stop suchości i szorstkości sposoby na rogowacenie skóry zimą

Wysuszona skóra zimą to niestety dosyć często występująca przypadłość. O tej porze roku powietrze jest mroźne i suche, co w naszych mieszkaniach i domach potęgowane jest przez centralne ogrzewanie. Jeśli do tego dochodzą długie i gorące kąpiele, wówczas problem może mocno się nasilić. Oczywiście najlepiej jest mu zapobiegać, jednak jeżeli już wystąpi, również istnieje kilka sposobów na to, aby się z nim uporać. Sprawdź, jak przywrócić skórze równowagę.

Przesuszenie i rogowacenie naskórka – jak się objawia?

Każdego dnia nasza skóra pozbywa się około 30-40 tysięcy martwych komórek i zastępuje je nowymi. To proces zdrowy i naturalny, którego jednocześnie nie powinniśmy zauważać ani odczuwać.(1) Zdrowa skóra jest dobrze napięta, elastyczna, gładka w dotyku. Jednak czasami, pod wpływem czynników wewnętrznych i zewnętrznych, skóra stopniowo ulega przesuszeniu lub nawet rogowaceniu. Jakie sygnały o tym świadczą? Na pewno zwróć uwagę na:

  • szorstkość skóry w dotyku,
  • uczucie napięcia, które często pojawia się po kąpieli,
  • spadek elastyczności,
  • łuszczenie się naskórka, zwłaszcza pod wpływem ocierania się skóry o odzież lub po nawet delikatnym zadrapaniu skóry,
  • swędzenie, pieczenie,
  • bladość, szary koloryt,
  • skłonność do zaczerwienień,
  • w zaawansowanych przypadkach zgrubienie skóry i rogowacenie, co najczęściej dotyczy dłoni i stóp.(2,3)

Kto jest najbardziej narażony na nadmierne rogowacenie skóry?

Predyspozycje do niektórych problemów skórnych mogą być wrodzone. Dotyczy to również przesuszenia i rogowacenia skóry. Przykładem jest atopowe zapalenie skóry, które objawia się już we wczesnym dzieciństwie i w niektórych przypadkach może utrzymywać się również w wieku dorosłym. Jeżeli obarczona AZS skóra nie otrzyma odpowiedniego wsparcia w formie emolientów, które wzmacniają jej właściwości barierowe, wówczas dochodzi do jej rogowacenia i pękania, co może być przyczyną bardzo poważnych komplikacji, a często nawet infekcji. Nie zawsze jednak kłopoty skórne mają tak poważne podłoże. Częściej winne są nawyki związane z codzienną troską o skórę, na przykład:

  • długie i gorące kąpiele, które sprzyjają uszkodzeniom naturalnego płaszcza hydrolipidowego,
  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • pora roku, klimat – zimą skóra ma większą tendencję do przesuszenia z powodu niższej wilgotności powietrza,
  • częste korzystanie z basenu z mocno chlorowaną wodą,
  • sięganie po agresywnie działające preparaty do mycia ciała, które negatywnie wpływają na warstwę ochronną skóry,
  • używanie detergentów, które przesuszają i podrażniają skórę rąk,
  • wiek – ryzyko nadmiernej suchości skóry rośnie wraz z upływem lat, dlatego już po 40. roku życia warto zadbać o bardziej intensywne nawilżenie skóry twarzy i ciała.(3)

Pamiętaj, że wpływ na stan skóry ma również dieta i nawadnianie organizmu. Dlatego jeżeli ostatnio borykasz się z problemami dermatologicznymi, zastanów się, czy dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i przede wszystkim – wody.

Wreszcie suchość i rogowacenie skóry może być rezultatem zaniedbań związanych z pomijaniem zabiegów nawilżających i odżywiających. Krótkie dni, większe rozleniwienie i zasłanianie ciała odzieżą nie powinny jednak być wymówkami, przede wszystkim u osób z tendencją do problemów dermatologicznych.

Przesuszona skóra zimą – czy wymaga konsultacji z dermatologiem?

U większości osób sucha skóra zimą to objaw przejściowy, który powinien minąć po zastosowaniu wysokiej jakości preparatu nawilżającego. Nie wymaga więc też specjalistycznego leczenia. Są jednak sytuacje, kiedy na pozór prozaiczny problem, którym jest suchość skóry, może sygnalizować coś poważniejszego. Dlatego zgłoś się do dermatologa, jeżeli pomimo codziennego smarowania kremem, balsamem czy olejkiem suchość się utrzymuje lub jeżeli jest mocno nasilona, a skóra łuszczy się, pęka, swędzi. Wówczas w grę może wchodzić na przykład egzema. Na co dzień zwracaj szczególną uwagę na stan skóry, jeżeli jesteś alergikiem, gdyż atopowa skóra i alergie lubią chodzić parami. Ponadto zawsze zgłoś dermatologowi problemy skórne, które dotyczą dziecka. Rogowacenie, łuszczenie się i pękanie skóry nie tylko są uciążliwe dla malca, ale również grożą infekcjami. Układ odpornościowy u małych dzieci nie jest bowiem jeszcze tak rozwinięty, jak u dorosłych, i gorzej radzi sobie ze zwalczaniem zarazków, które dostają się przez nawet bardzo niewielkie ranki. Stąd już tylko krok do zaostrzenia objawów.

Suchość i szorstkość skóry w okresie zimy – jak szybko je złagodzić?

Skóra stanowi warstwę ochronną dla naszego organizmu, dlatego zawsze powinna być w doskonałej kondycji. Kiedy jest szorstka, swędzi, ma niezdrowy koloryt, wówczas warto zacząć działać od razu, aby przywrócić właściwy stan, stopień nawilżenia i elastyczność. Trzeba również pamiętać o zapobieganiu tym problemom, bo pierwsze objawy mogą być niemal niezauważalne. Zima jest zresztą porą roku, w której trakcie skórze należy się dodatkowa dawka nawilżenia i ochrony. Po jaki preparat warto sięgnąć? Jeśli oczekujesz szybkiego i skutecznego działania, wypróbuj Krem emolientowy kojąco-zmiękczający Emotopic. To specjalistyczny preparat, który można stosować bez względu na wiek i jest bezpieczny nawet u noworodków. Łagodzi objawy suchości skóry, świąd, zaczerwienienie, podrażnienie, dlatego możesz mieć pewność, że zmniejszy dyskomfort towarzyszący tym objawom dermatologicznym. Krem ma bogatą konsystencję, która zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia w okresie nasilonych zmian. Jego starannie opracowana formuła tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zapobiega nasilaniu się objawów oraz ich nawrotom. Bazę preparatu stanowią naturalne oleje: konopny, canona, awokado, a także lanolina, która jest jedną z najbardziej znanych i docenianych substancji zapewniających dobre nawilżenie skóry. Dzięki bogatej kompozycji składników naskórek staje się miękki, gładki, elastyczny, a komfort zostaje odzyskany.

Krem kojący do cery, który zapewni jej odpowiednie nawilżenie zimą

Sucha, swędząca skóra zimą to problem, który może dotyczyć także twarzy. Cera jest bowiem każdego dnia eksponowana na niską temperaturę i wiatr, ponadto jest delikatniejsza. Dlatego każdego dnia pamiętaj, aby zabezpieczać ją kremem – odpowiednim będzie Emolientowy krem barierowy Emotopic. Dzięki niemu sucha skóra twarzy zimą nie będzie już Twoim problemem, gdyż nawilży ją i ochroni przed szkodliwymi czynnikami. Jeśli nie zapomnisz o odpowiedniej trosce o skórę każdego dnia, unikniesz nawracania nieprzyjemnych objawów.

  1. Why Do I Have Scaly Skin? https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/scaly-skin#1 Data dostępu: 27.01.2021.
  2. Polańska A. Rogowce dłoni i stóp. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171060,rogowce-dloni-i-stop. Data dostępu: 27.01.2021.
  3. Dry skin. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885 Data dostępu: 27.01.2021.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady