jak ubrać dziecko na pierwszy letni spacer

Jak ubierać noworodka na spacery, żeby delikatne maleństwo ani nie zmarzło, ani się nie przegrzało? Stosowny do pogody ubiór to kwestia jego zdrowia i komfortu. Jeśli w trakcie wyjścia z domu niemowlę zaczyna płakać, a tobie trudno jest stwierdzić powód rozdrażnienia, może być nim właśnie nieodpowiedni strój. Poniższe porady pomogą ci skompletować dla malca letnią garderobę.

Pierwszy spacer z noworodkiem – jak przygotować się do niego letnią porą?

Kobiety, które urodziły w porze letniej, mają łatwiejsze zadanie jeśli chodzi o spacery niż mamy dzieci urodzonych w środku srogiej zimy. Jednak i one muszą zabezpieczyć maluszka przed ewentualnymi skutkami upałów. Najważniejsze, żeby nie wychodzić z maleństwem wtedy, kiedy słońce świeci najintensywniej. Lepiej będzie zrobić to na przykład o 9:00 rano lub dopiero późnym popołudniem, nie wcześniej niż o 16:00. Nie można też przebywać z dzieckiem bezpośrednio na słońcu. Ponadto znaczenie ma czas pierwszych spacerów, który nie powinien być zbyt długi. Można zacząć od 15-20 minut w pobliżu miejsca zamieszkania, a następnie stopniowo spędzać na powietrzu coraz więcej czasu, tym samym przyzwyczajając malca do przechadzek. Dobrze jest też wziąć z domu dodatkowe okrycie na wszelki wypadek, gdyby strój, który ma na sobie maleństwo, okazał się zbyt cienki. Letnia pogoda też bowiem bywa kapryśna. Nawet, jeśli się nie przyda, każda mama będzie spokojniejsza, mając ze sobą sweterek lub cienki kocyk. Stosowne ubieranie niemowlaka odgrywa bowiem bardzo istotną rolę.

Jak ubierać niemowlaka latem?

Ogólna odpowiedź na pytanie „jak ubierać niemowlę na spacer?” brzmi: na cebulkę, z uwzględnieniem dwóch zasad. Po pierwsze dziecko powinno mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż osoba dorosła, a po drugie ubranka powinny być uszyte z naturalnych, „oddychających” materiałów. Wielowarstwowy strój zawsze można na bieżąco dostosowywać do panującej aury.

Jeśli jednak latem panuje upalna pogoda, dziecko nie potrzebuje wcale kilku warstw, a grzeje je już sama pieluszka. Bardzo wygodnym ubrankiem na tę porę roku jest „rampers”, czyli pajacyk bez rękawków i długich nogawek, wygodny i łatwy do przebierania. Co z czapeczką? Czy noworodek faktycznie musi nosić ją przez cały czas? Na pierwszy, krótki spacer możesz ją założyć – ważne, żeby była cienka i przewiewna. Jednak przegrzewanie maleństwa przez cały czas będzie dla niego bardzo męczące, dlatego gdy panują wysokie temperatury, lepiej zrezygnować z nakrycia głowy. Oczywiście ważne, żeby główka dziecka zawsze była zabezpieczona przed słońcem, na przykład gondolą wózka lub parasolką.

Jak ubierać niemowlaka latem, aby go nie przegrzać?

Zapobiegnięcie przegrzaniu latem może być trudnym zadaniem. Niespokojna mama w trosce przed wyziębieniem może bowiem zwyczajnie przedobrzyć z ubieraniem niemowlaka. Aby stwierdzić, czy strój jest odpowiedni, warto po prostu obserwować dziecko. Jeżeli się wierci, płacze, a jego skóra jest gorąca i spocona, to ewidentne sygnały, że jest mu za ciepło. Wtedy najlepiej zdjąć ewentualny nadmiar odzieży oraz poszukać bardziej zacienionego miejsca.

Krem z filtrem 50 – niezbędna ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Dla niemowląt, tym bardziej noworodków do ukończenia 1. miesiąca życia, wszystko wokół jest nowe, a czynniki zewnętrzne mogą okazać się naprawdę szkodliwe, co dotyczy zwłaszcza promieniowania UV. W upalne dni, w godzinach 11.00-16.00 najlepiej nie wychodzić z dzieckiem w ogóle. Warto pamiętać, że przed wyjściem na spacer należy odpowiednio zabezpieczyć skórę malca, stosując krem ochronny, zaopatrzony w filtr mineralny SPF 50. Tego rodzaju filtry odbijają i rozpraszają promienie słoneczne, zapobiegając powstawaniu poparzeń, odczynów fotoalergicznych, podrażnień. Przykładem preparatu, który można stosować nawet u noworodków, jest Dermo-ochronny krem mineralny SPF 50+ Emotopic, odpowiedni także dla maluchów i osób dorosłych ze skórą atopową. Po wysoki filtr dla dzieci warto sięgać tym bardziej, gdy podrosną i zaczną spędzać na słońcu więcej czasu – krem mineralny SPF 50 Emotopic sprawdzi się w tej roli idealnie, gdyż zapewnia on zarówno ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV i jednocześnie troszczy się o wrażliwą skórę najmłodszych.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady