Skóra na główce niemowlęcia jest wyjątkowo delikatna i skłonna do przesuszeń. Dodatkowo wielu rodzicównie wie jak dbać o miejsca, w których występuje ciemieniucha – miejsce zrastania się kości czaszki maleństwa, na którym często pojawiają się zmiany, podrażnienia, a nawet strupki. Jak zadbać o suchą skórę głowy dziecka, by uprzyjemnić mu pierwsze tygodnie życia, pozostawiając skórę głowy miękką i odporną na działanie czynników zewnętrznych?
Niemowlę podczas przebywania jeszcze w brzuchu mamy pływało w wodach płodowych, utrzymujących jego delikatną, formującą się dopiero skórę ciała i główki na odpowiednim poziomie nawilżenia, wolną od podrażnień i wpływu zewnętrznych czynników drażniących. Po urodzeniu skóra dziecka ma kontakt z drażniącymi ją materiałami, suchym powietrzem, zmienną temperaturą oraz preparatami do mycia, które nieodpowiednio dobrane, również mogą ją podrażniać i przesuszać.
Na główce niemowląt występuje ciemiączko – miejsce zrastania się kości czaszki, które do porodu połączone są jedynie cienką błoną, która zrastać zaczyna się już po urodzeniu. Ciemieniucha pozwala na sprawne przeciśnięcie się główki dziecka przez drogi rodne matki podczas porodu. Z czasem kości zrastają się, jednak zanim to nastąpi, ważne jest szczególne dbanie o to miejsce na główce niemowlęcia, unikanie naciskania okolic ciemiączka. Na skórze pokrywającej ciemiączko występować może ciemieniucha, czyli przesuszona, łuszcząca się, a czasem nawet sącząca i pozostawiająca strupy zmiana skórna. Przesuszenie i podrażnienie skóry głowy maleństwa wywołuje u niego dyskomfort, zaburza spokojny sen dziecka oraz wygodę jego leżenia i wypoczynku.
Przesuszenie skóry głowy niemowląt może być wywołane również przez nieodpowiednio dobrane produkty higieniczne. Zbyt mocne detergenty oraz barwniki i zapachy, a także składniki mogące wywołać uczulenie u dziecka mogą doprowadzić w kontakcie ze skórą głowy niemowlęcia do podrażnienia, łuszczenia i przesuszania tej wrażliwej części ciała naszego maleństwa.