Egzema u niemowlaka lub starszego dziecka wymaga złożonej troski o skórę, a bardzo ważnym, codziennym zabiegiem, jest kąpiel. Sprawdź, jak uniknąć podstawowych błędów podczas kąpieli, które mogą negatywnie wpłynąć na stan skóry.
Egzema – objawy
Egzema (z łacińskiego eczema, czyli wyprysk) to inaczej zapalenie skóry, które w wielu przypadkach ma związek z AZS (atopowym zapaleniem skóry), ale może też mieć postać wyprysku kontaktowego lub łojotokowego. Zmiany mogą pojawić się w różnych miejscach, np. jako egzema na twarzy, dłoniach, nadgarstkach, łokciach. Charakterystycznymi objawami są pęcherzyki, grudki, zaczerwienienia skóry. Bardzo uciążliwe jest również swędzenie. Gdy egzema u dzieci skłania je do ciągłego drapania skóry, zmiany mogą się pogarszać, a czasami nawet powstają sączące się ranki.
Czym leczyć egzemę?
Leczenie egzemy jest złożone i wymaga sporej cierpliwości. Podstawowymi lekami wykorzystywanymi w terapii wyprysku są glikokortykosteroidy stosowane miejscowo, czyli na skórę. Są sytuacje, gdy lekarz musi przepisać także inne środki. Podstawą terapii jest jednak odpowiednia troska o wrażliwą skórę. Każdego dnia trzeba smarować ją preparatami, które przywracają jej szczelność i odpowiednie nawilżenie. Bardzo ważna jest też kąpiel.
Egzema – domowe sposoby na bezpieczną kąpiel dziecka
Aby kąpiel przyniosła malcowi ulgę i nie przyczyniła się do zaognienia zmian, przeprowadź ją zgodnie z poniższymi wskazówkami:
1. Woda do kąpieli powinna być letnia, nie gorąca, aby dodatkowo nie podrażniać i nie wysuszać skóry dziecka.
2. Czas zabiegu nie powinien przekraczać 10 minut.
3. Nie myj skóry dziecka mydłem, gdyż wskazane są delikatniejsze, specjalistyczne preparaty, takie jak kostka myjąca Emotopic.
4. Nie pocieraj chorobowo zmienionej skóry szorstką gąbką czy ręcznikiem.
5. Do wycierania skóry odpowiedni będzie miękki i delikatny ręcznik, który należy przykładać miejsce po miejscu, aby wchłonął wilgoć.
6. Na zmienione chorobowo obszary nanieś przepisaną przez lekarza maść lub krem, a następnie odczekaj, aż się wchłonie.
7. Zastosuj preparat do skóry atopowej, którym równomiernie nasmaruj ciało dziecka – idealnie, jeśli jego skład opiera się na naturalnych olejach.
8. Zanim ubierzesz dziecko, odczekaj chwilę, żeby preparat dobrze się wchłonął.
Egzema niemowlęca – jak przygotować kąpiel emoliencyjną?
Kąpiel emoliencyjna to zabieg z wykorzystaniem specjalnego preparatu, który miesza się z wodą. Wyselekcjonowane składniki pielęgnują skórę oraz chronią jej naturalną barierę przed utratą wilgoci. Taka kąpiel nie tylko pomaga łagodzić zmiany, ale też przynosi dziecku ulgę, gdyż zmniejsza świąd i dyskomfort. Produktem, który umożliwia przygotowanie takiego zabiegu, jest Preparat 3w1 intensywnie natłuszczający Emotopic, który służy do przygotowywania kąpieli emoliencyjnych dla niemowląt już od 1. dnia życia (a ponadto dla starszych dzieci i osób dorosłych). Jak przygotować zabieg? To bardzo proste. Wystarczy dodać 1-2 łyżki preparatu do szklanki gorącej wody i wymieszać, aby powstała gęsta konsystencja. Następnie emulsję należy przestudzić i dodać do kąpieli dziecka. Dodatkowe środki myjące nie są wówczas potrzebne. Po kąpieli trzeba osuszyć skórę ręcznikiem.
Co ważne, preparat 3 w 1 można również stosować do mycia pod prysznicem lub natłuszczania ciała po kąpieli (u dzieci od 6. miesiąca życia). Jest dedykowany dla osób z atopowym zapaleniem skóry, egzemą, łuszczycą.
Egzema skóry, choć czasami sprawia trudności w terapii, może być mniej uciążliwa, jeśli do zapewnienia odpowiedniej ochrony skóry dziecka użyjesz bezpiecznych wyrobów medycznych i będziesz systematycznie je stosować. Sięgaj po nie nawet w okresach, gdy zmiany skórne nie są zaawansowane, aby zmniejszyć ryzyko nawrotów.