AZS jest zapalną chorobą alergiczną skóry, która może mieć podłoże genetyczne. Jeśli rodzice dziecka są alergikami, wówczas istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że maluch będzie miał skórę atopową. Niestety, objawy skórne alergii mogą być bardzo uciążliwe. Problemem jest przede wszystkim silny, uporczywy świąd utrzymujący się za dnia i w nocy, który sprawia, że dziecko jest niespokojne i ma kłopoty z zaśnięciem. Kolejną uciążliwością jest suchość skóry, która w przypadku AZS pozbawiona jest naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Inaczej mówiąc, skóra jest bezbronna wobec szkodliwych czynników zewnętrznych. Niewłaściwe preparaty do pielęgnacji, na przykład płyn do kąpieli albo żel do mycia, a ponadto alergeny obecne w otoczeniu – wszystko to może wywołać silne podrażnienia skóry. Problematyczne mogą też być niektóre materiały. Osoby z AZS nie tolerują wełny, ale podrażnienia mogą też wywołać tkaniny szorstkie, gryzące.
Kolejne objawy AZS to ogniska rumieniowe na skórze, na których pojawiają się grudki, drobne pęcherzyki i nadżerki. W przewlekłej postaci skóra jest szorstka, zgrubiała i ma tendencję do łuszczenia.
Chociaż AZS należy leczyć metodami wskazanymi przez lekarza, specjaliści podkreślają, że na prawidłowy stan skóry wpływa przede wszystkim codzienna troska o właściwe nawilżenie, natłuszczenie i odżywienie skóry.