AdobeStock_132154954_compressed

Są dzieci, które bardzo lubią kąpiel i mycie włosów. Inne zacięcie się przed nimi bronią i zaniepokojeni rodzice zastanawiają się, jak mogą uprzyjemnić maluchowi codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór szamponu, który powinien być przyjemny w stosowaniu oraz łagodny dla skóry i oczu. To ważne dla wszystkich dzieci, przede wszystkim jednak tych z problemami skórnymi, nadwrażliwością, a w szczególności ze schorzeniami takimi jak atopowe zapalenie skóry. Mamy dla Ciebie garść wskazówek, dzięki którym kąpiel ma szansę stać się jednym ulubionych punktów w programie dnia Twojego dziecka.

Od kiedy można zacząć myć dziecku główkę?

Włosy u niemowlęcia mogą być całkiem bujne już od urodzenia, inne maluszki rodzą się natomiast zupełnie łyse, lub ich główkę pokrywa zaledwie delikatny, uroczy meszek. Bez względu jednak na to, jaką fryzurę ma Twoje dziecko, należy dbać o świeżość i higienę jego główki. Kiedy więc jest odpowiedni czas na pierwsze mycie głowy? Właściwie można zrobić to już po urodzeniu. Zwykle pierwszą kąpiel dziecka przeprowadza w szpitalu pielęgniarka, oczyszczając również główkę. Kąpiel warto również przeprowadzić po powrocie ze szpitala, a następnie zawsze, kiedy dziecko będzie tego wymagało. Codzienne mycie włosów i ciała nie jest konieczne. Standardowo zaleca się mycie główki dwa razy w tygodniu. Oczywiście możesz robić to częściej, jeżeli maluch się zapoci lub zabrudzi.1 Notoryczne, nadmierne pocenie u niemowląt może jednak świadczyć o zbytnim przegrzewaniu pomieszczeń lub zbyt ciepłym ubiorze, dlatego warto skonsultować się w tym zakresie z lekarzem lub położną. Zbyt częste mycie głowy może czasami bardziej zaszkodzić, niż pomóc, ponieważ prowadzi to do przesuszenia skóry głowy i dyskomfortu, a tego przecież chcemy uniknąć. Zaufaj więc swojemu wyczuciu i obserwuj maluszka, aby dostosować częstotliwość zabiegów higienicznych do jego indywidualnych potrzeb.

O jakich zasadach należy pamiętać podczas pielęgnacji skóry głowy i włosów dziecka?

Mycie głowy noworodka i niemowlęcia nie jest bardzo skomplikowane, choć jako świeżo upieczony rodzic pewnie masz mnóstwo pytań i wątpliwości – to zupełnie normalne. Aby chwile spędzone w wanience były dla Twojej pociechy samą przyjemnością, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  1. Temperatura wody – dzieci mają wrażliwą skórę i nie przepadają za zbyt gorącą wodą. Wystarczy, kiedy jest po prostu ciepła. Zwykle rodzice sprawdzają temperaturę poprzez zanurzenie w wodzie łokcia lub wewnętrznej strony nadgarstka. Jeśli w takiej sytuacji odczuwasz, że woda jest za gorąca dla Ciebie, tym bardziej będzie nieodpowiednia dla Twojego maluszka. Oczywiście ważna jest temperatura pomieszczenia, w którym odbywa się kąpiel malca. Istotne, aby było ono dobrze nagrzane, gdyż maluszek nie może się przeziębić.(2)
  2. Uwaga na oczy – mycie głowy niemowląt może skończyć się podrażnieniem wrażliwych oczu i niepotrzebnymi nerwami. Dlatego zawsze należy kierować strumień wody na tył główki oraz zrobić ochronny „daszek” z dłoni nad oczkami maleństwa. Oczywiście włosy u niemowląt i dzieci warto myć specjalistycznym, łagodnym szamponem dla najmłodszych, nie powodującym szczypania.(2)
  3. Delikatne osuszanie skóry – ten etap też ma znaczenie. Błędem jest sięganie po szorstki ręcznik i wycieranie skóry poprzez jej tarcie. Zamiast tego lepiej jest przykładać ręcznik w taki sposób, aby wchłonął nadmiar wody, wówczas łatwiej jest uniknąć podrażnień i naruszenia naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry.

Higiena skóry i włosów dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Atopowe zapalenie skóry to dosyć często występująca choroba, która wymaga sporej dyscypliny pielęgnacyjnej. Podstawą jej terapii jest bowiem wzmacnianie uszkodzonych funkcji barierowych skóry, poprzez aplikowanie specjalistycznych preparatów, zwanych emolientami. Należy to robić także podczas kąpieli i mycia główki. Na szczęście dziś wybór emolientów jest na tyle szeroki, że na pewno wybierzesz coś dla swojego maluszka. Czasami intensywne pocenie się głowy u dziecka wymaga jej codziennego mycia, gdyż pot działa drażniąco i wówczas niezbędne jest używanie preparatu, który umożliwi częste mycie włosów bez przesuszania skóry.

Ciekawą propozycją jest na przykład 3-zadaniowa pianka myjąca Emotopic , która ze zwykłej kąpieli uczyni mały, relaksujący rytuał. Pianka ma ultra-łagodną formułę, stworzoną z myślą o dzieciach już od 1. dnia życia. Dokładnie i delikatnie oczyszcza twarz, ciało, skórę głowy oraz włosy, nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej skóry. Receptura zapewnia optymalne nawilżenie, tworząc osłonę przed podrażnieniami oraz nadmiernym przesuszeniem. Zapobiega łuszczeniu się i miejscowym stanom zapalnym. Preparat również koi i niweluje uciążliwe swędzenie. Wyjątkowo łagodna baza myjąca pozostawia skórę czystą, gładką i miękką w dotyku. Co istotne, nie wywołuje podrażnień oraz szczypania oczu. Pianka stosowana w roli szamponu, nie obciąża włosów i ułatwia ich rozczesywanie. Jej bąbelkowa formuła, w połączeniu z przyjemną kompozycją zapachową, sprawia dzieciom mnóstwo radości z kąpieli lub mycia pod prysznicem. Z nią możliwe jest częste mycie głowy dzieci i dorosłych z AZS oraz suchą i wrażliwą skórą, która także wymaga nawilżenia i ukojenia.

Pomocy, ciemieniucha! Jak dbać o higienę główki maluszka?

Nieco mniej poważnym, niż AZS, ale za to bardziej rozpowszechnionym problemem skórnym u maluszków, jest „czepiec kołyskowy”, znany także pod nazwą „ciemieniucha”. Łojotokowe zapalenie skóry występuje u znacznego odsetka niemowląt, a swój początek ma zazwyczaj między 2. a 10. tygodniem życia (niemniej, może pojawić się u starszych, nawet 2-3 letnich dzieci). Najbardziej prawdopodobną jego przyczyną jest wpływ androgenów matki, które przyczyniają się do zwiększenia produkcji łoju. Po czym rozpoznać ciemieniuchę? Na owłosionej skórze głowy zmiany mają postać nawarstwionych, tłustych łusek o podłożu rumieniowym. Włosy u niemowlęcia są natomiast splątane przez żółte strupy. „Czepiec” jest przede wszystkim problemem estetycznym, jednak warto znać sposoby, aby pozbyć się zmian.(3)

Preparat na ciemieniuchę Emotopic skutecznie łagodzi objawy ciemieniuchy, zapobiega nasilaniu się zmian oraz wspomaga leczenie. W recepturze znalazł się mocznik w stężeniu 10% oraz naturalne oleje, które wyraźnie zmiękczają naskórek oraz ułatwiają eliminację zrogowaciałej łuski. Zastosowanie preparatu wraz z delikatnym wyczesywaniem łuski za pomocą miękkiej szczotki pozwala uzyskać efekt natychmiastowego oczyszczenia skóry głowy. Ponadto, dzięki zawartości emolientów preparat koi podrażnioną skórę głowy dziecka. Olej canola, ze względu na swoje unikalne właściwości odżywcze i łagodzące, pomaga w przywróceniu naturalnej, fizjologicznej równowagi skóry. Dodatkowo w preparacie znajduje się olej konopny, który natłuszcza oraz likwiduje napięcie i szorstkość.

Jeśli odpowiednio zatroszczysz się o skórę głowy i włosy u swojego dziecka, będzie ukojona, nawilżona i pozostanie w dobrej kondycji. Zabieg mycia włosków możesz połączyć z delikatnym masażem opuszkami palców, który na pewno będzie dla maleństwa przyjemnym doświadczeniem. Nie przesadzaj jednak z długością kąpieli – specjaliści zalecają, aby trwała do 10 minut, gdyż dłuższy kontakt z wodą nie służy zdrowiu skóry.(4)

  1. How to Wash the Newborn Hair.
    https://momlovesbest.com/wash-baby-hair Data dostępu: 10.03.2022.
  2. 7 tips for washing baby’s hair.
    . https://www.oviahealth.com/guide/10769/washing-baby-hair/ Data dostępu: 10.03.2022.
  3. Buczek A. i wsp. Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry.Post N Med 2018; XXXI(1A): 49-54.
  4. Bathing a baby. . https://raisingchildren.net.au/babies/health-daily-care/hygiene-keeping-clean/baby-bath-time Data dostępu: 10.03.2022.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady