Słoneczne dni napawają optymizmem i zachęcają rodziców do spędzania z dziećmi czasu na świeżym powietrzu. Aby jednak beztroska zabawa była bezpieczna, należy uważnie zadbać o ochronę skóry malucha przed słońcem. Jak to zrobić? W jaki sposób dobrać SPF dla najmłodszych? Wyjaśniamy.

Ochrona skóry dziecka przed słońcem – nie tylko latem!

Większość rodziców pamięta o kremach z filtrem podczas wakacyjnych wyjazdów – np. przed wyjściem na plażę. Takie działanie ma swoje uzasadnienie, ponieważ lato to czas najmocniejszej ekspozycji na promienie UVB1.

Ale czy wiesz, że zagrożenie szkodliwym działaniem promieniowania UV istnieje przez cały rok? Promienie UVA, stanowiące aż 95% promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi, są obecne niezależnie od pory roku czy pogody2. Przenikają przez chmury, a nawet przez szyby.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, w tym do 2,3:

  • uszkodzenia białek strukturalnych skóry (kolagenu i elastyny);
  • powstawania przebarwień i plam barwnikowych;
  • uszkodzenia DNA i mutacji komórek skóry;
  • zwiększonego ryzyka rozwoju nowotworów skóry;
  • dotkliwych poparzeń oraz podrażnień.

Skóra dziecka jest szczególnie podatna na te zagrożenia. Powód jest prosty: osiąga ona strukturę podobną do tej u dorosłego dopiero w 2.–3. roku życia4. Jest cieńsza, ma słabiej rozwiniętą barierę ochronną i produkuje mniej melaniny – naturalnego pigmentu chroniącego przed UV.

Dlatego koniecznie zadbaj o właściwą ochronę przeciwsłoneczną skóry malucha nie tylko latem, ale przez cały rok.

SPF dla najmłodszych – o tych zasadach należy pamiętać

Jak chronić skórę dziecka przed słońcem? Zwróć uwagę na dwa elementy, czyli wybór odpowiedniego preparatu SPF dla najmłodszych oraz jego właściwą aplikację. Zobacz, jak zadbać o oba te aspekty.

Jaki SPF dla najmłodszych wybrać?

Gdy wybierasz preparat przeciwsłoneczny dla dziecka, warto zachować szczególną ostrożność. Czynnikami, które mają znaczenie, są:

  • SPF – wskazuje na poziom ochrony przed promieniowaniem UVB; im wyższe SPF, tym lepiej, dlatego najczęściej wybiera się preparaty ze współczynnikiem ochrony SPF 50+, które zapewniają ochronę nawet przed 98,3% promieniowania UVB2;
  • typ zastosowanych filtrów – zdecydowanie najlepszym wyborem dla dzieci oraz osób dorosłych o skórze wrażliwej lub atopowej są preparaty oparte w 100% na filtrach mineralnych5; działają one powierzchniowo, czyli tworzą na skórze fizyczną barierę odbijającą promienie UV; są przy tym fotostabilne, a ochrona rozpoczyna się natychmiast po aplikacji5.

Warto też zwrócić uwagę na zakres ochrony – SPF dla dziecka powinno zapewniać ochronę przed promieniami UVB i UVA. Wybierając taki preparat dla malucha, sprawdź również, czy jego wysoka tolerancja skórna jest potwierdzona badaniami dermatologicznymi. Nie powinien on zawierać substancji, które mogą wywołać podrażnienia.

Jak aplikować przeciwsłoneczny preparat ochronny?

Nawet najlepszy krem z filtrem nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie niewłaściwie zastosowany. Pamiętaj zatem, aby3,6:

  • nakładać odpowiednią ilość – na skórę noworodków potrzeba ok. 4 łyżeczek preparatu – 2 na głowę i tułów oraz po 1 na rączki i nóżki;
  • użyć preparatu przed ekspozycją na słońce – najlepiej ok. 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, aby formuła zdążyła się wchłonąć;
  • ponawiać aplikację w ciągu dnia – średnio co 2 godziny lub częściej, jeżeli np. maluszek kąpie się w basenie czy w morzu, nawet jeżeli wybrany produkt jest wodoodporny.

Pamiętaj także, że ochrona przeciwsłoneczna dziecka to nie tylko kremy z filtrem. Latem zadbaj również o przewiewną odzież z długimi rękawami, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. W godzinach największego nasłonecznienia (10:00–16:00) staraj się przebywać z dzieckiem w cieniu. Dzięki temu wakacje upłyną beztrosko, a ryzyko poparzenia czy innych konsekwencji ekspozycji na słońce znacznie zmaleje.

Bibliografia:

  1. Kisiel K., Baran W., Kuchar E., Jedynak-Wąsowicz U. „Ochrona przeciwsłoneczna i inne zagadnienia związane z wypoczynkiem letnim”. Medycyna Praktyczna 2018.
  2. Panek G., Malara B. „Wpływ oddziaływania promieniowania ultrafioletowego oraz fotoprotekcji na proces starzenia się skóry. Ocena świadomości kosmetyczek i kosmetologów”. Aesthetic Cosmetology and Medicine 2021; 10(3): 143-152.
  3. Durok A., Klasik-Ciszewska S., Rogalska M. „Substancje czynne pochodzenia naturalnego o działaniu fotoprotekcyjnym”. Aesthetic Cosmetology and Medicine 2023; 12(2): 65-72.
  4. Czarnecka-Operacz M., Jenerowicz D. „Pielęgnacja skóry noworodka, kąpiel noworodka i niemowlęcia”. Medycyna Praktyczna 2023.
  5. Bojarowicz H., Bartnikowska N. „Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości”. Problemy Higieny i Epidemiologii 2014; 95(3): 596-601.
  6. Berneburg M., Surber C. „Ochrona przeciwsłoneczna dzieci”. Dermatologia po dyplomie 2010; 1(4): 45-52.

Inne porady