poradnik kąpielowy niemowlaka

Kąpiel niemowlaka początkowo może wiązać się z dużym stresem. To oczywiste, gdyż dziecko jest jeszcze maleńkie, kruche i co chwilę wybucha płaczem, nie ułatwiając zadania swoim przejętym opiekunom. Z czasem jednak obie strony przyzwyczajają się do codziennych zabiegów. Dobre przygotowanie merytoryczne, pomoc bardziej doświadczonych osób oraz cierpliwość na pewno mają duże znaczenie na każdym etapie rozwoju dziecka.

Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy ją przeprowadzić?

Nie istnieje ściśle określona zasada, kiedy należy przeprowadzić pierwszą kąpiel. Często dzieci są myte po urodzeniu przez personel szpitalny. Po powrocie do domu nie ma również konieczności wkładania malca do wanienki. Pierwsze kąpiele to w praktyce mycie ciała dziecka gąbką. Maluszka należy wówczas położyć na płaskiej powierzchni, w pobliżu postawić miskę z ciepłą wodą oraz przygotować gąbkę lub miękką ściereczkę. Trzeba pamiętać, że maleńkie dziecko może łatwo ulec wyziębieniu, dlatego pomieszczenie, w którym będzie myte, w razie potrzeby należy wcześniej nagrzać. Ciało malca powinno być ciepło zawinięte w kocyk i najlepiej jest odsłaniać po jednej kończynie, którą należy umyć, osuszyć i schować, aby dziecko nie traciło ciepła. Jeśli zdecydujesz się myć dziecko w wanience, idealnie, jeżeli robią to dwie osoby, gdyż ciałko malucha jest śliskie i może być problem z jego przytrzymaniem. Wrażliwą częścią ciała dziecka jest kikut pępowinowy, bardzo podatny na zakażenia, który codziennie trzeba przemywać czystym gazikiem. Skonsultuj się z lekarzem, jak dokładnie troszczyć się o kikut, gdyż to kwestia bezpieczeństwa malca.

Jak często kąpać noworodka? Zwykle zaleca się przeprowadzenie kąpieli 2–3 razy w tygodniu, chyba że w międzyczasie dziecko się zapoci lub zabrudzi. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o regularnym myciu dziecku buzi, rączek oraz okolicy pieluszkowej, gdyż kontakt z moczem i kałem działa na skórę bardzo drażniąco.

Kąpiel niemowlęcia – codzienny rytuał dla higieny, zdrowia i dobrego snu

Większe dzieci zwykle myje się częściej niż noworodki. Jak często kąpać niemowlę? Mycie ciała powinno odbywać się każdego dnia, choć czasami wystarczy kąpiel „na sucho”, czyli bez wkładania do wanienki lub wiaderka kąpielowego. Chociaż nie wszystkie maluszki za kąpielą przepadają, jeśli zabieg zostaje wpleciony do codziennego harmonogramu, może być dla dziecka sygnałem, że kończy się dzień i pora spać. Codzienna kąpiel w spokojnej atmosferze, masowanie ciałka dziecka, natłuszczanie jego skóry to idealna okazja, żeby pomóc maluszkowi wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń.

O czym trzeba pamiętać, kąpiąc niemowlaka? Zawsze warto mieć pod ręką konieczne akcesoria: myjkę, preparat do mycia ciała, ewentualnie szampon, miękki ręcznik z kapturem, szczotkę z miękkim włosiem lub grzebyk. Bardzo ważna jest także odpowiednia temperatura wody, która nie może być za ciepła. Mamom zaleca się sprawdzanie jej poprzez wsadzenie do wody łokcia, gdyż ta okolica jest bardziej wrażliwa na wysokie temperatury.

Czym myć noworodka i niemowlaka?

Kąpiel może spełniać wiele funkcji, nie tylko usuwać ze skóry zanieczyszczenia i pot. Jeśli użyjesz specjalistycznych preparatów, nawilży, natłuści i ukoi delikatną skórę maleństwa. To ważne zwłaszcza w przypadku maluchów dotkniętych atopowym zapaleniem skóry. Choroba ta wiąże się z pozbawieniem skóry naturalnych funkcji barierowych, jej nadmiernym wysuszeniem i swędzeniem, co przekłada się na niepokój dziecka i problemy z zasypianiem. Wówczas dobrym wyborem jest emulsja do kąpieli Emotopic do codziennego stosowania. Kryje w składzie dobroczynne oleje: konopny, canola i sojowy. Jej receptura została opracowana w taki sposób, aby redukować świąd, zaczerwienienie, nadmierną wrażliwość na działanie czynników zewnętrznych. Stosowanie tego preparatu jest też bardzo przyjemne. W połączeniu z wodą tworzy delikatną, mleczną emulsję, która myje ciało, jednocześnie je nawilżając i odżywiając. Emulsję można stosować nawet od 1. dnia życia.

Czy emolienty są wskazane tylko dla dzieci z atopią? Niekoniecznie. Warto obserwować skórę dziecka. Jeżeli ma tendencję do suchości i podrażnień, jeśli źle reaguje na dotychczas używany preparat, wówczas specjalistyczna emulsja do mycia powinna złagodzić te problemy oraz zapobiec im w przyszłości.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady