Olej konopny i jego zastosowanie

W ostatnim czasie kosmetyki konopne zrobiły na rynku sporo zamieszania, bo wiele z nich potrafi zatroszczyć się nawet o przesuszoną, wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę. Olej konopny może być nawet składnikiem preparatów dla dzieci, które mają przecież szczególne wymagania. Jakie ma właściwości? Oto kilka faktów na jego temat.

Dlaczego kosmetyki z olejem konopnym dopiero teraz stały się popularne?

Konopie to rodzaj roślin, który do niedawna kojarzył się głównie z konopiami indyjskimi stosowa-nymi jako narkotyk lub używka. Jednak konopie siewne, z których wytwarzany jest olej, są innym gatunkiem, bezpiecznym i legalnym. Mimo to dopiero ostatnio zyskały na popularności. Olej z konopi dodawany jest do kremów, scrubów, maści, balsamów, których używanie odbija się pozytywnie na wyglądzie i kondycji skóry.

Olej konopny – kosmetyka i troska o skórę problematyczną

Przeprowadzono szereg badań nad działaniem oleju konopnego na stan skóry, które wykazały, że stosowanie zewnętrzne oleju może przynieść sporo korzyści. Między innymi dlatego, że pomaga odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry, przez co zapobiega utracie wilgoci oraz wzmacnia właści-wości ochronne naskórka. Ponadto działa przeciwzapalnie i regenerująco, dlatego przynosi korzyści skórze przesuszonej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Składniki o działaniu antyoksydacyjnym wspomagają natomiast walkę z wolnymi rodnikami, dzięki czemu skóra może zachować młodszy i bardziej promienny wygląd na dłużej. Efektami stosowania oleju konopnego są więc:

• lepsze nawilżenie i odżywienie skóry oraz ochrona przed utratą wilgoci,
• złagodzenie stanu zapalnego (dlatego olej konopny może być wykorzystywany jako składnik preparatów dla osób chorujących na łuszczycę lub trądzik),
• złagodzenie świądu, przesuszenia i dyskomfortu w przypadku atopowego zapalenia skóry,
• lepszy wygląd i stan skóry – olej konopny zapobiega typowym problemom, jak utrata elastyczności, szary koloryt, szorstkość.

Czy olej konopny jest bezpiecznym składnikiem w preparatach dla niemowląt? Jak najbardziej. Skóra tak małych dzieci jest szczególnie wrażliwa na czynniki zewnętrzne, dlatego potrzebuje solidnej ochrony, zwłaszcza gdy jest skłonna do podrażnień lub alergii. Innymi olejami, stosowanymi z powodzeniem w pielęgnacji skóry najmłodszych, są oleje sojowy czy canola.

Dorośli, obok sięgania po preparaty do twarzy i ciała z olejem konopnym, mogą także włączyć go do diety, aby zadbać o skórę od środka.

Jak używać preparatów z olejem konopnym w składzie, aby poprawić stan skóry wrażliwej?

Olej konopny znajdziesz w wyrobach medycznych, przeznaczonych do skóry wymagającej, co po-maga wzmocnić jej funkcje barierowe. Jednak pamiętaj, że ważnym zabiegiem jest również kąpiel, która wymaga użycia bezpiecznych dla skóry preparatów, a olej konopny jest ich bardzo pożąda-nym składnikiem. To dlatego, że w trakcie kąpieli, zwłaszcza z użyciem wysuszających i drażniących środków, łatwo pozbawić skórę naturalnej bariery ochronnej, dlatego dużo lepsze są wyroby me-dyczne kryjące w składzie naturalne oleje. Dobrym przykładem jest emulsja do kąpieli Emotopic, przeznaczona dla dorosłych i dzieci już od 1. dnia życia. Emulsja łagodzi uciążliwe zmiany związane z atopowym zapaleniem skóry, czyli podrażnienie, zaczerwienienie oraz suchość. Jak ją stosować? Preparat służy do przygotowania codziennych kąpieli emoliencyjnych. Po połączeniu z ciepłą (ale niegorącą) wodą tworzy delikatną, mleczną emulsję, dobrze tolerowaną przez skórę. Taki zabieg pozostawia skórę nawilżoną i ukojoną. Emulsję można także stosować profilaktycznie, w celu zapobiegania suchości skóry.

Obecny wybór preparatów z olejem konopnym w składzie jest szeroki, warto jednak postawić na preparaty specjalistyczne i stworzone pod okiem dermatologów. Zwłaszcza, gdy są przeznaczone dla skóry wrażliwej, która ma szczególne potrzeby.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady