jak przebiega terapia sterydowa w azs

Uporczywy świąd i suchość skóry są podstawowymi objawami atopowego zapalenia skóry. Choroba ma charakter przewlekły i nie istnieje środek, który umożliwiłby wyleczenie jej raz na zawsze. AZS można jednak leczyć objawowo, a często stosowanymi lekami są miejscowo działające gliko-kortykosteroidy. Niestety, ze względu na ryzyko powikłań, z którym wiąże się terapia sterydowa, leki te budzą w rodzicach chorych dzieci oraz dorosłych pacjentach strach, a nawet prowadzą do ignorowania zaleceń lekarza. Jak je stosować, żeby zachować bezpieczeństwo?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych – jaką rolę w leczeniu odgrywają glikokortykostero-idy?

Terapia podstawowa AZS wbrew pozorom nie opiera się na lekach, a emolientach, czyli specjalistycznych preparatach, przywracających skórze atopowej funkcje barierowe. Emolientowy krem na atopowe zapalenie skóry redukuje świąd i suchość, przez co wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie. Na rynku dostępne są jednak różne produkty emolientowe: balsamy, żele pod prysznic, szampony. Wśród leków w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się inhibitory kalcyneuryny (pimekrolimus i takrolimus), które ograniczają stan zapalny skóry, a ryzyko związane z ich stosowaniem jest mniejsze niż w przypadku GKS. Glikokortykosteroidy mogą bowiem powodować ścieńczenie skóry, spowolnione gojenie się ran czy trądzik. Jeżeli jednak dochodzi do zaostrzenia AZS, a postępowanie pierwszego rzutu nie daje oczekiwanych rezultatów, wówczas sięgnięcie po leki sterydowe jest koniecznością i może zapobiec bardzo poważnym komplikacjom, przede wszystkim zakażeniom. Lekarze ustalają więc takie dawki glikokortykosteroidów, które redukują objawy, przy niewielkim ryzyku powikłań. Aby ich uniknąć, nie powinno się sięgać po lek częściej niż dwa razy dziennie, stosować go na jak najmniejszym obszarze ciała, a terapia powinna trwać jak najkrócej. Trzeba pamiętać, że działania niepożądane rozwijają się przede wszystkim w wyniku nieprawidłowego używania GKS.

Skóra atopowa – jak zmniejszyć ryzyko zaostrzeń AZS?

Im łagodniej przebiega atopowe zapalenie skóry, tym konieczność sięgania po leki sterydowe jest mniejsza. To zaś redukuje stres związany z ryzykiem powikłań. Co można więc zrobić, żeby utrzymywać skórę w dobrej kondycji? Emolientowy balsam lub krem do atopowej skóry to podstawa codziennej pielęgnacji. Aplikowanie go co najmniej dwa razy dziennie może wydawać się uciążliwe, jednak działa zbawiennie, gdyż emolienty przywracają naturalne mechanizmy ochronne skóry. Dzięki temu jest ona mniej podatna na przesuszenie i działanie substancji drażniących.

Krem emolientowy kojąco-zmiękczający Emotopic ma formułę zalecaną zarówno w trakcie, jak i po leczeniu farmakologicznym z wykorzystaniem sterydów stosowanych miejscowo. Warto po niego sięgać, zwłaszcza gdy zmiany są nasilone i skóra potrzebuje szczególnego wsparcia. Łagodzi świąd, zaczerwienienie i pieczenie, które są przyczyną dużego dyskomfortu, nerwowości i problemów ze snem. Za jego właściwości odpowiadają przede wszystkim naturalne oleje: konopny, canola oraz awokado. Oprócz tego, że natłuszczają skórę i zapobiegają utracie wilgoci, zaopatrują skórę w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Preparat można stosować bez względu na wiek.

Poza regularnym sięganiem po odpowiedni krem na atopowe zapalenie skóry warto pamiętać o jeszcze kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z mydła na rzecz myjących preparatów emolientowych, ponadto wprowadzić pozytywne zmiany w diecie (najlepiej skonsultowane z dietetykiem) oraz ograniczyć stres, który również może negatywnie wpływać na stan skóry.

Lekarz może zalecić również inne leki, wspomagające terapię, na przykład leki przeciwhistaminowe, które pomagają na silny świąd. Czasami zaś, jeżeli dojdzie do zakażenia skóry, konieczne są antybiotyki. Chociaż leki stosowane przy AZS nie są pozbawione wad, pamiętaj, że ryzyko związane z ich nieprzyjmowaniem może być jeszcze wyższe.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady