Są dzieci, które bardzo lubią kąpiel i mycie włosów. Inne zacięcie się przed nimi bronią i zaniepokojeni rodzice zastanawiają się, jak mogą uprzyjemnić maluchowi codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór szamponu, który powinien być przyjemny w stosowaniu oraz łagodny dla skóry i oczu. To ważne dla wszystkich dzieci, przede wszystkim jednak tych z problemami skórnymi, nadwrażliwością, a w szczególności ze schorzeniami takimi jak atopowe zapalenie skóry. Mamy dla Ciebie garść wskazówek, dzięki którym kąpiel ma szansę stać się jednym ulubionych punktów w programie dnia Twojego dziecka.
Od kiedy można zacząć myć dziecku główkę?
O jakich zasadach należy pamiętać podczas pielęgnacji skóry głowy i włosów dziecka?
Mycie głowy noworodka i niemowlęcia nie jest bardzo skomplikowane, choć jako świeżo upieczony rodzic pewnie masz mnóstwo pytań i wątpliwości – to zupełnie normalne. Aby chwile spędzone w wanience były dla Twojej pociechy samą przyjemnością, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:
- Temperatura wody – dzieci mają wrażliwą skórę i nie przepadają za zbyt gorącą wodą. Wystarczy, kiedy jest po prostu ciepła. Zwykle rodzice sprawdzają temperaturę poprzez zanurzenie w wodzie łokcia lub wewnętrznej strony nadgarstka. Jeśli w takiej sytuacji odczuwasz, że woda jest za gorąca dla Ciebie, tym bardziej będzie nieodpowiednia dla Twojego maluszka. Oczywiście ważna jest temperatura pomieszczenia, w którym odbywa się kąpiel malca. Istotne, aby było ono dobrze nagrzane, gdyż maluszek nie może się przeziębić.(2)
- Uwaga na oczy – mycie głowy niemowląt może skończyć się podrażnieniem wrażliwych oczu i niepotrzebnymi nerwami. Dlatego zawsze należy kierować strumień wody na tył główki oraz zrobić ochronny „daszek” z dłoni nad oczkami maleństwa. Oczywiście włosy u niemowląt i dzieci warto myć specjalistycznym, łagodnym szamponem dla najmłodszych, nie powodującym szczypania.(2)
- Delikatne osuszanie skóry – ten etap też ma znaczenie. Błędem jest sięganie po szorstki ręcznik i wycieranie skóry poprzez jej tarcie. Zamiast tego lepiej jest przykładać ręcznik w taki sposób, aby wchłonął nadmiar wody, wówczas łatwiej jest uniknąć podrażnień i naruszenia naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry.