Emotopic porada ciemieniucha u niemowlęcia

Charakterystyczne żółte łuski na główce noworodka i niemowlęcia to objaw łagodnej postaci łojotokowego zapalenia skóry, zwanego ciemieniuchą. Nazwa przypadłości wzięła się stąd, że objawy występują w okolicy ciemiączka.

Dziecięce łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła, zapalna choroba skóry dziecka. Może trwać kilka tygodni lub kilka miesięcy1.

Chociaż ciemieniucha nie jest groźna dla zdrowia, nie swędzi ani nie powoduje bólu, wygląda niezbyt estetycznie, dlatego rodzice szukają sposobów, żeby się jej pozbyć. Co zrobić, żeby ciemieniucha u niemowlaka nie utrzymywała się zbyt długo i czy można jej zapobiec? Oto kilka informacji na ten temat.

Ciemieniucha u noworodka i niemowlaka – jak wygląda ciemieniucha?

Łojotokowe zapalenie skóry objawia się wyraźnymi rumieniowymi płytkami o tłustym wyglądzie, żółtawymi łuskami w różnych obszarach na obszarach bogatych w gruczoły łojowe, takich jak skóra głowy, okolica zauszna, twarz oraz klatka piersiowa2. Ciemieniucha to odmiana tej choroby występująca u niemowląt przeważnie między 2. a 10. tygodniem życia dziecka, jednak występuje i u starszych dzieci, nawet w wieku dwóch lub trzech lat.

Chorobę jest stosunkowo łatwo rozpoznać, bo wyglądem przypomina łupież o żółtym lub lekko brunatnym zabarwieniu. Na owłosionej skórze głowy maluszka tworzą się nawarstwione, tłuste, miękkie łuski o podłożu rumieniowym. W wyniku nadprodukcji łoju włoski maluszka sklejają się i tworzą się na nich żółte strupki. Czasami zmiany skórne dotyczą również środkowych obszarów twarzy, np. brwi, klatki piersiowej i okolic pieluszkowych. Co istotne, czepiec kołyskowy u większości maluszków nie powoduje świądu. Brak tego objawu pozwala odróżnić go od atopowego zapalenia skóry, które czasami jest przez rodziców mylone z ciemieniuchą.

Jaka jest przyczyna ciemieniuchy?

Dawniej uważano, że ciemieniucha u dzieci jest skutkiem nieprawidłowej troski o skórę głowy niemowlęcia. Dziś wiemy, że to nieprawda. Skorupka między włoskami jest skutkiem nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych noworodka, a nadmierne wydzielanie łoju ma związek z hormonami matki (androgenami), obecnymi ciągle w organizmie maluszka po okresie życia płodowego. Hormony te powodują wzrost produkcji sebum przez gruczoły łojowe i mieszki włosowe3.

Jej patogeneza jest wieloczynnikowa i wciąż słabo poznana. Wiek wystąpienia sugeruje rolę nadmiernej aktywności gruczołów łojowych ze strony hormonów matczynych i endogennych

Innymi prawdopodobnym powodem wystąpienia ciemieniuchy są grzyby z rodzaju Malassezia, które wchodzą w skład naturalnej ludzkiej mikroflory, i których rozwojowi sprzyja nadmierna produkcja łoju3.

Wiadomo te, że dzieci, które mają alergię czy atopowe zapalenie skóry, są bardziej podatne na występowanie ciemieniuchy. Na pojawienie się łusek wpływ może mieć również pora roku: ciemieniucha pojawia się częściej latem, gdyż pod wpływem wysokich temperatur gruczoły łojowe pracują bardziej intensywnie niż w porze zimowej4.

Jak pozbyć się ciemieniuchy u niemowlaka?

Jeśli zmiany nie są bardzo nasilone, wystarczą domowe sposoby, czyli zmiękczanie łusek dostępnymi w aptece preparatami, które można delikatnie wcierać w skórę główki i wyczesywać miękką szczotką dla dzieci5. Najlepiej nadaje się do tego oliwka, ale dla dzieci o wrażliwej lub atopowej skórze lepsze będą specjalne preparaty na ciemieniuchę. Wyczesywanie łusek można przeprowadzić również podczas codziennego mycia włosów specjalnym szamponem dla dzieci.

Do zmiękczania łusek i mycia głowy nie można używać mydła, które zasadowe pH i jest źle tolerowane przez dziecięcą skórę. Nigdy nie należy zdrapywać łusek paznokciami, używać ostrego grzebienia ani środków przeciwłupieżowych, przeznaczonych dla dorosłych, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia lub podrażnienia skóry, a w poważnych przypadkach nawet infekcji5.

Bezpieczny preparat na ciemieniuchę – jak go stosować?

Ciemieniucha to częsta przypadłość noworodków i niemowląt, dlatego preparat na łuski musi być bezpieczny i przebadany dermatologicznie. Najlepiej udać się po taki produkt do apteki i wybrać specjalistyczny emolient, stworzony pod okiem dermatologów. Powinien on łagodzić objawy, zapobiegać ich nasileniu oraz zmniejszyć ryzyko nawrotów ciemieniuchy dzięki obecności substancji nawilżających i natłuszczających oraz naturalnych olejów, które – jeśli pozostaną w kontakcie ze skórą przez dłuższy czas – ułatwiają zmiękczenie zrogowaciałej łuski, optymalizują procesy złuszczania i ułatwiają usuwanie ciemieniuchy. Ponadto emolienty wzmacniają barierę ochronną skóry, dzięki czemu zapobiega utracie wilgoci i chroni ją przed niepożądanymi substancjami z zewnątrz. Dobrze nawilżona i nawodniona warstwa rogowa skóry stwarza również odpowiednie warunki do regeneracji.

Ciemieniucha na głowie – czy da się jej zapobiegać?

Niestety, nie istnieją żadne sposoby gwarantujące zmniejszenie ryzyka ciemieniuchy, gdyż przypadłość ma podłoże hormonalne. Warto jednak pamiętać, że odpowiednia troska o skórę głowy dziecka zmniejsza jej objawy oraz redukuje ryzyko innych problemów dermatologicznych – np. suchości skóry, łupieżu, podrażnienia5. Rodzice muszą szczególnie dbać o skórę głowy i stosować zabiegi pielęgnacyjne, jak regularne kąpiele z zastosowaniem właściwych preparatów przeznaczonych na objawy ciemieniuchy.

Czy z ciemieniucha trzeba iść do lekarza?

Ciemieniucha zazwyczaj mija samoistnie wraz z wiekiem około 3. miesiąca życia, a z usuwaniem jej objawów można radzić sobie samemu za pomocą właściwej pielęgnacji. Są jednak sytuacje, kiedy skórę na główce dziecka powinien obejrzeć specjalista. Tak jest w przypadku nasilonych zmian lub gdy mimo starań łuski nie znikają po kilku tygodniach, rozprzestrzenia się na inne części ciała lub jeśli rozwinie się nasilony stan zapalny, z obecnością sączących się wykwitów. Wtedy trzeba skontaktować się z lekarzem, najlepiej dermatologiem, gdyż mogą być potrzebne silniejsze preparaty na ciemieniuchę.

Bibliografia:

  1. AInterventions for infantile seborrhoeic dermatitis (including cradle cap) Anousha Victoire, Parker Magin, Jessica Coughlan, Mieke L van Driel, https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD011380.pub2/full/
  2. Cradle Cap in a Child with Cerebral Palsy, Ni Luh Putu Ratih Vibriyanti Karna, Prima Sanjiwani Saraswati Sudarsa, Marrietta Sugiarti Sadeli. https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-93426-2_44/
  3. Treatment of cradle cap in infants with a new cosmetic non-steroidal gel cream: Clinical, laboratory, and instrumental evaluation, Giuseppe Micali , Nella Pulvirenti , Federica Dall’Oglio, Aurora Tedeschi, Enrica Quattrocchi, Francesco Lacarrubba, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.14095/
  4. Is the Frequency of Seborrheic Dermatitis Related to Climate Parameters? Tugba Ozkok Akbulut, Hulya Suslu, Tugba Atci, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9040311/#R9
  5. Cradle Cap,Timothy Nobles; Seneca Harberger; Karthik Krishnamurthy. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK531463/

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady