Nauka zasad higieny u dziecka

Higiena osobista dzieci to kwestia zdrowia i estetyki. Warto od najmłodszych lat uczyć malca, jak zadbać o siebie na co dzień, bo nawyki przyswojone w dzieciństwie odbiją się pozytywnie w przyszłości. Jednak poczucie świeżości i czystości oraz profilaktyka problemów zdrowotnych to czasami słaba zachęta dla dzieci, które reagują buntem na nawoływanie do kąpieli, mycia zębów albo rąk. Jak przekonać je do zmiany nastawienia?

Nauka o zachowaniu zdrowia i przestrzeganiu zasad czystości – od czego zacząć?

Podstawowe zasady higieny osobistej dla dzieci zawsze zaczynają się od mycia rąk. Dla maluchów to szczególnie istotne, gdyż szybko brudzą się podczas zabawy oraz mają między sobą bliski kontakt, na przykład dzielą się zabawkami, a to prosty sposób na przenoszenie zarazków. Dlatego trzeba wprowadzić w domu zasadę, że dzieci myją ręce zawsze po powrocie do domu z placu zabaw, przedszkola czy spaceru, przed każdym posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety. Oczywiście powinny robić to bardzo dokładnie. Istnieje nawet instrukcja mycia rąk dla dzieci, która wyjaśnia, że trzeba umyć zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część dłoni, paznokcie, przestrzenie między palcami, nadgarstki. Cała procedura powinna trwać co najmniej 15 sekund, dlatego możesz podpowiedzieć malcowi, żeby w tym czasie zaśpiewał na przykład fragment ulubionej piosenki.

Jak jeszcze dbać o higienę dłoni? Wielu rodziców zadaje sobie w tym kontekście pytania dotyczące bezpiecznych preparatów myjących dla dzieci. Tradycyjne mydło o zasadowym odczynie nie jest bowiem wskazane dla maluchów, a nawet starsze dzieci mogą źle je tolerować, gdyż mydło wysusza oraz nieraz podrażnia skórę. Na szczególne ryzyko narażone są dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Dlatego lepiej sprawdzi się kostka myjąca o neutralnym pH, której składniki jednocześnie myją i pielęgnują skórę, łagodzą podrażnienia i zapobiegają kolejnym. Preparatem przyjaznym dla dziecięcej skóry jest Emolientowa kostka myjąca Emotopic, której skład opiera się na olejach roślinnych. To sprawia, że po myciu nie występuje nieprzyjemne uczucie napięcia, jak często bywa w przypadku zwykłego mydła.

Jak nauczyć dziecko myć zęby?

Higiena jamy ustnej jest ważna już od okresu niemowlęcego. Zaniedbania w tym zakresie mogą mieć bowiem konsekwencje ogólnoustrojowe, z czego nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę. Jednak bardzo często dzieci myją zęby niedbale i chcą jak najszybciej zakończyć ten, ich zdaniem, zbędny obowiązek. Jak to zmienić? Po pierwsze, myjcie zęby razem, nawet całą rodziną. Dzieci mają tendencję do naśladowania dorosłych, dlatego maluch szybciej nauczy się prawidłowej techniki, jeśli będzie miał na bieżąco dobry przykład. Warto też kupić dla dziecka zabawny minutnik lub klepsydrę z kolorowym piaskiem do odmierzania czasu koniecznego na dokładne umycie zębów.

Emolienty dla dzieci do kąpieli i pod prysznic, czyli jak uprzyjemnić codzienne rytuały

Ku rozpaczy rodziców nie każdy maluch przepada za kąpielą, a niektóre dzieci wręcz krzyczą i płaczą, kiedy muszą wejść do wanny. Tymczasem kąpiel to dobry sposób na zrelaksowanie i wyciszenie malca przed snem. Warto nauczyć dziecko dyscypliny związanej z jest ustaleniem regularnej pory kąpieli. Ponadto przekonująco zawsze działają zabawki, którymi będzie bezpiecznie bawić się w wodzie.

Chociaż może się wydawać, że dobrym sposobem jest też zakupienie kolorowego, pachnącego i pieniącego się płynu do kąpieli, tutaj tkwi pewna pułapka, bo tego rodzaju produkty mogą podrażnić wrażliwą skórę dziecka. Tym bardziej, gdy jest alergikiem lub jego skóra ma skłonność do powstawania zaczerwienień, suchości i świądu skóry. W czym kąpać dziecko z AZS? Z pomocą znowu przychodzą emolienty, takie jak Emulsja do kąpieli Emotopic, łagodząca suchość i podrażnienia oraz natłuszczająca skórę. Można stosować ją nie tylko w przypadku AZS, polubi ją każda osoba obdarzona delikatną skórą, bez względu na wiek. Oprócz emulsji warto również zaopatrzyć się w Szampon nawilżający w piance Emotopic, który świetnie radzi sobie ze swędzeniem głowy, podrażnieniami i łuszczeniem się naskórka. Preparat nie szczypie w oczy, a piankowa forma przynosi dzieciom radość podczas kąpieli i umila czas.

Jak zachęcić dziecko do nauki zasad higieny? Na pewno warto wykazać się spokojem i cierpliwością oraz uczynić z zabiegów higienicznych dobrą zabawę. Wówczas maluch nie tylko je polubi, ale wręcz będzie się ich domagał.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady