Egzema jest bardzo częstym schorzeniem dermatologicznym, które występuje nawet u malutkich dzieci. Niewątpliwie jest przypadłością bardzo uciążliwą, która w okresach zaostrzeń może utrudniać codzienne funkcjonowanie zaburzać spokojny sen. Jakie są objawy egzemy oraz sposoby zapobiegania jej nawrotom? Poznaj kilka informacji na ten temat.
Co to jest egzema i jak się objawia?
Egzema, zwana też wypryskiem, nie jest jedną chorobą, a grupą schorzeń skórnych o podłożu zapalnym. Egzema może mieć związek z alergią, jednak nie zawsze tak jest. Czasami za wystąpienie wyprysku odpowiadają grzyby, mikroby albo nadmierna produkcja łoju. Najczęstszą postacią egzemy jest wyprysk kontaktowy. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy skóra zetknie się z czynnikiem drażniącym lub uczulającym, obecnym na przykład w kosmetyku, tkaninie, z której uszyta jest odzież, biżuterii, roślinie lub leku(1).
Egzema - objawy
Zanim przejdziemy do omawiania objawów egzemy warto pamiętać, że jej przebieg może wyglądać różnie oraz nie zawsze ma takie samo nasilenie. Ze względu na fakt, iż stanowi ona grupę chorób, może również atakować różne obszary ciała. Objawem wspólnym dla różnych typów wyprysku jest świąd, czasami łagodny, czasami intensywny i uciążliwy, prowadzący do ciągłego drapania, które tylko pogarsza dolegliwości. Co więcej, drapanie może doprowadzić do pęknięć skóry i ranek, a w dalszej kolejności – do rozwoju infekcji, co znacząco komplikuje leczenie.
Pozostałymi objawami, których doświadczają osoby z egzemą, są:
- nadmierna suchość skóry,
- nadwrażliwość skóry na czynniki drażniące,
- zaczerwienienie,
- stan zapalny skóry,
- pogrubienie, stwardnienie, łuszczenie się skóry,
- pęknięcia, ranki z wysiękiem,
- opuchnięcie i obrzęk na dotkniętych objawami obszarach(2).
Jakie czynniki mogą wywoływać lub nasilać egzemę?
Nawet osoby obarczone egzemą mogą mieć długie przerwy od objawów, jeżeli nie są narażone na działanie alergenów lub innych czynników, które negatywnie wpływają na stan skóry. Dlatego warto obserwować, w jakich sytuacjach pojawiają się lub zaostrzają objawy. Świadomość ta pozwoli na unikanie ryzykownych czynników. Mogą nimi być:
- niektóre chemikalia, na przykład obecne w środkach czystości, perfumach, kosmetykach – dlatego podczas sprzątania zawsze warto pamiętać o rękawiczkach ochronnych, najlepiej z bawełnianą podszewką,
- gorąca woda – najlepsza dla osoby z egzemą jest woda w temperaturze letniej,
- nadmierne przebywanie na słońcu, opalanie się, pocenie (również w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, w saunie),
- niektóre tkaniny, takie jak wełna, moher (mogą drażnić skórę), sztuczne materiały, na przykład nylon lub poliester, które utrudniają skórze oddychanie i wzmagają pocenie – najczęściej osobom z egzemą zaleca się przewiewne ubrania z bawełny,
- detergenty, mydła, szampony – warto sięgać po te, przeznaczone dla osób z egzemą, są delikatniejsze i pozbawione drażniących składników,
- stres – jeżeli borykasz się z nawrotami egzemy, warto wypróbować techniki relaksacyjne, na przykład jogę lub medytację,
- alergeny – jeśli tylko zaobserwujesz u siebie objawy egzemy zgłoś się do gabinetu alergologicznego i poddaj się testom, które wykażą, na jakie substancje masz uczulenie; alergeny mogą być obecne w Twoim najbliższym otoczeniu, są nimi na przykład pleśnie, roztocza kurzu domowego, alergeny zwierzęce, pyłki roślin, zaś u niektórych osób objawy występują po spożyciu alergizujących pokarmów,
- suche powietrze – to dlatego u wielu osób do zaostrzeń egzemy dochodzi w porze zimowej; trzeba o tym pamiętać, by lepiej chronić skórę,
- infekcje skóry – jeżeli Twoja egzema ma ostatnio gorszy przebieg, niż zwykle, mogło dość do infekcji, dlatego zgłoś się do dermatologa(3).
Egzema jest chorobą przewlekłą z okresami zaostrzeń i remisji. Obserwacja zmian skórnych oraz wszystkich czynników, które je pogarszają lub łagodzą, pozwala lepiej panować nad chorobą i tym samym poprawić ogólną jakość życia. Oczywiście podstawą jest stała opieka lekarska i stosowanie zalecanych preparatów.
Jak leczyć egzemę?
Egzema na dłoniach, nadgarstkach, nogach, twarzy – objawy mogą dotknąć różne części ciała, powodując głęboki dyskomfort osoby chorej. Dlatego warto poznać wszystkie dostępne sposoby łagodzenia wyprysku. Czasami konieczne są środki farmakologiczne, na przykład terapia sterydowa, jednak zaleca się ją tylko wtedy, gdy przebieg choroby jest trudny, gdyż nadużywanie sterydów może skutkować ścieńczeniem skóry. Używaj ich więc tylko ściśle według wskazań(4). Twój dermatolog z pewnością wybierze optymalny dla Ciebie program leczenia.
Co na egzemę bez recepty?
Obowiązkowym preparatem, który powinna mieć w zasięgu ręki każda osoba z wypryskiem, jest oczywiście łagodzący krem na egzemę bez recepty, który możesz zakupić w aptece. Jego funkcją jest nie tylko przywrócenie skórze komfortu i redukcja uciążliwych objawów, ale także zapobieganie ich nawrotom i zaostrzeniom, dlatego warto po niego sięgać przez cały czas, nawet w okresach remisji choroby.
Dobry krem łagodzący podrażnienia przy egzemie znajdziesz w ofercie Emotopic. Łagodzący krem na egzemę, dzięki bogatej, starannie opracowanej przez specjalistów formule, wykazuje działanie zmniejszające uporczywe dolegliwości: swędzenie, pieczenie, szorstkość i łuszczenie się skóry. Przynosi ulgę nawet bardzo przesuszonej skórze. Jego stosowanie pozwala ograniczyć widoczność istniejących zmian skórnych. Ponadto chroni przed nadmierną utratą wody, zapewniając tym samym właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry, tak ważne w przypadku egzemy.
Krem na egzemę Emotopic odbudowuje oraz wzmacnia uszkodzoną barierę naskórkową, zapobiegając przenikaniu szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym substancji drażniących i alergenów. Zawarte w nim naturalne oleje roślinne wspierają prawidłowe funkcje barierowe skóry. Ceramidy natomiast wspomagają uzupełnianie niedoborów lipidów oraz zapewniają korzystne warunki do procesu regeneracji naskórka. Regularne stosowanie preparatu pozwala wydłużyć okres remisji choroby. Co istotne, nie ma ograniczeń wiekowych, związanych z jego stosowaniem i nadaje się nawet dla dzieci od 1. dnia życia. Można go także aplikować na każdy obszar skóry dotknięty wypryskiem. Jest to odpowiedni krem na egzemę rąk, ciała, a nawet twarzy. Sięgnij po niego zawsze kiedy Twoja skóra potrzebuje ukojenia.
Pamiętaj, że aby kuracja przyniosła jak najlepsze efekty, liczy się systematyczność. Krem łagodzący do twarzy i ciała stosuj więc uzupełniająco podczas leczenia farmakologicznego, podtrzymująco po zakończeniu terapii oraz zapobiegawczo, aby uciążliwy świąd i inne objawy egzemy nie zaburzały już Twojego snu ani nie psuły Twoich planów.
- Lewandowska I. Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry. Pielęgniarstwo Polskie 2013, 2 (48), 132–136.
- What is Eczema? https://nationaleczema.org/eczema/ Data dostępu: 16.09.2021.
- Top Echema Triggers to Avoid. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/ss/slideshow-top-eczema-triggers Data dostępu: 16.09.2021.
- Atopic dermatitis (eczema). https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/diagnosis-treatment/drc-20353279 Data dostępu: 16.09.2021