zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszka włosowego na głowie lub innej części ciała to dosyć powszechna przypadłość dermatologiczna, która może przytrafić się osobie w każdym wieku, również dziecku. Przeczytaj, jakie są przyczyny problemu i co zrobić, aby się go pozbyć.

Jak objawia się zapalenie mieszków włosowych?

Ten rodzaj dermatozy można rozpoznać dosyć łatwo. Bez względu na przyczynę jej objawem jest żółta, często przebita przez włos krosta. Wokół krosty pojawia się czerwona obwódka. Czasami zmiana występuje pojedynczo, czasami krostek jest bardzo wiele. Jeśli zmiany są głębsze, wówczas towarzyszy im swędzenie i ból.

Umiejscowienie krostek może być różne, a zapalenie mieszków włosowych na głowie to tylko jedna z wielu postaci tej przypadłości. Stan zapalny może pojawić się także na twarzy, tułowiu, kończynach.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Za wiele przypadków zapalenia odpowiada infekcja gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus), rzadziej zakażenie wirusowe lub grzybicze. Przyczyny mogą być jednak bardziej prozaiczne. Jeżeli skóra w danym miejscu jest nieustannie drażniona lub pocierana (np. przez ubranie), również może się rozwinąć zapalenie. U ludzi dorosłych typową sytuacją jest wystąpienie zapalenia mieszków włosowych po goleniu. Mężczyźni z obfitym, trudnym do usunięcia zarostem często doświadczają objawów dermatozy na twarzy. Kolejnymi czynnikami sprzyjającymi zapaleniu są leki (w tym glikokortykosteroidy) lub opatrunki okluzyjne. Potencjalnych powodów jest jednak więcej.

Warto wiedzieć, że niektóre osoby mogą mieć większą skłonność do zapalenia mieszków włosowych. Ryzyko zwiększa się w przypadku zaburzonej odporności (np. u diabetyków) oraz występowania zapalenia skóry o innym podłożu.

Czy zapalenie mieszka jest groźne?

W większości przypadków nie. Po kilku dniach stan zapalny powinien się zmniejszyć, a zmiany skórne ustąpić. Jednak czasami przypadłość może powodować kłopoty i powikłania, przede wszystkim rozprzestrzenianie się i nawracanie infekcji, tworzenie się czyraków. Możliwe jest także uszkodzenie skóry, które pozostawia po sobie bliznę. W niektórych przypadkach na obszarze zajętym przez zapalenie dochodzi do trwałej utraty włosów.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Pojedyncze, niewielkie i niebolesne zmiany wokół włosów nie wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza. Jednak jeśli zapalenie się rozprzestrzenia, jest bolesne lub nie ustępuje po upływie kilku dni, wówczas konsultacja dermatologiczna to konieczność.

Jak wyleczyć zapalenie mieszków włosowych? Jeżeli dermatoza ma podłoże bakteryjne, to objawy powinny ustąpić po zastosowaniu miejscowych antybiotyków. Tylko rozległa postać zapalenia mieszków wymaga ogólnej antybiotykoterapii.

Bezpieczny szampon do skóry wrażliwej – niezbędne wsparcie na czas leczenia

Co na zapalenie mieszków włosowych może pomóc oprócz leków? Stan zapalny skóry zawsze wymaga dużej delikatności – zmienionych obszarów nie należy drapać, pocierać ani narażać na kontakt z chemikaliami i substancjami drażniącymi. Ostrożność ma znaczenie także w doborze preparatów myjących i nawilżających.

Jeśli w grę wchodzą wypryski na głowie, warto sięgnąć po specjalistyczny szampon nawilżający, który wspomaga terapię stanów zapalnych. Przykładem jest Hydro-micelarny szampon kojący Emotopic, polecany do częstego mycia skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, alergicznej. W przypadku występowania świądu i miejscowych stanów zapalnych pomaga je złagodzić. Preparat ten działa również profilaktycznie wobec łuszczenia się skóry, przesuszenia, dyskomfortu. Można go stosować bez ograniczeń wiekowych. Pamiętaj jednak, że podstawą jest leczenie pod okiem dermatologa.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady