Emotopic porada ciemieniucha u niemowlęcia

Charakterystyczne, tłuste, żółte łuski na główce dziecka to objaw łagodnej postaci łojotokowego zapalenia skóry, zwanego ciemieniuchą. Nazwa przypadłości wzięła się stąd, że objawy występują w okolicy ciemiączka. Alternatywnie mówimy o niej również „czepiec kołyskowy”. Chociaż ciemieniucha nie boli ani nie swędzi, warto stosować sposoby na jej złagodzenie. Przeczytaj, jak pozbyć się problemu.

Skąd się bierze ciemieniucha u niemowlęcia?

Specjaliści podejrzewają, że winne wystąpieniu ciemieniuchy są matczyne hormony (androgeny), które w ostatnich tygodniach ciąży dostają się do organizmu maluszka. Hormony te mogą natomiast powodować wzrost produkcji sebum przez gruczoły łojowe i mieszki włosowe. Innymi prawdopodobnym powodem wystąpienia ciemieniuchy są grzyby z rodzaju Malassezia, które wchodzą wprawdzie w skład naturalnej ludzkiej mikroflory, jednak w pewnych warunkach wywołują choroby, przede wszystkim łojotokowe zapalenie skóry i łupież pstry.(1,2)

Trzeba pamiętać, że ciemieniucha nie jest ani chorobą zakaźną, ani nie wynika ze zbyt niskiej higieny. Stanowi powszechny problem u niemowląt oraz w większości przypadków mija samoistnie po kilku tygodniach.(1)

Na pojawienie się objawów czepca kołyskowego wpływ może mieć również pora roku. Ciemieniucha częściej występuje u dzieci latem, gdyż pod wpływem wysokich temperatur gruczoły łojowe pracują bardziej intensywnie, niż w porze zimowej.(3)

Jak objawia się ciemieniucha?

Objawy ciemieniuchy zwykle pojawiają się między 2. a 10. tygodniem życia malucha, jednak u niektórych dzieci występuje później, nawet w wieku dwóch lub trzech lat.(3)

Chorobę jest stosunkowo łatwo rozpoznać: na owłosionej skórze głowy tworzą się bowiem nawarstwione, tłuste, miękkie łuski o podłożu rumieniowym. Czasami zmiany skórne dotyczą również środkowych obszarów twarzy, klatki piersiowej i okolic pieluszkowych. W wyniku nadprodukcji łoju włoski maluszka są zbite i splątane przez żółte strupy.(3,4)

Przebieg ciemieniuchy może być różny, od łagodnej postaci po zaawansowany stan zapalny, któremu towarzyszą sączące się wykwity, a zmiany są bardzo rozległe.(4)

Co istotne, czepiec kołyskowy u większości maluszków nie powoduje świądu. Brak tego objawu pozwala odróżnić go od atopowego zapalenia skóry, które czasami jest przez rodziców mylone z ciemieniuchą.(1)

Czy ciemieniucha jest groźna?

Łojotokowe zapalenie skóry w łagodnej postaci to przypadłość dosyć częsta, która nie powinna mieć powikłań. Niestety, u niektórych dzieci zmiany łojotokowe na skórze głowy innych obszarów ciała mogą nawracać, czasami w ciężkich postaciach, które kończą się zakażeniami. Koniecznie zgłoś się z maluszkiem do lekarza, jeżeli:

  • domowe metody łagodzenia objawów ciemieniuchy nie działają lub stan skóry się pogarsza,/
  • ze zmian sączy się wydzielina ropna i/lub skóra jest mocno zaczerwieniona oraz bolesna,/
  • dziecko gorączkuje, co ma związek z rozwoje infekcji.(5)

Sposoby na ciemieniuchę - jak pozbyć się nieestetycznych łusek?

Zwykle ciemieniucha przechodzi samoistnie, jednak mimo to dobrze jest znać kilka domowych sposobów, które pomogą ją złagodzić. Najpopularniejszy sposób na ciemieniuchę u niemowląt to przede wszystkim delikatne wyczesywanie łusek specjalną szczotką dla niemowląt. Aby to sobie ułatwić, dobrze jest zastosować preparat zmiękczający łuski. Możesz również delikatnie masować zmienioną chorobowo skórę palcami, jednak pamiętaj, że nie należy jej pocierać ani drapać!(1,4)

Wyczesywanie łusek można przeprowadzić również podczas codziennego mycia włosów malca łagodnym szamponem dla niemowląt. Pamiętaj o dokładnym spłukaniu szamponu z usuniętymi łuskami.(1)

W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić silniejsze leczenie, które należy przeprowadzić pod jego nadzorem.

Co na ciemieniuchę, czyli jak wybrać preparat bezpieczny dla skóry malucha?

Ciemieniucha może dotknąć dziecko nawet w wieku noworodkowym. To zaś budzi obawy rodziców, czy dostępne na rynku preparaty są dla niego bezpieczne. Ostrożność jest jak najbardziej wskazana. Po preparat na ciemieniuchę najlepiej udać się do apteki i wybrać specjalistyczny produkt, stworzony pod okiem dermatologów. Powinien on łagodzić objawy, zapobiegać ich nasileniu oraz zmniejszyć ryzyko nawrotów. Wymogi te zdecydowanie spełnia Preparat na ciemieniuchę Emotopic, który można stosować nawet u dzieci od 1. dnia życia. Składnikami, które wykorzystano w recepturze, są mocznik w stężeniu 10% oraz naturalne oleje. To połączenie zmiękcza naskórek, optymalizuje procesy złuszczania i ułatwia usuwanie zrogowaciałej łuski. Ponadto preparat wzmacnia barierę ochronną skóry, dzięki czemu zapobiega utracie wilgoci i chroni ją przed niepożądanymi substancjami z zewnątrz. Dobrze nawilżona i nawodniona warstwa rogowa skóry stwarza również odpowiednie warunki do regeneracji.

Dzięki zawartości emolientów preparat koi oraz łagodzi podrażnioną skórę głowy dziecka. Olej canola, ze względu na unikalne wartości odżywcze i łagodzące, pomaga w przywróceniu skórze naturalnej, fizjologicznej równowagi. W duecie z olejem konopnym, bogatym w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) stanowi środek natłuszczający skórę, co przywraca jej komfort oraz likwiduje napięcie i szorstkość.

Preparaty na ciemieniuchę powinny być przede wszystkim bezpieczne dla maluszków. Wybierając Emotopic możesz mieć pewność, że sięgasz po wyrób medyczny, który powstał pod okiem dermatologów i został przebadany pod kątem biozgodności.

Jak zwalczyć ciemieniuchę u niemowląt przy pomocy preparatu Emotopic?

Sposób użycia preparatu na ciemieniuchę Emotopic jest bardzo prosty. Wystarczy bardzo delikatnie wmasować preparat w zmienioną chorobowo skórę i pozostawić na około 30 minut, co pomoże zmiękczyć łuski. Następnie należy je wyczesać delikatną szczotką. Ostatnim etapem jest spłukanie preparatu wodą lub umycie główki szamponem dla niemowląt, takim jak Hydro-micelarny szampon kojący Emotopic, który można stosować już od 1. dnia życia. Zabieg ten należy powtarzać raz dziennie aż do ustąpienia objawów. Jeśli wystąpi nawrót ciemieniuchy, należy powtórzyć kurację.

Jak widzisz, sposób na ciemieniuchę u niemowląt wymaga wyboru wysokiej jakości preparatu, a także cierpliwości, dyscypliny i delikatności. Dzięki nim możesz jednak znacząco złagodzić przebieg zapalenia oraz zapobiec ewentualnym powikłaniom, aby nic nie zakłócało zdrowego wzrostu maluszka.

  1. Cradle cap. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cradle-cap/symptoms-causes/syc-20350396 Data dostępu: 9.11.2021.
  2. Rup E., Jagielski T., Macura A., Bielecki J. Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia. II. Aspekty kliniczne. Postępy Mikrobiologii 2013, 52, 3, 307–314.
  3. Buczek A., Wcisło-Dziadecka D., Sierant K., Brzezińska-Wcisło L. Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry. Post N Med 2018; XXXI(1A): 49-54.
  4. Jenerowicz D., Poańska A. Postępowanie i leczenie ciemieniuchy. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/98451,postepowanie-i-leczenie-ciemieniuchy Data dostępu: 10.11.2021.
  5. Cradle cap. https://medlineplus.gov/ency/article/007582.htm Data dostępu: 10.11.2021.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady