skóry. Promienie UV pośrednio niszczą włókna kolagenowe, które zapewniają skórze jędrność i młody wygląd. Poniższych zasad powinni przestrzegać wszyscy, szczególnie osoby wykazujące nadwrażliwość na światło słoneczne, w tym także osoby ze skóra atopową:

  • unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00, gdy świeci najostrzej (dzieci do ukończenia 6. miesiąca życia nie powinny przebywać na słońcu wcale),
  • chroń się przed słońcem przy pomocy ubrania i nie zapominaj o kapeluszu na głowę oraz okularach przeciwsłonecznych,
  • stosuj ochronę przeciwsłoneczną – jeśli masz skórę alergiczną, wybierz bezpieczny preparat (wskazany jest filtr SPF 50), który chroni przed poparzeniami i odczynami fotoalergicznymi, taki jak Dermo-ochronny krem mineralny SPF 50+ Emotopic.

Jak natomiast zatroszczyć się o skórę, która pod wpływem pogody lub innych czynników jest przesuszona, podrażniona, swędząca i potrzebuje ukojenia? Z pomocą idzie Balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała Emotopic, który można stosować bez ograniczeń wiekowych, nawet u noworodków. Pokocha go każda osoba, która ze względu na AZS zmaga się z uporczywym świądem – aplikacja balsamu ukoi skórę i złagodzi dolegliwości. Balsam chroni skórę, która jest nadwrażliwa na czynniki atmosferyczne: suche powietrze, wiatr, mróz, dlatego warto go stosować nie tylko latem, ale również przez cały rok.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady